Internet se baví: Opilý Rokytka, bijec Slezák a čaroděj s posuvnými panely Šolta

Jaroslav Krupka | 31. 1. 2018
Hra o trůny v českém podání
Dva nomenklaturní kádry Jan Šolta a Karel Slezák, kteří napadli novináře, coby "členové Fight Clubu"
Byl jsem otráven sofistikovaným jedem, tvrdí Rokytka. Očití svědci mluví o kombinaci piva s rumem

Momentálně nejznámější český opilec Milan Rokytka, amatérský "boxer" Karel Slezák a obsluhovač hotelové posuvné stěny Jan Šolta, kteří se stali hlavními aktéry sobotního incidentu v Zemanově volebním štábu, posloužili jako téma pro desítky internetových karikatur.

Milan Rokytka jako skokan o tyči, popřípadě jako reklamní hvězda kampaně Staropramenu Žiješ jenom jednou. Karel Slezák a Jan Šolta jako představitelé "Fighter Clubu", popřípadě jako učitelé etikety. Internetoví vtipálci si utahují z aktérů sobotního incidentu, při němž došlo ve volebním štábu Miloše Zemana k napadení novinářů.

Už od sobotního odpoledne se v tomto volebním štábu, sídlícím v pražském Top Hotelu, stupňovala averze vůči novinářům. Podle svědectví reportérů časopisu Respekt tu už při sečítání posledních výsledků začal přítomné žurnalisty slovně napadat například předseda Českého svazu bojovníků za svobodu a bývalý člen KSČ Jaroslav Vodička. "Novináři jsou pakáž," vykřikoval Vodička a lidi s novinářskou visačkou pak ukazoval okolostojícím: "Hyena. Další hyena."

Internet se baví: Zemana v inzerátech nahradil Putin i major Zeman
Publicistika

Internet se baví: Zemana v inzerátech nahradil Putin i major Zeman

Drama pak vyvrcholilo ve večerních hodinách po vyhlášení výsledků a Zemanově odchodu. Odstartoval to občasný bloger Parlamentních listů, člen KSČM a Zemanův podporovatel Milan Rokytka, který se začal potácet u jednoho ze stolků. Podle pozdějšího prohlášení mluvčí pražské záchranky Jany Poštové se na jeho stavu podepsal alkohol.

Zdroj: Youtube

Další Zemanův podporovatel a občasný přispěvovatel Pražského zpravodaje Karel Slezák, který se na akci dostal na novinářskou akreditaci (přestože Pražský zpravodaj ho na ni nevyslal), Rokytku odvedl a složil na nedaleké pódium. K intoxikovanému muži pak byla přivolána záchranka. Při jejím zásahu začal zejména Zemanův příznivec Jan Šolta vyhazovat všechny novináře z daného prostoru výkřiky: "Jdi do prdele!" "Seš novinářská hyena", přičemž jednomu novináři vyrazil z ruky kameru a jedné novinářce úderem vyrazil z ruky mobil.

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně
Publicistika

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Pak nastala první situace, která posloužila za terč internetovým vtipálkům, protože Šolta se opravdu sveřepě snažil zakrýt prostor s bezvládným Rokytkou za pomoci posuvných panelů, jež ovšem pokrývaly jen část obvodu, který by bylo třeba uzavřít. Jeho činnost tak neměla absolutně žádný efekt.

Incident se sraženou kamerou ale vyvolal pozornost redaktora iDnes.cz Alexandera Šulce, který se zastal kolegy, jemuž Šolta kameru vyrazil. Tím na sebe upoutal pozornost Karla Slezáka, jenž ho o chvíli později napadl třemi boxerskými údery.

Zdroj: Youtube

Incident zachytila řada kamer, čímž se stal hodně sdíleným na sociálních sítích. Když pak navíc jeho aktéři přidali různá bizarní vysvětlení (například Rokytka tvrdil, že jeho stav byl způsoben tím, že mu byl "podán nějaký sofistikovaný jed", Slezák prohlašoval, že kameraman napadl jeho, a Šolta se dal slyšet, že jeho reakce byla nepřiměřená, protože měl novináře vykopat a vyházet z okna), bylo zřejmé, že tvůrci internetových memů budou mít žně.

Ještě o víkendu vznikla na Facebooku řada parodických "událostí", které na incident reagují. Například "Lekce boxu s Karlem Slezákem", nebo "Kurz první pomoci s Karlem Slezákem".

Internet se baví na účet šéfa lidovců Pavla Bělobrádka
Publicistika

Internet se baví na účet šéfa lidovců Pavla Bělobrádka

Záběry opilého Rokytky potácejícího se nad lahví nebo se válejícího na pódiu zase posloužily jako materiál pro desítky koláží, které z bezvládného člena KSČM dělají tu jednoho z hrdinů Hry o trůny, tu výškového skokana zdolávajícího úspěšně další laťku, nebo třeba hrdinu kampaní Staropramenu.

Sobotní událost začala vyšetřovat Policie ČR, která ji šetří coby trestný čin výtržnictví. Dohru měl incident i u Syndikátu novinářů, jehož členem Slezák byl. Syndikát jej však v úterý ze svých řad vyloučil. Informoval o tom na svém twitteru.

Tagy Český svaz bojovníků za svobodu Facebook Internet Jaroslav Vodička (politik) kameraman Karel Slezák KSČ KSČM Miloš Zeman respekt