Jeden rok s Putinem

Jaký je Vladimir Putin v soukromí? Odpověď nabízí dokumentární film oceňovaného ruského režiséra Vitalije Manského. Ruského prezidenta sledoval po dobu jednoho roku mezi lety 2000 a 2001, kdy se Putin coby bývalý ředitel tajné služby FSB ujal řízení největší země světa. Osobní portrét třetího ruského „cara" po konci studené války nabízí film, který přináší Dotyk exkluzivně ve spolupráci s portálem Doc Alliance Films.

O filmu

Oceňovaný režisér Vitalij Manskij sledoval vždy po dobu jednoho roku Michaila Gorbačova, Borise Jelcina a Vladimira Putina. Výsledkem je zasvěcený pohled na ruskou politiku, ale i intimní portrét tří „rudých carů". Vladimir Putin jako předseda vlády převzal výkon prezidentského úřadu v lednu 2000 po abdikaci Borise Jelcina. Oficiálně byl prezidentem zvolen v březnových volbách a v srpnu inaugurován.

Na začátku své politické kariéry musel řešit opakované teroristické útoky na obytné domy a stanice metra v Moskvě, havárii jaderné ponorky Kursk a druhou čečenskou válku.

Dokumentární film s podtitulem Přestupný rok zachycuje tyto zlomové okamžiky a zároveň zákulisí Putinovy politiky. Například prezidentskou pracovnu s počítačem, kde ještě v roce 2000 nebyl zavedený internet. „Děti mě s ním teprve učí pracovat," přiznal Putin.

Snímek má zároveň přesah i k aktuálnímu dění na Ukrajině, když v jednom momentu ruský prezident připouští, že na globální scéně je velká konkurence, ale Rusko by se mělo vrátit do čela.

O režisérovi

Vitalij Manskij (50) se narodil v roce 1963 ve Lvově na Ukrajině. V roce 1990 vystudoval filmovou školu v Moskvě Gerasimov Institute of Cinematography. Na konci minulého tisíciletí se stal scenáristou a moderátorem ruského televizního pořadu Real Cinema. Dodnes je prezidentem festivalu dokumentárních filmů v Moskvě ARTDOKFEST.

Jeho filmy byly uvedeny na více než 400 mezinárodních festivalech, z nichž si odvezl několik ocenění. Loni získal hlavní cenu v soutěži dokumentárních filmů na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech za svůj zatím poslední snímek Roura (Pipeline).

Na adresu Vladimira Putina loni v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil: „Pamatuju si jiného Putina. Obrovsky se změnil. Moc ho zničila."