Hořký konec Carla Fabergého. Z carského klenotníka se stal vyhnancem

Jeden z nádherných klenotů Carla Fabergého.

Jeden z nádherných klenotů Carla Fabergého.

Foto: ČTK/AP

Jeden z nejslavnějších klenotníků historie poznal, jak tenká je hranice mezi uznáním a zatracením. Z obdivovaného muže se během několika dnů stala doslova štvaná zvěř, která bojovala o holý život.

Na počátku byla velká láska, na panovnické poměry až netypicky romantická. V roce 1865 zemřel ve věku 21 let na zánět mozkových blan ruský carevič Nikolaj.

Robert F. Kennedy s Willym Brandtem.

Vražda, jež nedá spát. Před 50 lety byl zastřelen prezidentský kandidát Kennedy

Nástupnictví doslova spadlo do klína jeho mladšímu bratrovi Alexandrovi a to nebylo zdaleka vše. „Zdědil“ i dánskou princeznu Marii Sofii, s níž byl Nikolaj zasnoubený. Dívka náhradního ženicha přijala a nakonec v něm našla velké zalíbení. Alexandr se ujal moci v roce 1881 poté, co jeho otec zahynul při bombovém atentátu.

O čtyři roky později chtěl car připravit pro milovanou manželku vskutku nevídaný dar a obrátil se na slavného klenotníka, aby stvořil skvost, jaký svět neviděl.

Neomezený rozpočet

Carl Fabergé, potomek francouzských hugenotů, se narodil v roce 1846 v Petrohradu, kde jeho otec Gustav založil malé klenotnictví. Carl studoval v Německu, Francii i Anglii, po boku nejlepších mistrů řemesla pronikal do tajů kovotepectví, rytectví a zpracování diamantů. Ve 26 letech se vrátil do Petrohradu, kde se oženil s Augustou Jacobs, s níž měl později čtyři syny.

Slavnost k diamantovému výročí vlády královny Alžběty II.

Rekordmanka, cestovatelka i sběratelka. Taková je už 65 let královna Alžběta

Rodina se ale nezabývala pouze výrobou šperků. Od 70. let 19. století pečovala o carské umělecké sbírky v petrohradské Ermitáži. Obstarávala nejen jejich evidenci, ale také je restaurovala.

Alexandr tedy Carla dobře znal a věděl, že je nesmírně zručným řemeslníkem. V roce 1885 si u něj objednal duté zlaté vejce se soškou slepice uvnitř. Dárkem chtěl překvapit manželku o blížících se Velikonocích. Při výrobě šperku měl klenotník neomezený rozpočet, takže mohl naplno uplatnit všechny dovednosti. Vytvořil nevídaný klenot z ryzího zlata vykládaný těmi nejvzácnějšími drahokamy, prvotřídní perletí a slonovinou.

Zleva Marek Stoniš a Ivo Mludek v redakci deníku Region v roce 1991

Raději si podřezat žíly než narukovat za komunismu. Máničky se StB neupsaly

Není divu, že carevna byla z dárku s překvapením uvnitř nadšená a Alexandr si každý rok objednával další. Carl neustále posouval hranice řemesla, umělecká invence i dokonalost zpracování braly dech. Firma díky tomu nevídaně rostla, otevřela pobočky v Oděse, Kyjevě nebo Moskvě.

Když Alexander v roce 1894 zemřel, jeho syn Mikuláš II. v tradici pokračoval, dokonce objednával dvě vejce ročně. Jedno pro manželku Alexandru, druhé pro ovdovělou matku.

Antonín Zápotocký

Den, kdy komunisté okradli Čechoslováky. Před 65 lety začala měnová reforma

Luxusní „kindervajíčka“ si nechávaly vyrábět i další bohaté rodiny, třeba Rothschildové nebo Nobelové.

Útěk na saních

Když v roce 1917 vypukla revoluce, stal se Carl a jeho rodina symbolem rozmařilého plýtvání. Prakticky ze dne na den se na něho snesla smršť nenávisti a zloby. Přišel o veškerý majetek a život si zachránil jen díky tomu, že se dostal do posledního diplomatického vlaku, který mohl opustit Petrohrad.

BMW 530e iPerformance.

BMW začíná nabízet bezdrátové dobíjení u svých aut. Hybridní řada 5 bude první

Přes Lotyšsko a Švédsko se dostal až do Švýcarska. Jeho manželka prchala v doprovodu nejstaršího syna Eugena na saních přes zasněžené lesy do Finska. Cara Mikuláše i s rodinou vzbouřenci popravili, Marie Sofie se zachránila jen díky tomu, že utekla do rodného Dánska.

Carlovým synům se v dalších letech podařilo v západní Evropě znovu vybudovat podnik se slavným jménem, ale stárnoucí Carl se už z kruté rány osudu nevzpamatoval. K milované práci se po emigraci nevrátil a zemřel v roce 1920 ve Švýcarsku.

Lucie Orbók.

Lucie Orbók: Smysl pro humor a ironii by se od nás Maďaři mohli učit

V nepřehledných revolučních časech zmizela většina Fabergého vajec. Poslední dvě zůstala nedokončená, carská sbírka byla zabavena a částečně rozkradena.

Dodnes není známo, kolik vajec vzniklo, nejčastěji se uvádějí čísla od 65 do 69. Nejcennější jsou klenoty určené pro carskou rodinu, kterých bylo padesát. Z nich se v nejrůznějších sbírkách po celém světě dochovalo 43.

Sobotní mše svatá na Vavřinečku - průvod.

Zmatky kolem GDPR: archívy skrývají kroniky, májové slavnosti doplňují výzvy