Jak nás vidí Němci? Češi čerpají peníze, uprchlíky ale nechtějí!

František Novák | 25. 8. 2016

Krátká návštěva Angely Merkelové v Česku nebudí velké emoce ani na jedné straně. Češi obecně nejsou v německém tisku častým tématem – kromě sportovních rubrik Česká republika zaujme tamní média výjimečně.

Německá kancléřka Angela Merkelová si během své několikahodinové návštěvy Prahy zvolila program, který nebudí emoce. O formě řešení uprchlické krize se zcela jistě nechce s českou stranou dohadovat a raději si zvolila klidnější témata. (I když nakonec na uprchlíky došlo, zejména na Hradě při setkání s prezidentem Zemanem a ministrem financí Babišem - pozn. red.)

Téma vědy je jí blízké (vystudovala fyziku a poté pracovala na Institutu fyzikální chemie Akademie věd NDR) a problematika dopravního propojení obou zemí není kontroverzní.

Čistí příjemci peněz

Při této příležitosti je zajímavé prozkoumat, jak vidí Čechy a českou politiku němečtí novináři. Z perspektivy osmdesátimilionového souseda jsou Češi vnímáni stejně jako Maďaři a Poláci v otázce přístupu k migrační krizi. Všechny tyto středoevropské státy odmítají evropské kvóty na uprchlíky. A uprchlíci se sem ani moc nehrnou.

Jak ale německá agentura DPA připomněla, tyto státy jsou naopak čistými příjemci peněz z EU. Za rok 2015 bylo Polsko v plusu 9,5 miliardy eur, na „pěkném" druhém místě byli Češi s 5,7 miliardy eur (154 miliard korun). Na druhé straně nejvíce do rozpočtu EU platí Němci a Britové.

Největší čistí plátci a příjemci peněz z rozpočtu EU v roce 2015
Plátci V mld. eur
Německo 14,3
Velká Británie 11,5
Francie 5,5
Nizozemsko 3,7
Itálie 2,6
Příjemci V mld. eur
Polsko 9,5
ČR 5,7
Rumunsko 5,2
Řecko 4,9
Maďarsko 4,6
Zdroj: Evropská komise/FAZ

Názorové rozpory

Také proto němečtí europoslanci navrhují pro tyto „nesolidární země" snížení dotací. Uvedla to na začátku srpna Inge Grässleová, šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu. Je to ta samá politička, o které český ministr financí Andrej Babiš říká, že nemá Čechy ráda.

Naposledy to zopakoval pro týdeník Die Zeit, který popisoval Babišovo čerpání dotací – nejen na pověstné Čapí hnízdo. Německý týdeník zdůrazňoval, že český vicepremiér stojí v ohromném střetu zájmů, protože čerpání dotací z Bruselu má jeho ministerstvo kontrolovat.

Německá média v poslední době zmínila i kritiku evropského komisaře pro digitální ekonomiku Günthera Oettingera, jenž se pozastavil nad kategorickým odmítáním uprchlíků českou hlavou státu a považuje to za porušení evropského práva.

Podle něj není možné odmítnout kvóty na uprchlíky, když jen v Aleppu hladoví okolo 300 tisíc Syřanů.

DPA připomněla slova prezidenta Miloše Zemana pro deník Blesk, že vítací politika Merkelové je nesmyslná a kancléřka, která je podle časopisu Forbes nejmocnější ženou světa, by si to měla uvědomit.

Tagy Akademie věd Andrej Babiš Angela Merkelová Česko DPA Evropská unie Miloš Zeman peníze Praha uprchlík