Nedočerpání evropských dotací za rok 2015 se České republice podaří stáhnout na 10 miliard korun, možná i pod. Takový je alespoň nejaktuálnější odhad ministerstva pro místní rozvoj, které již před dvěma lety obsadilo hnutí ANO. Ministryně Karla Šlechtová bere jako úspěch, že se nedoběrek za loňský rok podařilo razantně snížit. Ještě na začátku uplynulého roku se očekávalo, že Česko si nechá utéct 85 miliard. Kolik skutečně nedočerpá, ale budeme vědět až letos v červenci.

Karla Šlechtová chválí hlavně svůj úřad a ministerstvo dopravy, jak na poslední chvíli pomohly evropské peníze utrácet. Shodou okolností oběma resortům vládne ANO. Ještě na podzim mluvila Šlechtová jako o nejrizikovějších, pokud jde o nedočerpání, o dvou operačních programech. Zrovna těch, nad nimiž mají patronát ministerstva Šlechtové a Dana Ťoka. Je ale opravdu čím se chlubit? Rozhodně nehoruji pro evropské dotace jako takové.

Nejrozumnější by bylo je okamžitě zrušit. Sice se vloni zasloužily o skvělý růst české ekonomiky, jenže ten je jen iluzorní. Letos opadne příliv peněz z Bruselu a s nimi i hospodářský růst. Dotace pokřivují konkurenci, utrácejí se za nesmysly, svádějí ke korupci a tak dále.

Víc daní na víc úředníků

Na druhou stranu, proč je nevyužít na silnice a věci, z nichž mají prospěch všichni. A tak se dobrovolně připravíme o deset miliard a ještě se ministři plácají po ramenou, že je to vlastně skvělé. Kvůli deseti miliardám za rok se tu přitom spouští megapruda, jakou je kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty, aby se vybralo víc peněz na daních. Jasně, daně se mají platit, to bez debat. A co za ně poplatník dostane?

Může ho třeba těšit, že stát letos přijme 13 tisíc nových zaměstnanců. Nejen učitelů, policistů a vojáků. Narostou i řady úředníků, kteří budou naplňovat stále zřetelnější snahu současné vlády škrtit živnostníky a drobné podnikatele.

Personálně nabobtná rovněž finanční správa, její aparát totiž nestíhá. Za celý rok nebyl schopen dopilovat přípravu na kontrolní hlášení, kterým stát zaúkoloval přes půl milionu plátců DPH. Do dnešního dne nejsou jasné některé věci, které ovšem vedení finanční správy považuje za „drobnosti".

Zákon přitom platí od Nového roku a mnozí velcí plátci DPH na něj při účtování najeli. Nemají ani šanci reagovat na dodatečné informace, se kterými si finanční správa vrchnostensky dává na čas. Daňovým plátcům čím dál arogantněji připomíná: „Náš úředník, náš pán." Obzvlášť to schytávají lidé, kteří se živí na vlastní pěst.

Nemáš datovou schránku ani e-mail? Tak si jedno nebo druhé kvůli nám a kontrolnímu hlášení prostě zařiď. Jinak máš problém. Babišovy úředníky nezajímá, že žádný zákon občanům neukládá povinnost mít e-mailovou schránku. Na finanční správě a resortním ministerstvu, zodpovědnými za zmatky s novým daňovým hlášením, si ani neumí představit, že se dnes ještě někdo živí sám, vlastníma rukama, na živnosťák a nemá počítač. Žije však v zemi, kde se na plátce DPH automaticky pohlíží jako na podvodníky. Jak dlouho to vydrží?