Fráňa Šrámek: před 140 lety se narodil básník věčného mládí

Fráňa Šrámek v roce 1946

Fráňa Šrámek v roce 1946

Foto: Archiv

Jeho revolucí posedlí generační kolegové-literáti mu vyčítali, že utekl z boje do idylického „kraje stříbrných větrů". Dnes však na dílo S. K. Neumanna, Marie Majerové či Ivana Olbrachta usedá prach, zatímco lyrik Fráňa Šrámek je stále živý a populární. A to přesto, že 19. ledna uplyne 140 let od jeho narození.

Přesvědčit se o tom může každý, kdo zkraje července zavítá do městečka Sobotka na Jičínsku. Šrámkovo rodiště ožívá stovkami mladých lidí, kteří sem jezdí na festival českého jazyka a mluveného slova. Loni se Šrámkova Sobotka konala už pošedesáté.

„Je to neuvěřitelné, když jsme pořádali jubilejní padesátý ročník, myslela jsem, že je to už poslední, ale o festival je stále velký zájem," říká za pořadatele Pavlína Havlová, vedoucí městského infocentra.

60. ročník Šrámkovy Sobotky v červenci 2016Zdroj: Archiv60. ročník Šrámkovy Sobotky v červenci 2016Autor: Archiv

Obdobně je mezi divadelníky oblíbený festival experimentálních scén Šrámkův Písek. Ve městě Šrámkova mladického zrání žije spisovatelova památka i prostřednictvím studentských filmových přehlídek, inspirovaných legendárními snímky Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou režiséra Václava Kršky, které byly natočeny podle děl Fráni Šrámka. Kromě toho jsou na programu mnoha našich divadel Šrámkovy hry.

Pražské Divadlo na Vinohradech loni uvedlo premiéru inscenace Šrámkovy hry Plačící satyr z roku 1923Zdroj: ArchivPražské Divadlo na Vinohradech loni uvedlo premiéru inscenace Šrámkovy hry Plačící satyr z roku 1923.Autor: Archiv

Buřič i rozechvělý lyrik

Čím vlastně Šrámek dnešní Čechy oslovuje? Právě tím, co mu radikální a bojovní současníci vyčítali: nadčasovostí a okouzlující rozechvělou poetikou. „Česká veřejnost vnímá Šrámka jako bytostného lyrika a jeho nejslavnější díla tomuto označení odpovídají," konstatuje divadelní kritik Vladimír Hulec.

Poutní místo Malé Svatoňovice na dobové pohlednici

Čapkovy Malé Svatoňovice: blíží se revitalizace poutního místa

Pozornost ovšem přitahuje i Šrámkův životní příběh a schopnost literárně zachytit proměnlivé nálady a vědomí mizejícího času. Koneckonců právě proto jsou dnes ve výtvarném umění tak vysoce ceněni třeba impresionističtí malíři.

Fráňa Šrámek se narodil 19. ledna 1877 v Sobotce, kde prožil prvních pět let života a později se tam až do pozdního věku pravidelně vracel. Gymnázium ovšem navštěvoval v Písku, kde strávil období od roku 1885 do roku 1894.

'Po řece Otavě za vorem vor v jarech a létech odplouvaly, míjely v dálku, zrozenci hor, a my se za nimi dívávali.' Šrámkův studentský pokoj v Písku (okno přibližně 'pod' kostelní věží) měl romantickou vyhlídkuZdroj: Archiv'Po řece Otavě za vorem vor v jarech a létech odplouvaly, míjely v dálku, zrozenci hor, a my se za nimi dívávali.' Šrámkův studentský pokoj v Písku (okno přibližně 'pod' kostelní věží) měl romantickou vyhlídku.Autor: Archiv

Následovala „anarchistická" pražská dekáda, kdy se Šrámek po traumatizujícím zážitku vojenské služby prudce zradikalizoval. Coby antimilitarista a socialista se přimkl k anarchistické skupině literátů kolem S. K. Neumanna a po roce 1903 vydal první básnické sbírky Sláva života a Života bído, přec tě mám rád. V roce 1905 byl Šrámek dokonce dvakrát zatčen policií za buřičství a odseděl si několik měsíců ve vězení.

Mladý Fráňa Šrámek jako bouřlivák anarchistaZdroj: ArchivMladý Fráňa Šrámek jako bouřlivák anarchistaAutor: Archiv

Zároveň se však tehdy anarchistické hnutí začalo rozpadat. Třicetiletý bouřlivák začal zvolna dávat přednost literatuře před politikou a preferoval témata, která neztrácela na významu s uplývajícím časem. Tak se v roce 1910 zrodil mimo jiné i slavný impresionistický román Stříbrný vítr o rozechvělém dospívání.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶