Poté, co Václav Klaus mladší obvinil ve svém sloupku pro Novinky.cz dokumentaristku Olgu Sommerovou z toho, že se při debatě o možném umístění Kaplického knihovny na Jižním nebo Severním městě vyjádřila pohrdlivě o lidech, kteří tam žijí ("Na Severním Městě? A kdo by tam jako chodil? To, co tam bydlí v těch panelákách?"), se strhla mediální přestřelka jak mezi protagonisty daného sloupku, tak mezi politiky. Stále však není jasné, kdo je původním zdrojem údajné citace.

"Vyzývám Vás, abyste doložil autentický zdroj mého výroku. Pokud ho nemáte, žádám Vás, abyste se mi veřejně omluvil," vyzvala Sommerová Klause mladšího prostřednictvím Liberálně ekologické strany (LES), za kterou kandiduje jako první místopředsedkyně. Podpořili ji i lídři Top 09, s níž LES sestavuje kandidátku: předseda Top 09 Miroslav Kalousek i čestný předseda této strany Karel Schwarzenberg označili Klause mladšího za lháře.

Klaus ve svém následném vyjádření pro média uvedl, že výrok našel na internetu a že "nebude komentovat kampaň Top 09".

Výrok o lidech ze Severního města se ve veřejném prostoru objevil poprvé v roce 2011, jednak na serveru D-Fens, kde byl podepsán nickem Katoda, jednak na osobním webu bloggera a někdejšího brněnského radního za ODS Petra Paulczynského Paulczynski.cz. Zde byl v kolonce "autor" uveden týž nick, ale doplněný o Paulczynského osobní mailovou adresu petr@paulczynski.cz.

Sommerovou i autora Dotyku to vedlo k závěru, že právě Paulczynski je autorem zmíněného článku. Jak totiž dokumentaristka podotkla, Paulczynski se zaměřoval na ni a na její rodinu i v jiných tématech. Ten ale nyní tvrdí, že zmíněný text nepsal.

"S uvedeným článkem nemám nic společného, neboť nejsem Katoda, a kde se vzala moje mailová adresa za jménem Katoda, skutečně nevím," napsal Paulczynski na Twitter. Na doplňující dotaz Dotyku uvedl, že text pouze sdílel z webu D-Fens, jehož je Katoda pravidelným přispěvatelem.

Totožnost Katody se tak stává nejistá, trochu jasněji je ale v tom, jak vznikl citovaný výrok. Katoda jej totiž ve svých textech používal opakovaně, přičemž jej přisuzoval různým lidem. V jiném svém textu, nazvaném O knihovnách, architektech, demokracii a mé dceři a rovněž zveřejněném na webu Paulczynski.cz, jej vyčítá právě své ratolesti.

"Vedli jsme spolu debatu... Vyvrcholením debaty byla její otázka, co bych tedy chtěl, aby tam (rozuměj na Letenské pláni, na místě bývalých studentských kolejí přezdívaných „štěničárny“) bylo postaveno. Moje odpověď? Nic milá dcero, vůbec nic... Knihovnu i s jejím navrhovaným vzhledem si dokážu představit na Pankráci, na Jižním nebo Severním městě, prostě kdekoliv, kde by kromě svého stěžejního úkolu plnila i úkol tolik potřebné dominanty a kam by se svým celkovým pojetím hodila. Jen ne v blízkosti Hradčan. To, co následovalo, se mi často nestává, protože na nositele svých genů příliš často neřvu. Dceruška se totiž přezíravě ušklíbla a děla, že to by se mi všichni studenti pěkně poděkovali, kdyby museli do knihovny jezdit na Jižní, či Severní město," uvádí Katoda v tomto textu.

Podle svých slov následně "začal vidět rudě" a dceři vynadal. "Co si to, ty smrade, dovoluješ, řval jsem. Desetitisíce, ba statisíce lidí, kteří mimochodem ze svých daní stále ještě platí tvoje stále ještě bezplatná studia na Fakultě humanitních studií, jezdí dvakrát denně, pětkrát i vícekrát do týdne právě z těchto míst na směny začínající v šest ráno i dřív!!!"

Současnou předvolební bitku tak podle všeho vytvořil šest let starý výrok, který si jeho anonymní autor navykl vkládat do úst různým lidem, aby pak s nimi mohl na jeho základě "polemizovat".

Výzva Olgy Sommerové Václavu Klausovi ml.

Pane Klausi, v médiích jste publikoval můj údajný výrok, který jsem podle Vás kdysi měla říct v souvislosti se zamýšleným umístěním Kaplického knihovny. Učinil jste to proto, abyste mě dehonestoval jako člověka, který pohrdá občany, žijícími na sídlištích.

Tento výrok jste si vycucal z prstu, nikdy jsem nic takového neřekla. Jako publicista byste měl vědět, že každou informaci vyřčenou v médiích, musíte mít doloženou, zvlášť, když se jedná o hanlivé ostouzení člověka. Nechci spekulovat o tom, proč jste s touto „informací“ přišel právě teď, protože každý soudný člověk to pochopí.

Vyzývám Vás, abyste doložil autentický zdroj mého výroku. Pokud ho nemáte, žádám Vás, abyste se mi veřejně omluvil.


17. července 2017 Olga Sommerová