Historik Kvaček: Brexit? Stejně Britové po válce "zařízli" Churchilla

Profesor Robert Kvaček.

Profesor Robert Kvaček.

Foto: red

Podobně jako celá dnešní Evropa připomíná i Velká Británie doyenovi českých historiků Robertu Kvačkovi třicátá léta 20. století. "Rozhodování o britském vystoupení z Evropské unie vypadá, že ostrovní země opět touží být v pozici "splendid izolation" neboli blyštivé izolace, v níž byla před druhou světovou válkou," říká pro týdeník Dotyk.

Problémem podle profesora Kvačka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ovšem je, že Británie už není světovou jedničkou a impériem. "Každopádně pokud nastane brexit, vyvolá to domino efekt ve Skotsku, Španělsku i v Itálii," varuje odborník na meziválečné období nástupu evropských diktatur.

Nebezpečí brexitu je podle něj skutečně reálné. Mimo jiné i proto, že Británie už jednou podobně překvapivý a riskantní krok učinila – a to těsně po skončení druhé světové války v roce 1945, když ve volbách dala před vítězným konzervativním premiérem Winstonem Churchillem přednost labouristovi Clementu Atleemu. "Dodnes se mě studenti na přednáškách ptají, jak se něco takového mohlo stát. Odpovídám, že v životě člověka rozhodujevíce motivů, mimo jiné třeba sociální – Churchill zkrátka neměl sociální cítění, po němž byla po válce největší poptávka," říká třiaosmdesátiletý historik.

Připomíná, že i britská politika izolace měla tragický konec, když v ní převládli appeaseři neboli usmiřovači. Jedním z nich byl totiž i Neville Chamberlaine, který se podepsal pod ostudnou Mnichovskou dohodu, kdy muselo Československo zaplatit odstoupením části území za dočasné udržení míru v Evropě.