První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

Atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este

Atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este

Foto: Achille Beltram; wikimedia

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Hybatelem událostí, které svět přiblíží k hrozné válce, bude Dragutin Dimitrijević. Jde o samotnou hlavu Černé ruky, jež se rozhlíží po odvážných a zapálených mladících, kteří by si troufli vystřelit na následníka trůnu. Jeden z nejbližších Dimitrijevićových kumpánů, major Tankosić, si vzpomene na snaživého, inteligentního, leč neduživého Principa. Ten sice do uniformy nikdy nedoroste, ale pistoli přece unese, říká si šéf Černé ruky.

Osudového 28. června 1918 se po nábřeží sarajevské řeky Miljacky rozestaví devět odvážlivců, potenciálních vrahů mocného Habsburka.

Dívky pózovaly v plavkách v útrobách chladící věže

Temelín zrušil soutěž modelek o stáž v elektrárně

Vlak následnického páru dosupěl na sarajevské hlavní nádraží krátce před desátou hodinou, a po krátkých oficialitách přesedl do přistaveného auromobilu, který jej proveze centrem města, až k radnici. Za volant usedl Čech Leopold Lojka, rodák z Konopiště, kde má František Ferdinand a jeho choť Žofie své půvabné sídlo.

Přesně v 10:40, právě když pár projíždí nábřežím, práskne asi deset metrů za nimi ohloušující dutý zvuk. Je to granát, který atentátník Nedeljko Čabrinović načasuje tak nezdařile, že exploduje tři sekundy po průjezdu potentáta. Ten se téměř nevzruší. Již dříve pár takových pokusů zažil.  Nepochybuje, že jej chrání prozřetelnost.

Na novou aplikaci běží v současnosti kampaň

Chcete zajít s kamarády na pivo nebo na kafe? Teď na to máte mobilní aplikaci

Výbuch, který zabije několik Sarajevanů vítajících vzácnou návštěvu, zhatí plány zbytku atentátníků. V ulicích města nastal zmatek, četníci byli tuplem obezřetní.

Nakvašený Princip se tedy sebere, bloumá městem a znaven poledním slunce se posadí pod slunečník vyhlášené kavárny Moritze Schillera v ulici Františka Josefa I.

Již za pár sekund se budou přepisovat dějiny. Jedna, druhá rána. Pohotový Princip vystřelil na tváře, které notoricky dobře znal. Jako duch se totiž přímo ke kavárně přišoural vůz s prominentním párem. Jak se ale něco takového mohlo stát?

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/4
DALŠÍ ČÁST ▶