Glosa: Obloha nad Riem ztrácí hvězdy

Jan Řápek | 21. 7. 2016

Tomáš Berdych a Karolína Plíšková vynechají letní olympijské hry v Riu. Důvod? Strach z nakažení virem zika. Kráčejí tak ve stopách jiných tenistů. A také golfistů. Ostatní sportovci se překvapivě zákeřného viru tolik nebojí.

Čeští tenisté nejsou prvními (a pravděpodobně ani posledními) sportovci, kteří účast na sportovním svátku odmítli. Oba dva jsou ale jasným příkladem současného trendu. Z Ria se totiž odhlašují především tenisté a golfisté.

Účast na tenisovém turnaji už odřekli Bernard Tomic, John Isner, Dominic Thiem, Milos Raonic nebo Simona Halepová. Tedy stejně jako Berdych zástupci elitní světové desítky, potažmo dvacítky. Z golfistů se nepředstaví dokonce hned první čtyři hráči světového golfového žebříčku: Jason Day, Dustin Johnson, Jordan Spieth a Rory McIlroy.

Tenisté a golfisté jsou zástupci dvou individuálních sportů s nejvyššími výdělky.

Virus zika se rozhodně nedá brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – jeho hrozba je menší než před několika měsíci, což na svém Facebooku komentoval olympijský šampion ve veslování Mahé Drysdale: „Šance chytit ziku během olympiády představuje pravděpodobnost 3,2 : 100 000, šance stát se obětí vraždy v Riu 35,7 : 100 000, šance zabít se na silnici na Novém Zélandu 7,3 : 100 000,“ uvedl na sociální síti.

Nejde o peníze, ale o slávu

Světoví atleti, plavci, cyklisté, volejbalisté, veslaři, kajakáři nebo zápasníci a mnoho dalších jiných sportovců se do Ria chystají. Čím to, že největší strach z viru mají zrovna hráči tenisu a golfu? Přitom to jsou právě oni, kdo skoro celý rok tráví na cestách, často mezi světadíly a exotickými destinacemi. Odpověď je jednoduchá. Tenisté a golfisté jsou zástupci dvou individuálních sportů s nejvyššími výdělky. A olympijské hry nejsou tak výdělečným turnajem. Na něm se nehraje o peníze, jako spíše o čest a slávu.

Ještě na olympiádě v Londýně dostávali tenisté za účast a umístění v turnaji body do žebříčku ATP, respektive WTA. Andy Murray si za vítězství v mužském turnaji připsal 750 bodů. Pro porovnání: vítěz Grand Slamu si připočte 2000 bodů, ale bonifikace za průměrný turnaj je kolem 500 bodů pro vítěze. Letos se ale pravidla změnila a tenisté za účast na turnaji nedostanou body žádné. Pro tenisty se tak určitě vyplatí olympiádu vynechat, pošetřit síly a sebrat body na zářijových turnajích.

A co golf? Ten se na olympiádu vrátil po dlouhých 112 letech. A teď se ukazuje, že o to vlastně ani nikdo nestál. Golfu se kromě nejlepší čtyřky nezúčastní ani dalších osmnáct hráčů a šest hráček, kteří se jinak mohli turnaje zúčastnit. Ani golfisté se totiž žebříčkových bodů nedočkají. A nedočkají se ani vytouženého prize money.

Golf se na olympiádu vrátil po dlouhých 112 letech a teď se ukazuje, že o to vlastně ani nikdo nestál.

K tomu si připočtěte ještě velmi náročný program. Tenisté i golfisté (muži i ženy) jsou mimořádně vytížení, mají tedy nárok na odpočinek. Jejich dlouhé náročné sezony a kariéry s olympiádou vlastně ani nepočítají a jsou i bez ní vyždímaní nadoraz. Olympiáda zkrátka pro tenisty ani golfisty není nejdůležitějším turnajem roku. Nevyrovná se tenisovému Grand Slamu ani golfovému Majoru. Penězi, body, ani tradicí a respektem.

Nedobrovolní vyhnanci

Olympijské hry v Riu tedy vejdou do historie jako hry s oslabeným tenisovým turnajem a návratem golfu bez největších hvězd. Žádný jiný sport ale takto neutrpí. Snad ještě mužský basketbal, kde se z americké reprezentace odhlásilo kvůli zranění nebo rodinným důvodům hned 14 hráčů včetně největších hvězd LeBrona Jamese, Stephena Curryho, Russela Westbrooka a Jamese Hardena. Zrovna na basketbalovém klání to ale nikomu vadit nebude, protože Američané zkrátka vezmou jiné hráče a stejně turnaj vyhrají s velkým přehledem.

Na druhou stranu najdou se i tací, kteří by udělali cokoliv, aby se v Riu mohli představit. Taková Maria Šarapovová by mohla vyprávět. Nemusí ale smutnit sama. Ruskou tenistku u sledování televize možná brzy doplní celý (dopingem prosáklý) sportovní národ.

Tagy golf Grand Slam hvězda John Isner Karolína Plíšková Milos Raonic olympijské hry Tomáš Berdych virus