V policejní databázi hledaných osob může teď veřejnost poprvé vidět, jak vypadá majitel jednoho z nejvýznamnějších vydavatelských domů v Česku, společnosti Mladá fronta. Muž, který přes své noviny a časopisy dlouhá léta pomáhal na svět nejen zábavě a informacím, ale i nejrůznějším kauzám. Některé těsně před otištěním osobně zastavoval, zviditelňoval jedny politiky a podnikatele na úkor jiných.

Je to Savovova ostuda. A také ostuda pro všechny poctivé zaměstnance v jeho firmách, mezi něž nepochybně patří i mnoho jiných podniků než Mladá fronta. Ať už jsou z oblasti strojírenství, potravinářství, dopravy, marketingu či třeba finančních služeb (více o Savovovu nepřehledném byznysu viz Dotyk 21/2013). Podnikatel s bulharskými předky však nikdy nenalezl odvahu se k majetku otevřeně přiznat, radši jej ovládal přes offshorové struktury.

Základní problém Františka Savova je v tom, že jako vydavatel a spolutvůrce veřejného mínění kladl na jiné byznysmeny podstatně tvrdší nároky než sám na sebe. Z hlediska transparentnosti i čistoty podnikání. Začalo to privatizací svazáckého majetku a pokračovalo zmizelou půlmiliardou ze státní České konsolidační agentury (kde hrál Savov nepochybně daleko významnější roli, než jakou mu nakonec soud milosrdně přiznal, ale vystrašení svědci raději mlčí). Končí to třeba jeho skrytou rolí v marketingové podpoře státem mohutně dotované potravinové značky Klasa či finančními transakcemi ve strojírenské společnosti Legios. Jenže tak dlouho se chodí...

Já nic, já v Praze

Policie po Savovovi nyní jde kvůli údajným stamilionovým či dokonce miliardovým daňovým únikům, podvodům s vratkami DPH. Hledaný je, jelikož se prý vyhýbá úkonům trestního řízení. Savov to popírá, vzkazuje, že není obviněný, ani na něj nebyl vydán zatykač. Ovšem místo toho, aby se dobrovolně přihlásil na nejbližší služebně a podal požadované vysvětlení, mluví o policejní zvůli a skrývá se na neznámém místě. Tvrdí, že je v Praze, ale spíše to vypadá, že si prodlužuje dlouhodobý pobyt v Londýně a řídí firmy přes Skype, jak o tom své čtenáře informoval týdeník Dotyk v minulém čísle.

Kdyby měl Savov zcela čisté svědomí, asi by neměl důvod nepostavit se ke svým problémům čelem. Byť to rozhodně neznamená, že by česká policie neuměla vykonstruovat kauzu, která se nikdy nestala. Že by ani on nevěřil ve spravedlnost? Savovovo podnikání bylo vždy obestřeno tajemstvím, stejně tak podnikání jeho otce, který se už v devadesátých letech přisál na státní penězovody v resortu zemědělství tehdy řízeném lidovcem Josefem Luxem. A synek se potatil. Ale jsou tu ještě další podezření tradovaná v podnikatelských kruzích, a to z napojení na zpravodajské služby a ruský kapitál. I to může být důvodem podnikatelovy tajemnosti. Tato Savovova třináctá komnata nabývá na významu zvláště nyní, kdy se o Rusku tolik diskutuje.

Ruská stopa

Autor tohoto článku udělal v tomto směru docela podivuhodnou zkušenost. V minulých dnech se neplánovaně potkal s mladou ženou ruské národnosti, která se představila jako novinářka ze Savovova vydavatelství. Zároveň však na schůzce vystoupila jako kamarádka a spolupracovnice jednoho z významných ruských podnikatelů. Taktéž je ale o ní možno lehce dohledat, že velmi úzce spolupracuje s ruskou ambasádou a hlavně s ruským obchodním radou.

A tato žena s širokým záběrem aktivit pomáhá v Mladé frontě na svět speciálním novinovým přílohám o východoevropském byznysu, v nichž je teď lidem „vysvětlováno", jak by sankce namířené vůči Putinovu režimu ublížily hlavně nám samotným. Můžeme se v nich aktuálně setkat i s doslovným dvoustránkovým přepisem čistě politického projevu Vladimira Putina, bez jakékoliv oponentury. „Přežili jsme sankce v kyperských bankách, přežijeme i tyto," řekla nám sebevědomě Savovova „novinářka" a přidala originální rozbor politické situace na Ukrajině.

Těžko říct, koho všeho tím svým plurálem myslela. Třeba s tím František Savov nemá nic společného, možná se mu řízení českých firem z Londýna již vymklo z rukou. Aktivity této proputinovské budovatelky „nového" Ruska ale působí stejně záhadně, jako je záhadný samotný majitel Mladé fronty, jako byl vždy záhadný jeho byznys a jako jsou záhadné jeho kontakty.