"Bylo to strašně riskantní a možná dokonce beznadějné. Ale jeden nebo dva dobře vyzbrojení a vycvičení vojáci mohou na neurčitou dobu nedisciplinovaný dav udržet. Bezpochyby jim dlužím za svůj život. Přišli, i když museli vědět, že jdou do předem prohraného boje. Nebyl tam nikdo další, kdo by je podpořil. Ale kdyby nepřišli, tak bych nepřežil."

Těmito slovy se později vyjádřil pilot sestřeleného vrtulníku Michael Durant o dvou ostřelovačích z týmu Delta Garym Gordonovi a Randym Shughartovi, kteří se 3. října 1993 dobrovolně nabídli, že se pokusí zajistit místo havárie jeho vrtulníku do příchodu záchranného týmu. A to s vědomím, že je to bude s největší pravděpodobností stát jejich životy.

Od začátku v pr...

Když se po skončení operace v Mogadišu ptali vojáků na její zhodnocení, slyšeli, že věci byly "od začátku v prdeli": to, co mělo být rutinní třicetiminutovou operací, tedy provedení vojenského zátahu a dopadení dvou pobočníků brutálního samozvaného somálského vůdce Mohameda Farraha Aidida, se záhy změnilo v bitvu epických rozměrů. Přestože byli oba vůdci milice rychle zajati a spolu s jedním zraněným příslušníkem amerických jednotek Rangers naloženi do konvoje Humvee, při následném stahování byl střelou RPG sestřelen americký MH-60 Black Hawk, "Super Six One".

Týmy amerických Rangers i speciálních jednotek Delta Force, jež měly vyprostit posádku (piloti zahynuli, ale osazenstvo vrtulníku zůstalo naživu), uvízly v nepřátelském území, načež celé město během ani ne hodiny doslova vybuchlo - muži z Aididových milicí se vyřítili z budov, po zuby ozbrojení puškami, pistolemi, ručními raketomety i spoustou sečných zbraní. A aby toho špatného nebylo málo, další Black Hawk s kódovým označením "Super Six Four", vyslaný jako posila na pomoc s rychle se zhoršující situací, dostal do ocasu také zásah střelou RPG a v oblacích černého kouře se ve spirále zřítil do obytné čtvrti vzdálené desítky bloků od zuřící bitvy.

Zatímco se jediný bojeschopný přeživší z tohoto vrtulníku, pilot Michael Durant, snažil v oblacích prachu a kouře vzpamatovat z tragického pádu, sledovali jeho agónii z paluby dalšího vrtulníku kroužícího nad místem havárie dva ostřelovači: nadrotmistr Gary Gordon a rotmistr Randy Shughart. "Jejich úkolem bylo původně krýt operaci pozemních jednotek střelbou ze vzduchu, ale teď se z výšky dívali na Black Hawk, rozpláclý uprostřed nepřátelského území jako kachna za šest milionů dolarů, jehož posádka byla buď mrtvá nebo v kritickém stavu," popsal nezáviděníhodnou situaci obou mužů server Badass of the Week (Drsňáci týdne).

V tu chvíli se oba rozhodli k nevídané akci - že se nechají vysadit na místě a budou sami ve dvou krýt všechny živé členy posádky střelbou tak dlouho, dokud nedorazí posily.

Oba přitom věděli, že "záchranná kavalerie" se neobjeví nijak brzy. Bezmála stovka Rangerů a členů Delta Forces se nacházela uprostřed bitevní vřavy na druhé straně města a bojovala o vlastní životy v obklíčení tisícovkami vojáků somálských milicí, vyzbrojených výbušninami a těžkými kulomety. Vojenský konvoj, který je měl z obklíčení vyprostit, byl vystaven palbě RPG z okolních oken a bludištěm ulic, rychle se zaplňujících Aididovými lidmi, se mu nedařilo dostat vpřed.

Black Hawk Super Six Four tak byl úplně odříznutý a ulicemi se k němu blížil rychle narůstající dav somálských ozbrojenců se samopaly AK-47 (známými kalašnikovy).

"Velitel družstva Delta Force Gary Gordon sledoval z výšky pilota sestřeleného vrtulníku, jak se zoufale snaží odrazit mnohonásobnou přesilu, a udělal nejtěžší rozhodnutí svého života. Šel dolů," uvedl server.

Sami proti přesile

Když se dav přiblížil, Gordonovi došlo, že sestřelený pilot nemá sám žádnou šanci udržet se proti takové přesile dlouho naživu. Zažádal proto, aby byl spolu s rotmistrem Shughartem vysazen na místě s tím, že kolem pilota vytvoří obranné předpolí a ubrání ho střelbou.

Jeho žádost byla zamítnuta. Dvakrát. Podle jeho nadřízeného to bylo příliš nebezpečné. Což Gordon věděl líp než on, protože v té chvíli už z helikoptéry střílel po přibližujících se ozbrojencích, kteří mu to opláceli palbou ze svých kalašnikovů. Ale současně spolu s Randy Shughartem cítil, že nemůže muže na zemi nechat jen tak na pospas.

Takže požádal o vysazení potřetí, a tentokrát obdržel souhlas.

"Vůbec jsem neviděl, odkud se vzali, ale museli přijít zezadu, jinak bych si jich všiml, jak by se přibližovali. Byl to neskutečný pocit. Jako byste si najednou uvědomili, že ta hrozná situace, ve které jste ocitli, právě skončila," popsal později setkání s oběma ostřelovači Durant.

Pilot Gordonova a Shughartova Black Hawku se nejdřív pokusil o přistání přímo vedle havarovaného vrtulníku, to se ale záhy ukázalo nemožné kvůli prudké palbě z ručních zbraní i z RPG, a navíc i kvůli povrchu země, který byl pokryt hořícími úlomky zříceného stroje. Black Hawk se proto opět vznesl a vysadil Gordona se Shughartem asi 100 metrů od místa nehody.

Oba muži přitom vyskočili na zem jen pár vteřin předtím, než do Black Hawku udeřila střela RPG, která střelci ve dveřích utrhla nohu a vážně zranila několik dalších členů posádky. Pilot se nicméně i s prostřeleným ramenem a s druhým pilotem v bezvědomí dokázal opět vznést a odletět.

Oba ostřelovači se rychle přesunuli k okolním budovám, jež jim poskytovaly alespoň částečné krytí, a zahájili palbu. Ulicí se pak za neustálého střílení probojovali až k sestřelené helikoptéře.

Přiběhli právě včas. Durantovi, kryjícímu se v kokpitu, už docházela munice, měl na několika místech zlomenou nohu a několik rozdrcených obratlů. Ještě ale stále bojoval. Tři další členové posádky, kteří ještě zůstávali naživu, na tom byli hůř a bránit se nijak nemohli.

Gordon se Shughartem vrazili do kokpitu, zkontrolovali stav pilota a šetrně ho odtáhli z trosek na bezpečnější místo. Poté k němu dopravili i zbylé tři členy posádky a doplnili Durantovi část nábojů. Na to začali vybírat co nejlepší palebné pole, které by byli ve dvojici schopni pokrýt.

Když dorazil dav somálských ozbrojenců, zůstali oba ostřelovači, ozbrojení jen dvěma útočnými puškami a pistolemi, poslední palebnou hrází mezi nimi a čtyřmi kriticky zraněnými vojáky. Nicméně neustoupili a chirurgicky přesnými zásahy udržovali dlouhou dobu útočníky v odstupu, dokud se k nim nepřátelské jednotky nedostaly tak blízko, že se jim podařilo vyřadit je ručními granáty.

O tom, který z ostřelovačů padl první, se vedla dlouhá debata. Podle oficiálních vojenských zdrojů to byl Shughart, ale Durant několikrát prohlásil, že si je jist, že to byl Gordon. Poslední slova smrtelně raněného vojáka podle něj byla: "Kruci, dostal jsem to!" a zněla "téměř naštvaně".

Druhý ostřelovač se podle Duranta pohyboval stále kolem vraku, a když se znovu dostal do jeho zorného pole, vzal si jeho útočnou pušku a zeptal se, jestli jsou v helikoptéře ještě nějaké další zbraně. Durant mu odpověděl, že "em-šestnáctky" ostatních členů posádky leží mezi sedadly. Ostřelovač je tedy vzal a naklonil se k rádiu, aby se zeptal na stav situace. Dozvěděl se, že posily dorazí "za chvíli".

Je pravděpodobné, že chápal, co to znamená, podle Duranta ale nedal najevo žádné rozrušení. Jen mu popřál "hodně štěstí", než se protáhl zpátky kolem přední části helikoptéry, aby sám čelil celému městu, které se na něj v následujících okamžicích sesypalo. Střílel z posbíraných pušek, dokud měl čím, když vystřílel munici, pokračoval v boji s pistolí.

Proti obrovské přesile se ale věčně udržet nemohl a jeho postavení nakonec dobyl dav složený ze somálských milicí i obyčejných Somálců.

Bitva vedla ke stažení vojsk

Oběť Gordona a Shugharta ale nebyla marná, protože dav vyčerpaný bojem s oběma muži ušetřil život Michaela Duranta (tři těžce zranění členové posádky bohužel nepřežili).

Durant sice skončil v zajetí Aididových milicí, ale zůstal naživu a po relativně krátkém věznění se vrátil domů k rodině. Kdyby se oba ostřelovači nedali vysadit, byl by pravděpodobně padl při obraně kokpitu, nebo by ho dav utloukl.

Podle somálských zdrojů padlo v místě havárie Super Six Four nejméně 25 Somálců a desítky dalších byly raněny. Gary Gordon a Randy Shughart byli za obranu vraku vrtulníku in memoriam vyznamenáni Medailí cti, nejvyšším vojenským vyznamenáním USA.

Přestože byl cíl mise - zajetí Aididových pobočníků - splněn, rozsah bitvy o Mogadišu a velké ztráty vedly k tomu, že americký prezident Bill Clinton nařídil okamžité ukončení bojových operací všech zúčastněných jednotek. Následně stanovil datum stažení amerických jednotek ze somálského území na 31. březen 1994. Do roka po stažení amerických vojáků se ze Somálska stáhla také vojska OSN.