Osudové ženy Franze Kafky: vztahy měl spletité, ze zásnub pokaždé sešlo

Redakce | 20. 5. 2019
Franz Kafka na reprodukci snímku z archivu Muzea Franze Kafky Praha
pomník Franz Kafka
Spisovatel židovského původu Franz Kafka se narodil 3. července 1883.

V červnu uplyne devadesát pět let od smrti významného spisovatele Franze Kafky, který strávil téměř celý život v Praze s výjimkou několika pobytů v sanatoriích, kde se léčil na tuberkulózu, a jenž psal svá díla výhradně německy.

Osudové ženy Franze Kafky: vztahy měl spletité, ze zásnub pokaždé sešlo
Ostatní

Osudové ženy Franze Kafky: vztahy měl spletité, ze zásnub pokaždé sešlo

Narodil se v Praze na Starém Městě roku 1883 do rodiny židovského velkoobchodníka s galanterním zbožím, Hermanna Kafky. Se svým otcem si však nerozuměl a cítil se jím být nepochopený. Otec na Franze kladl vysoké nároky možná i proto, že po smrti Franzových dvou malých bratrů, Georga a Heinricha, zůstal v rodině právě on jediným mužským potomkem. A tak se citlivější stránka Franzovy osobnosti prostě otcově představám vymykala.

Vězeň Lattenberg se odpálil i se strážným. Kvůli lásce k patnáctileté dívce
Publicistika

Vězeň Lattenberg se odpálil i se strážným. Kvůli lásce k patnáctileté dívce

Na otcovo přání Franz vystudoval nejprve gymnázium a posléze právo na c. k. německé Karlo-Ferdinandově univerzitě, kde v roce 1906 získal i doktorát a kde se při studiích mimo jiné seznámil i s Maxem Brodem. Byl to Brod, kdo se po Kafkově smrti zasloužil o to, aby bylo jeho dílo vydáno, byť si samotný Franz ve své závěti výslovně nepřál vydání řady svých textů.

Rozpolcená duše Franze – rozpolcené světy postav

Po absolutoriu Franz našel práci v pojišťovnictví. Nejprve pracoval u Assicurazioni Generali, kde však nevydržel ani rok, a tak odešel v roce 1908 do Dělnické úrazové pojišťovny, v níž působil až do roku 1922 jako koncipient a později jako tajemník. Tato byrokratická práce Franze však nenaplňovala, užíral se jí a tak se po nocích věnoval své lásce - psaní. „(…) moje zaměstnání je pro mne nesnesitelné, protože odporuje mému jedinému povolání, a tím je literatura (…).“

Mít tak pistoli! Válečný pilot Alois Šiška přežil několikrát vlastní smrt
Publicistika

Mít tak pistoli! Válečný pilot Alois Šiška přežil několikrát vlastní smrt

Své první texty publikoval v mnichovském časopise Hyperion a také v Brodově almanachu Arkadia. Mezi jeho nejznámější díla patří tři romány: Nezvěstný (dlouhou dobu vydávaný i pod názvem Amerika), Proces, Zámek a povídky: Ortel, Venkovský lékař, Popis jednoho zápasu nebo Proměna.

Jeho literární styl se v mnohém vymykal i v rámci vypravěčské formy. Své postavy beze jména a bez vlastních pocitů Franz uváděl do odcizených, nedefinovatelných prostředí plných melancholie a bezvýchodných situací. Je nepochybné, že do svých textů promítal svou duševní rozpolcenost i pocity vyřazenosti a izolovanosti.

Franzovy ženy a nedožitých 41 let

Franzův vztah k ženám byl stejně spletitý jako jeho vnitřní pocity a plachost. První vážnou známost navázal roku 1912 s úřednicí Felicií Bauerovou, se kterou byl dokonce i dvakrát zasnouben, ale jejich vztah skončil definitivně roku 1917. Tehdy u Franze propukla tuberkulóza a on často odjížděl na ozdravné pobyty. Při jednom takovém pobytu v penzionu v Želízech se seznámil se svou druhou snoubenkou, Julií Wohryzkovou, ale i zde vztah ztroskotal.

Třetí ženou, spíše platonickou přítelkyní, byla česká novinářka a překladatelka Milena Jesenská, se kterou si Franz intenzivně dopisoval. Fyzicky se viděli pouze dvakrát. Jesenská se však později zasloužila o překlady Franzových textů do češtiny. Dora Diamantová, s kterou se seznámil roku 1923 při pobytu u Baltského moře, se stala jeho poslední přítelkyní.

Počátkem roku 1924 se Franzova tuberkulóza hrtanu zhoršila, nemohl už mluvit ani polykat a odjel se proto léčit do rakouského sanatoria v Kierlingu, kde však 3. června 1924 ve svých čtyřiceti letech zemřel.

Iveta Macík Šimková

Zapomenutá bitva. Povstalci v Chabrech udrželi 19 hodin esesáky před Prahou
Publicistika

Zapomenutá bitva. Povstalci v Chabrech udrželi 19 hodin esesáky před Prahou