Před deseti dny spustila Policie České republiky svou oficiální komunikaci v sociálních sítích a zprovoznila svou stránku na Facebooku, na Twitteru a založila i vlastní kanál na Youtube.

Facebook má sloužit ke sdílení informací z policejního života či preventivních informací, případně při náboru, na Twitteru se mají objevovat informace o bezpečnostních opatřeních, případně o situaci v silničním provozu a na Youtube videa s různou tematikou týkající se prevence či policejní práce - aktuálně zde běží například video představující Linku pomoci v krizi (974 834 688), která pomáhá policistům a jejich rodinným příslušníkům.

Zdroj: Youtube

„Sociální sítě jsou fenoménem současné doby a prostředkem ke komunikaci využívaným podstatnou částí nejen české společnosti. Policie České republiky nemůže stát bokem, a jako moderní bezpečnostní sbor se tak aktivně zapojí do tohoto prostředí," uvedl při jejich startu policejní prezident Tomáš Tuhý.

Zmíněná komunikace je však zatím trochu jednostranná. Například u facebookové stránky znemožnila policie všem ostatním uživatelům Facebooku vkládání příspěvků a stránku nelze ani označit. To nezůstalo bez odezvy.

"Policie České republiky se na Facebooku rozhodně s lidmi bavit nehodlá. Zakázali příspěvky na stránku, zakázali označování stránky. Evidentně, kdyby mohli zakázat i komentáře pod příspěvky, tak by udělali i to. Což naštěstí udělat nemohou. Tenhle policejní nástup na sociální sítě je odstrašujícím příkladem, učebnicovou ukázkou, jak se sociální sítě nedělají," okomentoval podobu policejní facebookové stránky internetový publicista a konzultant Daniel Dočekal.

Podle policejní mluvčí Ivany Nguyenové z oddělení tisku a prevence Policejního prezidia České republiky jsou dosavadní reakce veřejnosti na policejní sociální komunikaci "přesně takové, jaké jsme očekávali". Zpětnou vazbu pouze formou komentářů (bez možnosti vkládat příspěvky) zvolila policie podle jejích slov na Facebooku proto, že jde o "oficiální stránku sloužící k prezentaci Policie ČR".

"Jsme především rádi za jakýkoliv komentář, který je na místě a vhodně bez nenávistných projevů reaguje na námi vložený příspěvek," uvedla pro Dotyk.cz Nguyenová.

Správu všech policejních stránek na sociálních sítích má podle ní na starost její oddělení tisku a prevence, jehož pracovníci plní obsahem i oficiální policejní web. Náměty pro příspěvky sbírají od policejních tiskových pracovišť napříč republikou.