Historie

První světovou válku roznítil nedomrlý intelektuál, který dožil v Čechách

28. červen 2017 četba na 9 minut
Atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este

Atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este

Foto: Achille Beltram; wikimedia

Jeho kulka rozpoutala válku, které podlehlo 40 milionů nešťastníků. Sarajevský atentátník Gavrilo Princip byl bystrý chlapec, v Srbsku dodnes obdivovaný – jmenují se po něm ulice a náměstí. Ovšem mučedníkem se nestal, v době atentátu byl totiž nezletilý a tudíž nemohl dostat oprátku. Princip dožil v Čechách, v terezínské pevnosti, kde jeho tělo rozežírala tuberkulóza a duši sžírala samota i zlé zprávy o válečném osudu jeho milované země.

Bláhový následník trůnu nedbal nepříjemnosti na nábřeží a pln odhodlání si vymínil že navštíví zraněné z nezdařeného atentátu. Jeden z jeho hostitelů, správce provincie Bosna a Hercegovina Oskar Pociorek, přitom páru kladl na srdce a několikrát opakoval, aby se vyhli centru města a ať použijí relaticvně zabezpečenou trasou nábřeží. Ferdinand kýval na souhlas. Jen zapomněl na jediné: říct o doporučené trase svému řidiči Lojkovi.

A tak se stalo, že to ostře sledovaný vůz vzal přes centrum Sarajeva, v jehož spletitých uličkách se během chvíle ztratil. Ke všemu, naprosto nepochopitelně a dosud nevysvětleně, jej nejistilo doprovodně vozidlo s osobními strážci.

Prozřetelnost musela být ohledně arcivévody už značně unavená. Volant zmateného Lojky navedla přímo k uličce, kde zevloval Princip. Kolem něj navíc auto nejprve projelo, aniž si atentátník čehokoli všiml.

K úspěšným výstřelům došlo až poté, co Lojka na konci ulice Františka Josefa I. narazil na uzávěru, načež musel zařadit zpátečku a pomaličku se přišinul přímo před nabitou poloautomatickou pistoli Browning nemilosrdného bosenského Srba.

„Sopherl! Sopherl! Sterbe nicht! Bleibe am Leben für unsere Kinder!" (Žofinko! Žofinko! Neumírej! Zůstaň naživu pro naše děti!) Poslední slova Ferdinanda doložil jediný přeživší, Leopold Lojka. Jeho další osud je věru nevšední, podobně jako ten Principův.

Hned po tragédii totiž řidiče generál Pociorek pověří, aby o zlé novině telegraficky zpravil Františka Josefa I., a také nového následníka trůnu, budoucího císaře Karla I. Ten poté, co se v listopadu 1916 stane císařem, Lojkovi daruje 400 tisíc korun, které poctěný Čech použije ke koupi hostince v Brně, kde bude prosperovat až do předčasné smrti v roce 1926.

Akční letáky