Globální oteplování komplikuje natáčení Hry o trůny, stěžuje si "Jon Sníh"

Kit Harington

Kit Harington

Foto: Shutterstock

Představitel jedné z nejpopulárnějších postav série Hra o trůny Kit Harrington je stále víc znepokojen dopady globálního oteplování. Jeho hrdina Jon Sníh je přímo spojen s ledovou krajinou a neustálými vánicemi, jenže filmařům se je daří natáčet stále hůř.

"Zima přichází," zní jedna ze slavných replik série, která se stala fenoménem televize HBO a svým způsobem televizního průmyslu vůbec. Podle představitele jednoho z jejích nejoblíbenějších hrdinů, herce Kita Haringtona, se ale ve skutečnosti odehrává pravý opak. V rozhovoru s časopisem Time Magazine Harington prohlásil, že strach ze zimy, který je jedním z hlavních motivů seriálu, je vlastně podivně převrácenou paralelou k tomu, co se v současnosti děje ve skutečném světě.

"Změny související s globálním oteplováním způsobují, že natáčení zimních scén pro Hru o trůny je čím dál obtížnější," řekl Harington.

Podle něj je v tom velmi smutná ironie: děj celé fantasy ságy z pera George R. R. Martina totiž soustavně pracuje s hrozbou neustále se šířící zimy, která proniká do dalších a dalších částí světa - a tvůrci seriálu, jenž z této ságy vychází, musí naopak cestovat po celém světě, aby vůbec nějakou zimu našli. Konkrétně kvůli natáčení poslední série se vydali na Island. 

Kevin Spacey

Příznivci House of Cards se dočkali, startuje pátá řada

"Přijeli jsme tam a měli jsme štěstí, že jsme ještě zachytili sníh, protože v našem světě zima už rozhodně není. Ledovec, na kterém jsme tam s Rose Leslie (skotská herečka představující v seriálu Jonovu souputnici Ygriite) točili už před čtyřmi lety, se za tu dobu zmenšil. Na vlastní oči jsem tak viděl změny klimatu v důsledku globálního oteplování, a bylo to děsivé," uvedl Harington.

Loňský rok byl podle meteorologů celosvětově nejteplejším rokem za posledních 242 let, přičemž "porazil" oba předcházející roky - stejně totiž byly vyhodnoceny i roky 2014 a 2015. Podle údajů pražské meteorologické stanice v Klementinu činila průměrná roční teplota v roce 2015 12,5 stupně Celsia, což je o 2,9 stupně víc, než kolik dělá dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014.

John Travolta uvedl Sezónu zabíjení, kde si zahrál s Robertem De Nirem.

Travolta daruje svůj Boeing australskému muzeu. A doletí s ním osobně

Globální oteplování způsobuje po celém světě roztávání ledovců, které může zvýšit hladinu moří a ohrozit pobřežní města. Během zimní sezóny v loňském a letošním roce se navíc na severní polokouli nad Atlantikem objevilo několik neobvyklých bouří připomínajících hurikán, příznačný pro tropické zeměpisné šířky. Podle meteorologů za to může pravděpodobně tání arktického ledu a teplotní kontrast vody. Podle všech ukazatelů se totiž Arktida ohřívá až dvakrát rychleji než zbytek světa. Rekordní nebo téměř rekordní teplo tak zažila mnohá severská místa včetně Islandu, Norska, Grónska a dokonce i severního pólu.