Jak šetří vláda: Státních zaměstnanců přibylo tolik, kolik je obyvatel Kolína

Jiří Pšenička | 15. 12. 2016

Až se Sobotkův, Babišův a Bělobrádkův kabinet bude příští rok loučit se Strakovou akademií, bude se moci pochlubit jedním neslavným primátem. Během jejich vlády, která si vytkla za cíl zarazit plýtvání, nabobtnal počet státních zaměstnanců o více než 30 tisíc lidí. Pro představu je to tolik, jako je počet obyvatel Kolína, Orlové či Trutnova. Roční náklady na platy ve státní sféře za čtyři roky vystoupaly o 28 miliard korun. To je podstatně více, než kolik má stát dodatečně „vysát" z podnikatelů formou elektronické evidence tržeb (údajně 18 miliard ročně).

Počet lidí, jejichž zaměstnavatelem je stát, roste strmě po celé funkční období Sobotkovy vlády. Zatímco předchozímu Nečasovu kabinetu se dařilo počet úředníků snížit o asi 10 tisíc a celkový objem platů držet pod hladinou 130 miliard ročně, nynější kabinet trend otočil.

A toto „zhoubné bujení" neustane ani v příštím roce, kdy se má součet státních zaměstnanců a příslušníků ozbrojených složek zvýšit o 7637 lidí. Státní sféra (včetně všech organizačních složek státu a příspěvkových organizací) tak bude zahrnovat zhruba 445 tisíc pracovních míst (viz Vývoj počtu státních zaměstnanců).

Co slíbila Sobotkova vláda

... Stát pak prioritně zlepší vlastní fungování a spolu s uvedením zákona o státní službě do praxe i služby pro občany, bude si vážit daňových poplatníků a zabrání plýtvání při rozdělování peněz z jejich daní...
(výňatek z programového prohlášení)

V době, kdy mezinárodní situace velí rozšiřovat hlavně počet vojáků, roste daleko dramatičtěji armáda těch, kteří se umějí ohánět jen razítkem.

Stát bobtná i navzdory nákladné elektronizaci veřejné správy. Je tedy otázkou, k čemu se vlastně všechny digitální registry a informační systémy zavádějí, když nárok na pracovní sílu se rok od roku zvyšuje.

Autor: Dotyk

Učitelé i „daňové gestapo"

Vláda se brání tím, že nejvíce nových pracovníků příští rok nabere resort školství (2800 lidí) a obrany (2000), kde si navyšování stavů vynutily silné populační ročníky (proto noví učitelé do škol) a již zmíněná mezinárodní situace (proto nábor vojáků do armády).

Výrazný nárůst počtu lidí ale čeká i Babišovo ministerstvo financí (více než 600), kde má kvůli deklarovanému boji s daňovými podvody vzrůst hlavně počet berních úředníků (o 200) a pracovníků celní správy (o 364). Posílí i resort spravedlnosti (o 543), který se cítí personálně vyčerpaný po odeznění efektu Klausovy prezidentské amnestie, a proto urgentně nabírá lidi hlavně do Vězeňské služby.

Nezanedbatelný nárůst čeká i resort práce a sociálních věcí (nábor 284 nových lidí), kde chtějí přijímat lidi především proto, aby zvládli distribuci sociálních dávek a zároveň důslednější kontrolou bojovali proti jejich zneužívání. Další významné zvýšení počtu pracovníků (minimálně v řádu desítek lidí) čeká i ministerstva průmyslu, vnitra, zahraničí, dopravy a životního prostředí, Úřad vlády, Národní bezpečnostní úřad i Energetický regulační úřad. Ve většině případů je v návrhu státního rozpočtu jen vágní zdůvodnění, mnohdy ani to ne.

Vše z výnosu EET na platy

Toto všechno v kombinaci s již schváleným obecným navýšením příjmů státních zaměstnanců způsobí, že stát bude příští rok potřebovat na platy o téměř 13 miliard více než letos. Ve srovnání s rokem 2013 je to dokonce o téměř 28 miliard více (viz Objem prostředků na platy a další odměny).

Autor: Dotyk

Přestože tedy ministr financí Andrej Babiš v televizi hovoří o tom, co všechno si stát bude moci navíc dovolit kvůli dodatečným daňovým výnosům z elektronické evidence tržeb (až 18 miliard korun), je to čirá mystifikace. Všechny tyto peníze spolyká stále nákladnější státní aparát. Jestliže dnes eráru zbývá v kase více peněz, rozhodně to není tím, že by žil střídměji.

Všechno to ale má jeden nepopiratelný efekt – souběžně s růstem důchodců přibývá počet pracujících, kteří jsou státu vděčni, že jim dává obživu. A takovýto závislý volič je ideálem každého politika.

Veřejná množina a státní podmnožiny

Celý český veřejný sektor dnes zaměstnává kolem 1 milionu lidí, tedy zhruba pětinu pracovní síly v zemi (patří sem například i lékaři a sestry odměňovaní z veřejného zdravotního pojištění). Státní rozpočet pak přímo reguluje a hradí platy zmíněným 445 tisícům lidí. Samotných státních úředníků je z toho kolem 70 tisíc.

Tagy Andrej Babiš armáda EET Kolín Ministerstvo průmyslu Národní bezpečnostní úřad Orlová Trutnov Vězeňská služba České republiky vláda