Karaoke během jízdy v autě, převlékání za jiné zpěváky, bitva playbacků... Pojďte si spolu s Dotyk.cz připomenout nejzajímavější "hudební" formáty, v nichž rozhoduje všechno jiné než hudba a hlas..

Carpool Karaoke je určen pro auta

V současnosti asi číslo jedna. Karaoke během jízdy v autě. Autorem toho formátu je James Corden, který jej představil během své The Late Late Show. Princip je jednoduchý. Corden se v autě projíždí po městě, vedle sebe má jako spolujezdce nějakého zpěváka (nebo i herce) a spolu zpívají jeho slavné písně i hity jiných autorů. Zpívají je ale za doprovodu hudby z rádia.

Corden se takto ve svém segmentu představil s Justinem Bieberem, s Eltonem Johnem se dokonce oblékl do jeho extravagantních obleků, s Red Hot Chilly Peppers se naopak po vzoru jejich frontmana svlékl, se Siou si nasadil její slavnou paruku. Do auta dokonce dostal i tehdejší první dámu Spojených států Michelle Obamovou.

Nic se ale nevyrovná tomu, když si do auta sedla britská zpěvačka Adele. Video vidělo na YouTube téměř 157 milionů a tím se stalo absolutně nejsledovanějším virálním videem roku 2016. Od té doby je Carpool Karaoke pojem.

Zdroj: YoutubeCarpool Karaoke je takový pojem, že si Corden ihned vysloužil jeden speciální díl v hlavním vysílacím čase. Díl byl zaměřen pouze na tyto segmenty. A práva na tento skeč dokonce odkoupil Apple iTunes, který jej hodlá předělat do pravidelné show. Formát se změní jen trochu. V každém díle bude jedna celebrita jako moderátor a druhá jako host. A spolu budou zpívat a jezdit v autě. První díly by měly dorazit co nejdříve.

A protože jde o opravdu populární show, parodovali ji i členové olympijského plaveckého týmu z olympijských her v Riu 2016. V čele s olympijským rekordmanem Michalem Phelpsem.

Zdroj: Youtube

Lip sync je bitva playbacků

James Corden svého úspěchu dosáhl díky své noční show a stejně tak je na tom Jimmy Fallon, který světu ukázal nový druh zábavy – Lip Sync Battle. Tedy vlastně jakousi bitvu playbacků. Princip je opět jednoduchý. Dva (nebo tři a více) lidí se sejde. Každý si nechá pustit kousek písně a do toho předvádí, jak zpívá. Ale vlastně nezpívá. Jen předvádí. A čím víc je představení vychytané, tím lépe.

Zdroj: Youtube

Fallon tento segment předvedl ve své The Tonight Show a hned se stal velmi populární. I tyto části sbírají desítky milionů zhlédnutí na YouTube. Krom toho se z Lip Sync Battle stal oblíbený doplněk jiných show, předávání a galavečerů. Když je potřeba nějak uvolnit atmosféru, zahrajte si na to, že zpíváte.

A navícje Lip Sync Battle i samostatný program. Kabelová stanice Spike jej přepracovala do půlhodinového formátu, kde dvě celebrity soutěží proti sobě. Každý předvede dvě písně. Jednu „z fleku" na místě, druhou s velkým představením a kostýmy. A vše uvádí slavný rapper LL Cool J. Formát Lip Sync Battle takto poběží už třetí sezonu.

Zdroj: Youtube

Ruská Tvoje tvář měla i Mládka

A v podobném trendu v současnosti jede i tuzemská TV Nova. Ta uvádí už třetí řadu pořadu Your Face Sound Familiar pod názvem Tvoje tvář má známý hlas. Tento pořad debutoval ve Španělsku a dodnes se uváděl už ve 47 zemích světa.

Princip pořadu je jasný. Předem se vybere několik zpěváků a herců, a ti si poté na každé kolo vylosují nějakého slavného zpěváka, zpěvačku nebo kapelu, kterou musí zahrát přesně tak, jak se to děje v klipu k písni. Zkrátka co nejautentičtěji.

Petr Rychlý se tak například předvedl i v tak odlišných rolích, jako byli Louis Armstrong, Jan Nedvěd, nebo Václav Neckář. David Gránský zase jednou vystupoval jako Nina Simone. O zpěv tu sice jde taky, ale důležitá je především zábava a to, jak velkou projdou účinkující proměnou, respektive, jak se s ní dokáží sžít.

Zdroj: Youtube

Nova tímto formátem našla svou novou stálici nedělních večerů. Zatím se vysílá třetí řada, a dokud budou k dispozici čeští herci a zpěváci ochotní v show vystupovat, není důvod, proč by televize také nepokračovala.

A pro zajímavost. V ruské verzi pořadu vystupoval i Ivan Mládek. Tedy ne přímo on, ale účinkující museli přehrát jeho slavnou skladbu Jóžin z bážin.

Zdroj: Youtube