Hrdinství českých letců: před 74 lety potopili německého „lamače blokád“

Potopení německé lodi Alsterufer

Potopení německé lodi Alsterufer

Foto: Foto z archivu Oldřicha Doležala

Jedno z největších vítězství za druhé světové války čeští letci ve službách RAF zaznamenali krátce po Vánocích roku 1943. Bombardér 311. československé perutě tehdy v riskantní operaci potopil těžce vyzbrojenou německou loď Alsterufer, přezdívanou lamač blokád, která vezla cenný náklad pro nacistický válečný průmysl.  

Alsterufer plul z japonského přístavu Kobe do okupované Francie. Na palubě měl 344 tun wolframu, což odpovídalo roční spotřebě německých zbrojovek. Zásobovací loď kvůli utajení neplula v konvoji a udržovala rádiový klid. Spojenci ale díky prolomení německého šifrovacího systému Enigma, i jeho vyšší verze používané německým námořnictvem, o plavidle věděli.

Na Alsterufer v Atlantiku nejdříve neúspěšně zaútočili Kanaďané a po nich i Britové. Jejich nálety z výšky 500 až 1300 metrů se setkaly s tuhým odporem a zároveň se minuly účinkem. Kapitán lodě A. Piatek ovšem porušil radiový klid a kontaktoval německé vrchní velitelství s žádostí o pomoc.

„Ujistili ho, že k jeho ochraně byly vyslány německé válečné lodě a letadla Luftwaffe a dostal pokyn, aby změnil směr plavby k bližšímu francouzskému přístavu Bordeux,“ napsal John P. Rennison v článku na webu organizace Free Czechoslovak Air Force Associates, která se zabývá historií československých pilotů v RAF.

Po neúspěšných útocích Britů a Kanaďanů přišly 27. prosince 1943 na řadu bombardéry Liberator z 311. československé perutě. Lamače blokád vystopoval letoun s osmičlennou posádkou kapitána Oldřicha Doležala. Posádka loď spatřila kolem 16. hodiny přes průrvu v mracích, načež zahájila dělostřeleckou a kulometnou palbu a Doležal manévrováním hledal nejlepší pozici pro útok.

Místo v Atlantiku, kde čeští letci potopili německou loď AlsteruferZdroj: Foto z archivu Oldřicha Doležala

„Doležal navzdory hrozícímu nebezpečí převedl letoun do strmého klesání a po vylétnutí z mraků dveřmi po pravé straně uviděli Alsterufer,“ napsal John P. Rennison. Alsterufer reagoval hustou palbou velkorážními kulomety a raketovými střelami s lany na padácích.

Doležal pak srovnal stroj a pokračoval v palbě. Bombometčík Zdeněk Hanuš zároveň odhodil ve 200metrové výšce dvě pumy. Liberator ukončil útok a přelétl stožár lodi pouhých 100 metrů nad ním, přičemž ho rozhoupala exploze bomby.

Coventry

Příštím britským městem kultury bude Coventry. Město, jež nemělo přežít válku

„Když jsme zahájili útok a střelbu ze všech svých zbraní, bylo to dost zlé. Odpálil jsem rakety na lodní palubu. Můj navigátor po odhozu odvedl dobrou práci. Viděli jsme, jak jedna puma zasáhla zadní část paluby. Ihned vyšlehly červené plameny do 200metrové výšky a mohutná exploze nadzvedla naše letadlo asi o 200 metrů,“ popsal operaci Oldřich Doležal.

Útok na Alsterufer, trvající jen 30 sekund, měl zničující následky. Pětisetlibrová puma prorazila palubu a explodovala uvnitř lodi. Z posádky letadla nikdo nebyl zraněn, palba z německé lodi však poškodila jeden z motorů.

John P. Rennison také popsal zajímavé okolnosti vzniku fotodokumentace. Podle něj střelec Josef Kosek doslova visel z otvoru v trupu bombardéru na lafetě kanonu a pořídil soubor 16 dramatických fotografií útoku, palubní inženýr František Veitl ho při tom držel za nohy, aby nevypadl z letadla. Snímky dokumentovaly urputnost obranné střelby Alsterufera. „Teprve po vyvolání negativů si letci při prohlídce fotografií uvědomili, že na padácích byly zavěšeny miny a považovali za veliké štěstí, že je podletěli,“ uvedl Rennison. 

Leopold Šrom (vpravo) popisuje vzdušný souboj Františku Burdovi

Leopold Šrom: S největším leteckým stíhacím esem komunisté udělali krátký proces

Posádka bombardéru za svůj hrdinský čin dostala vyznamenání a BBC pozvala velitele Oldřicha Doležala a bombometčíka Zdeňka Hanuše do rozhlasového vysílání. Vystupovali ale pod falešnými jmény, obávali se totiž odvety nacistů ve vlasti proti rodinám.

Pro zvýšení morálky britské veřejnosti informoval o úspěchu československých letců také britský tisk. Cenzurované informace uveřejnila i kanadská a americká média.