Janoušek vadí, jeho parťák ne

Jiří Pšenička | 2. 8. 2013

Je to opravdu divné. Hlavně po tom všem, co bylo za poslední měsíce zjištěno a napsáno o lobbistovi Romanu Janouškovi a také o zástupcích státu v orgánech státních a polostátních firem. Členem správní rady Nadace ČEZ nadále zůstává Karel Stejskal. Janouškův dlouholetý kolega a obchodní partner z několika firem, zároveň jeho někdejší nadřízený z pražského hotelu Beránek (kde Janoušek začínal jako číšník) a muž, který s Janouškem obývá administrativní centrum Myšák.

Spolu rozjížděli například společnost S & J Medea Kultur, která se později pod jménem Ora Print stala vydavatelem časopisu VZP Svět pojištěnce, jemuž šéfoval Radek John. Podle kontroly ministerstva zdravotnictví byl tento projekt za desítky milionů předražený o 100 %. I mnohé další Stejskalovy aktivity byly navázány na finanční toky z VZP. Není přitom zřejmé, koho dnes v této instituci, rozdělující ročně na nejrůznější projekty 140 milionů korun, vlastně reprezentuje. Janouška, stojícího před soudem kvůli údajnému pokusu o vraždu, patrně už ne.

Ondřej Šuch, manažer Nadace ČEZ, říká, že Stejskal byl vybrán po konzultaci s majoritním akcionářem firmy ČEZ, tedy státem. Stát reprezentovaný ministerstvem financí v čele s Janem Fischerem vše svádí na bývalé vedení resortu. Bývalé vedení resortu tvrdí, že Stejskala si do nadace prosadilo někdejší vedení pražské ODS, tedy Janouškův přítel Pavel Bém. A Pavel Bém, pražský exprimátor, se diví, co všechno je házeno na jeho hlavu. „Snad se jenom dodat sluší, jaké má ta pravda uši," parafrázuje Karla Havlíčka Borovského.

Ale možná se opravdu mýlíme a křivdíme „nevinnému" člověku. Možná je Karel Stejskal skutečně nezastupitelným expertem na charitativní oblast a neziskový sektor, jenom se to o něm neví. S médii se totiž nechce bavit. Když zavoláte k „Myšákům", recepční vás ke Stejskalovi odmítne přepojit. Nadále tak víme pouze to, že už z předrevolučních let a z prostředí Československé strany socialistické se s ním dobře zná také bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek a že Stejskal nejraději tráví čas v lese, v zelené kamizole a s flintou na rameni. To ale nestačí. Může se prosím přihlásit alespoň jediný státní úředník, který by byl schopen odbornost Karla Stejskala a jeho roli v Nadaci ČEZ veřejně obhájit? Pokud ne, nemá tam takový člověk co dělat.

Tagy ČEZ ČSSD Jana Fischerová Jiří Paroubek Karel Havlíček Borovský nadace Pavel Bém Radek John Roman Janoušek Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky