"Zima přichází," zní jedna ze slavných replik série, která se stala fenoménem televize HBO a svým způsobem televizního průmyslu vůbec. Podle představitele jednoho z jejích nejoblíbenějších hrdinů, herce Kita Haringtona, se ale ve skutečnosti odehrává pravý opak. V rozhovoru s časopisem Time Magazine Harington prohlásil, že strach ze zimy, který je jedním z hlavních motivů seriálu, je vlastně podivně převrácenou paralelou k tomu, co se v současnosti děje ve skutečném světě.

"Změny související s globálním oteplováním způsobují, že natáčení zimních scén pro Hru o trůny je čím dál obtížnější," řekl Harington.

Podle něj je v tom velmi smutná ironie: děj celé fantasy ságy z pera George R. R. Martina totiž soustavně pracuje s hrozbou neustále se šířící zimy, která proniká do dalších a dalších částí světa - a tvůrci seriálu, jenž z této ságy vychází, musí naopak cestovat po celém světě, aby vůbec nějakou zimu našli. Konkrétně kvůli natáčení poslední série se vydali na Island.

"Přijeli jsme tam a měli jsme štěstí, že jsme ještě zachytili sníh, protože v našem světě zima už rozhodně není. Ledovec, na kterém jsme tam s Rose Leslie (skotská herečka představující v seriálu Jonovu souputnici Ygriite) točili už před čtyřmi lety, se za tu dobu zmenšil. Na vlastní oči jsem tak viděl změny klimatu v důsledku globálního oteplování, a bylo to děsivé," uvedl Harington.

Loňský rok byl podle meteorologů celosvětově nejteplejším rokem za posledních 242 let, přičemž "porazil" oba předcházející roky - stejně totiž byly vyhodnoceny i roky 2014 a 2015. Podle údajů pražské meteorologické stanice v Klementinu činila průměrná roční teplota v roce 2015 12,5 stupně Celsia, což je o 2,9 stupně víc, než kolik dělá dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014.

Globální oteplování způsobuje po celém světě roztávání ledovců, které může zvýšit hladinu moří a ohrozit pobřežní města. Během zimní sezóny v loňském a letošním roce se navíc na severní polokouli nad Atlantikem objevilo několik neobvyklých bouří připomínajících hurikán, příznačný pro tropické zeměpisné šířky. Podle meteorologů za to může pravděpodobně tání arktického ledu a teplotní kontrast vody. Podle všech ukazatelů se totiž Arktida ohřívá až dvakrát rychleji než zbytek světa. Rekordní nebo téměř rekordní teplo tak zažila mnohá severská místa včetně Islandu, Norska, Grónska a dokonce i severního pólu.