Hrabě Saint Germain: Génius, nebo podvodník?

Oldřich Mudra | 30. 7. 2017

Nejedl, nestárl, měl neuvěřitelné znalosti a okouzlil řadu významných osobností v čele s Ludvíkem XV., Voltairem, Casanovou či Kateřinou Velikou.

Uměl zvětšovat diamanty i perly, znal tajemství elixíru mládí a dokázal mluvit se zemřelými. Hraběte Saint Germaina můžeme z pohledu moderní doby snadno odsoudit jako šarlatána a podvodníka, přesto jde o muže, o němž v 18. století mluvila celá Evropa. V mnoha ohledech si nezadal s naším geniálním všeumělem a všudybylem Járou Cimrmanem.

Cesty v čase

Saint Germain prohlašoval, že je levobočkem transylvánského šlechtice Františka Rákocziho II., ale důkazy chybí. Ještě složitější je to s přesným rokem narození. Hrabě si postavil image na tom, že nestárne a dlouhé desítky let vystupoval jako muž ve věku 40-45 let. Přesto se většina badatelů shoduje, že přišel na svět kolem roku 1690.

Poprvé na sebe upozornil v roce 1710 v Benátkách, kde svým šarmem a vystupováním uvedl v úžas tamější smetánku, včetně manželky francouzského velvyslance. O padesát let později se žena s hrabětem opět setkala, tentokrát v Paříži, a nemohla věřit vlastním očím. Zatímco z ní se stala vrásčitá stařena, hrabě vypadal stále stejně.

První historicky doloženou panovnickou milenku měl Přemysl Otakar II.
Publicistika

První historicky doloženou panovnickou milenku měl Přemysl Otakar II.

Záhadný šlechtic ovládal řadu cizích jazyků, včetně sanskrtu, čínštiny a arabštiny. Prý se je naučil během dlouholetých pobytů na Blízkém východě a v Himálaji. Kromě toho výborně maloval, hrál na řadu hudebních nástrojů a měl spoustu tajuplných znalostí z alchymie.

Říkalo se o něm, že je jedním z „mistrů světla“, což jsou mudrcové, kteří procházejí napříč věky, mají netušené znalosti v řadě oborů a v pravý čas nenápadně postrčí lidstvo kupředu. Užaslé obecenstvo mu obvykle viselo na rtech, když líčil, co zažil ve společnosti Caesara, Kleopatry, Piláta Pontského nebo Jindřicha VIII.

Sloužil mu i král

Saint Germainova sláva se donesla až ke dvoru francouzského panovníka Ludvíka XV., který jeho kouzlu také propadl. Dal mu k dispozici zámek Chambord, aby tam mohl nerušeně provádět pokusy. V dílně mu občas dokonce sloužil jako pomocník.

Saint Germain se uplatnil také v diplomacii. Vyjednal mír mezi Rakouskem a Pruskem, v Anglii se dostal do vězení kvůli podezření ze špionáže, ale z nařčení se dokázal vymluvit, takže vyvázl bez trestu.

Před 70 lety Československo odmítlo Marshallův plán. Důsledky jsou patrné dodnes
Publicistika

Před 70 lety Československo odmítlo Marshallův plán. Důsledky jsou patrné dodnes

Ludvíkovu milenku Madame de Pompadour zásoboval přípravky proti stárnutí a naučil ji řadu nevídaných sexuálních praktik. Byl také členem mnoha tajných společností včetně iluminátů a templářů. Rád se účastnil opulentních večírků a hostin ale nikdy nepozřel jediné sousto. Tvrdil, že jíst nepotřebuje.

Saint Germain se dlouho nikde nezdržel, ale nejčastěji se vracel do Francie. Slavný myslitel Voltaire o něm prý prohlásil, že je to „muž, který vše zná a nikdy neumírá.“ V Itálii o něm s obdivem mluvil známý milovník Giacomo Casanova. „Když vyprávěl, lidé zapomínali jíst,“ napsal do svých poznámek.

Saint Germain proslul také jako vynálezce. Voltaire líčil, že mu věnoval jakousi mluvící krabičku, v Prusku údajně pracoval na dvou přelomových vynálezech, hovořil cosi o železnici a parníku. V Rusku se osobně účastnil svržení cara a pomáhal carevně Kateřině Veliké. Později ve Šlesvicku okouzlil dánského prince Carla Hesse-Kassela, který mu dal k dispozici opuštěnou továrnu, kde dosáhl nemalých úspěchů v barvení látek.

Gentlemani z Cocklebarrow čili O modelářích
Publicistika

Gentlemani z Cocklebarrow čili O modelářích

Podle dostupných údajů Saint Germain zemřel v roce 1784, ale podle jiných svědectví o čtyři roky později varoval krále Ludvíka XVI. před temnou budoucností a v roce 1793 osobně přihlížel jeho popravě.

Poslední historická zmínka o něm pochází z roku 1896, kdy ho údajně potkala britská spisovatelka Annie Besant. Saint Germain prý stále vypadal jako muž ve věku 40-45 let.

Tagy Evropa Francie Giacomo Casanova Itálie Kateřina II. Veliká Ludvík XV. Pilát Pontský Prusko Rusko