Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny

1. únor 2019 četba na 13 minut
Facebook - Ilustrační foto

Facebook - Ilustrační foto

Foto: Shutterstock

Přesně před 15 lety vznikla dnes nejrozšířenější sociální síť Facebook. Původně to měla být pomůcka, na které by studenti a profesoři amerického Harvardu sdíleli mezi sebou své materiály, fotografie a informace. Za 15 let však z Facebooku vyrostl internetový gigant, který se stal doslova synonymem pro sociální sítě, a ze svého zakladatele Marka Zuckerberga udělal jednoho z nejbohatších lidí na světě. Neobešlo se to však bez celé řady kontroverzí a skandálů.

2009

LEDEN

Na facebooku je již 150 milionů uživatelů. K získání 50 milionů uživatelů mu stačilo pět měsíců. Sociální síť představila integraci se CNN Live.

BŘEZEN

Facebook spustil svou první mobilní aplikaci.

KVĚTEN

Ruská internetová společnost Digital Sky Technologies investovala do Facebooku 200 milionů dolarů (při dnešním kurzu 4,5 miliardy korun).

ČERVENEC

Facebook překonal metu čtvrt miliardy uživatelů.

ZÁŘÍ

Facebook si za dva měsíce připsal dalších 50 milionů uživatelů a dosáhl milníku 300 milionů uživatelů.

PROSINEC

Aktivisté se obrátili na amerického regulátora Federální komise pro obchod (FTC) se žádostí, aby vyšetřil, zda Facebook nepodvedl své uživatele v otázce ochrany jejich osobních dat. V té době bylo na Facebooku již 350 milionů aktivních uživatelů.

2010

KVĚTEN

Pákistán zablokoval přístup na Facebook na protest proti soutěži, která vyzývala uživatele, aby na sociální síti publikovali karikatury proroka Mohameda.

ČERVENEC

Počet členů Facebooku přesáhl půl miliardy. Lady Gaga se stala první osobou s 10 miliony fanoušky na této síti. Jen o pár dní později ji následoval tehdejší americký prezident Barack Obama.

ŘÍJEN

Do kin vstoupil film The Social Networks režiséra Davida Finchera, který pojednává o počátcích Facebooku a s tím spojenými právními spory. Film byl pozitivně přijat diváky i kritiky. Získal mimo jiné čtyři Zlaté glóby včetně Zlatého glóbu za nejlepší dramatický film. Byl také nominován na osm Oskarů. Tři nominace pak proměnil – za adaptovaný scénář, hudbu a střih.

PROSINEC

Americký magazín Time vyhlásil Marka Zuckerberga Osobností roku za „změnu způsobu, jakým žijeme každý den své životy“.

2011

LEDEN

Do Facebooku investovala 450 milionu dolarů (při dnešním kurzu 10,1 miliardy korun) americká investiční banka Goldman Sachs a dalších 50 milionů dolarů (při dnešním kurzu 1,1 miliardy korun) přidala ruská společnost Digital Sky Technologies. Jejich investice ocenily hodnotu celé firmy na 50 miliard dolarů (při dnešním kurzu 1,1 bilionu korun).

ÚNOR

Facebook oznámil, že se přestěhuje z Palo Alta do rozlehlého areálu, který dříve patřil společnosti Sun Microsystems, v blízkém Menlo Parku.

ČERVENEC

Na Facebooku je již 750 milionů uživatelů. Sociální síť ohlásila spuštění bezplatných videohovorů, které pro ní zajišťoval Skype od Microsoftu.

SRPEN

Facebook vydal vlastní aplikaci pro rychlé posílání zpráv Messenger.

ZÁŘÍ

Na konci září představil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg největší změny v dosavadní historii sociální sítě. Objevila se funkce Timeline, která přeměnila profily na přehlednou časovou osu života.

LISTOPAD

Facebook uzavřel dohodu s americkými regulátory, ve které se zavázal, že zpřísní ochranu osobních údajů a souhlasil s externími audity.

2012

KVĚTEN

Facebook vstoupil na americkou burzu Nasdaq. Výsledky prvního dne obchodování ocenily firmu na 104 miliard dolarů (při dnešním kurzu 2,3 bilionu korun). Do konce měsíce však akcie Facebooku ztratily více než čtvrtinu své počáteční hodnoty.

SRPEN

Facebook dokončil koupi populární platformy pro sdílení fotografií Instagram. Zaplatil za ni miliardu dolarů (při dnešním kurzu 22,4 miliardy korun).

ŘÍJEN

Mark Zuckerberg oznámil překročení hranice jedné miliardy uživatelů. Data společnosti rovněž ukázala 600 milionů mobilních uživatelů, 219 miliard nahraných fotografií a 140 miliard propojení mezi uživateli.

2013

LEDEN

Společnost Facebook ve spolupráci s Microsoftem představila vyhledávací nástroj Social graph, který umožnil uživatelům vyhledat příspěvky napříč sociální síti.

PROSINEC

Facebook byl zařazen do indexu S&P500, který obsahuje největší americké veřejně obchodovatelné firmy. Zavádí nový reklamní formát v podobě videa.

2014

ÚNOR

Facebook koupil svého největšího konkurenta na poli rychlého posílání zpráv. Za službu WhatsApp zaplatil v hotovosti a v akciích 19 miliard dolarů (při dnešním kurzu 426 miliard korun).

BŘEZEN

Nákupní horečka pokračovala. Facebook zaplatil dvě miliardy dolarů (při dnešním kurzu 44,9 miliardy korun) za výrobce headsetů pro virtuální realitu Oculus. Mark Zuckerberg předpověděl, že virtuální realita se stane hlavní počítačovou platformou.

Akční letáky