CS fondy

Aféra vytunelovaných CS fondů se táhne už od druhé poloviny 90. let. Z odsátí stamilionů korun pomocí poměrně složitých a sofistikovaných operací už v roce 1997 policie podezřívala mj. Petra Sisáka i skupinu kolem Pavla Tykače. Sisák nebyl ani obviněn, Tykač sice ano, ale nakonec se kauza zastavila.

První slezská banka

V roce 2007 Krajský soud v Ostravě definitivně potvrdil trest, který Sisák dostal od Okresního soudu v Opavě za tunelování První slezské banky – úřední formulací za pokus trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Verdikt zněl na 8 měsíců podmíněně na zkušební dobu jednoho roku. Kontroverzní právník mohl být ovšem s trestem navýsost spokojen i kvůli další kauze. Na konci téhož roku 2007 totiž Okresní soud v Litoměřicích rozhodl, že je vinen v případu tzv. litoměřických fondů. Dle verdiktu nevýhodnou transakcí poškodil zájmy akcionářů Českého národního investičního obchodně-podnikatelského fondu. Šlo o částku 28 110 334 korun, stálo v rozhodnutí. Jenže od potrestání soud upustil – prý postačí už trest uložený ve výše zmíněné kauze První slezské banky.

Via Chem Group

Společnost je od března roku 2014 v insolvenci – kterou podala sama na sebe –, za níž podle řady zdrojů stojí Petr Sisák. Oficiálně je nyní Via Chem majetkově zapsána na firmu Euro Capital Aliance z britských Panenských ostrovů. Via Chem Group ovládla ústeckou Setuzu, kterou posléze rozprodala. Mimochodem, když v roce 2007 Via Chem řešila spor se státem (ministerstvo zemědělství drželo prostřednictvím svého fondu čtyřmiliardovou pohledávku Setuzy), tehdejší resortní ministr za ODS a dnes velvyslanec v USA Petr Gandalovič řekl, že ví, že se jako o majiteli Via Chem mluví o Sisákovi – ale nevadí mu to...

Via Chem získala také podíl v chemičce Spolchemie. V roce 2008 vydala dluhopisy v nominální hodnotě 1,2 miliardy korun. Brokerská firma Key Investments je pak prodala například i pražským radnicím (Praha 6, Praha 10, Praha 13) nebo městu Sokolov. Řada držitelů dluhopisů se obává, že o vložené investice přijde.

Key Investments

Brokerská společnost Key Investments proslula nejen prodejem dluhopisů společnosti Via Chem Group radnicím, ale také například transakcí spojenou s bývalým premiérem za ČSSD Stanislavem Grossem. Právě prostřednictvím půjčky od Key Investments Gross koupil a pak se zázračným ziskem prodal akcie společnosti Moravia Energo. Přes Key Investments také „odklonil" 16 milionů korun někdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS, odhalení ho stálo politickou kariéru. Podle některých zdrojů Petr Sisák zrovna v Key Investments neměl výrazný vliv. Ale nejvýznamnější transakce s dluhopisy Via Chem Group je spojena právě s ním.

Městský stadion Eden

Stadion fotbalové Slavie v Edenu vlastnila firma E Side Property – dle kuloárních informací v pozadí s Petrem Sisákem. V roce 2012 do těžce zadlužené E Side Property vstoupila kyperská firma Kingwater Holdings, která ji ovládla. Do E Side Property přitom předtím i pražské radnice investovaly desítky milionů korun. Server Česká pozice v roce 2014 upozornil na souvislost mezi kyperskou společností a firmou AB-Credit vedenou Karlem Pražákem, spolupracovníkem Petra Kellnera. Mluvčí PPF Radek Sehnal ovšem tehdy na dotazy novinářů reagoval oznámením, že AB-Credit už není v majetku PPF, v roce 2013 prý byla prodána. Pražák je v čele AB-Creditu dosud, ale jako majitel společnosti je uvedena amsterodamská společnost Credis
Invest.

ECM

Sisákův dvorní advokát Ivo Hala byl jmenován insolvenčním správcem při řízení s developerskou firmou ECM. Halu jmenoval předseda Městského soudu Jan Sváček, který v roce 2013 na dotaz týdeníku Dotyk přes svou mluvčí odmítl spekulaci, že by v tom měl jakékoli osobní zájmy. Faktem je, že Hala poté řízení nasměroval do konkurzu, což byl zájem PPF, která byla jedním z věřitelů ECM. Manažeři ECM i další věřitelé neoficiálně pro týdeník Dotyk uvedli, že Halu prosadil u pražského soudu za správce Karel Pražák, šéf firmy AB-Credit, původně dcery PPF.

Slavia a Viamont

Aleš Řebíček, někdejší majitel ústecké stavební firmy Viamont a poté i ministr dopravy za ODS, byl později také spolumajitelem fotbalové Slavie. Podle aktuálních informací nyní policie klade Sisákovi s Halou za vinu, že chtěli z Řebíčka podvodem vylákat necelých 25 milionů korun. Zinscenovali prý fiktivní insolvenční řízení společnosti Falkonida, do jejíhož majetku nastrčená insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková zahrnula smyšlenou pohledávku za Slavií v hodnotě stamilionů korun. Předloni údajně Řebíček téměř 25 milionů přes jiné osoby vyplatil za to, že dojde k mimosoudní dohodě o pohledávce.

Týdeník Dotyk se pokoušel Aleše Řebíčka kontaktovat, ten ale nereagoval. Už v minulosti se spekulovalo o tom, že si při vstupu do politiky ponechal ve Viamontu stále neformální vliv. A Viamont má podle některých zdrojů peníze stále také u společnosti Via Chem Group, považované za Sisákovu firmu. Dluh by měl být ve výši zhruba 80 milionů korun.

Metropolitní spořitelní družstvo

V září 2013 odebrala této záložně ČNB licenci a v prosinci téhož roku na sebe zadlužená kampelička podala insolvenční návrh. Insolvenčním správcem byl jmenován Sisákův nejbližší spolupracovník Ivo Hala. Od roku 2014 začala policie stíhat v souvislosti s družstvem 17 lidí, o rok později jich navrhla dvacet obžalovat. Hala mezitím loni v březnu postoupil pohledávky družstva v hodnotě kolem deseti miliard korun za 1,4 miliardy korun společnosti AB-Credit, vedené Karlem Pražákem, někdejším blízkým spolupracovníkem Petra Kellnera.

Jak odhalil David Havlík z Reportérů ČT, který Sisákovy kauzy dlouhodobě sleduje, vedle Vrchního státního zastupitelství v Praze se kauzou začalo zabývat i brněnské Krajské státní zastupitelství. To si posvítilo na transakce s AB-Creditem například i proto, že Pražákova firma získala lukrativní pohledávky družstva za solárními firmami.