Zatímco v některých případech jsou choroby trestně stíhaných a odsouzených podnikatelů a politiků prokázané a prokazatelné, jindy s diagnózou vyplouvá až příliš otazníků. Třeba, proč je tolik „nemocných" v okolí uprchlého českého miliardáře Radovana Krejčíře a jeho dobrého známého Tomáše Pitra. A také třeba, proč se tito lidé tak často uchylují do stejných zdravotnických zařízení. Jedno je jisté: navzdory špatným prognózám ze strany lékařů i advokátů se teď všichni níže jmenovaní těší relativně dobrému zdraví. Náhoda, štěstí, standardní úspěch české medicíny, nebo je v tom ještě něco jiného?
Marodi kolem politiky
Roman Janoušek: výduť naplněná krví
V době, kdy hlavní město z pozice primátora řídil Pavel Bém (2002–2010), byl podnikatel Roman Janoušek klíčovým mužem pražského byznysu, disponující i stamiliony na švýcarském kontě, jachtou a vilou v chorvatském Zadaru. Bez jeho vědomí se nerozhodlo o jediné významnější veřejné zakázce, sám se nazval politickým podnikatelem. Po konci Béma přišel i jeho strmý pád, který vyvrcholil 23. března 2012. Tehdy Janoušek svým autem Porsche Cayenne pod vlivem alkoholu srazil ženu vietnamské národnosti, dle soudu úmyslně. Způsobil jí těžké ublížení na zdraví a z místa činu odjel, aniž by jí poskytl první pomoc.
V minulých dnech nastoupil na čtyři a půl roku do vězení (nikoliv do Prahy, kam byl původně povolán, ale překvapivě do Brna). Zda si nakonec odsedí celý vyměřený trest, je otázkou. Už v době činu mnozí tipovali, že se mu nakonec podaří vězeňské cele vyhnout. Janoušek se svým advokátem do poslední chvíle usiloval o oddálení nástupu kvůli „vážným zdravotním problémům". Špatné zdraví má dokládat zpráva z vrchlabské nemocnice, kde byl odsouzený nedávno hospitalizován.
V nemocnici byl podnikatel již začátkem loňského roku, a to v pražských Střešovicích. Tehdy podstoupil operaci hlavy. Začalo to údajně tím, že ztrácel koordinaci pohybů, trpěl nechutenstvím a doma upadl. Manželka jej proto odvezla do nemocnice a tam zjistili, že má výduť v hlavě, která se plní krví. „Ten stav byl tak vážný, že pan Janoušek byl v ohrožení života. Kdyby ho manželka přivezla o hodinu později, tak by to už bylo špatné. Ve chvíli, kdy se výduť naplnila krví, mu začal otékat mozek a on začal ztrácet vědomí a balanc," uvedl k operaci provedené v Ústřední vojenské nemocnici obhájce Vít Široký. Po zákroku jeho klientovi zůstalo na hlavě 52 stehů. Obhájce označil za absurdní, že by se Janoušek touto cestou snažil vyhnout trestnímu řízení.
Přestože i znalci potvrdili objektivitu nálezu, odmítli, že by celá věc mohla mít nějaký zásadní vliv na Janouškovo chování během nehody, jak podnikatel a jeho advokát soudu předestřeli. I lékaři, s kterými týdeník Dotyk tuto záležitost konzultoval, míní, že tento zdravotní problém má sice reálný základ, ale nemohl nijak ovlivnit Janouškovo chování v době nehody a neovlivňuje je ani v současnosti, operací podle nich vše skončilo. Přesto se Janoušek má do nemocnice opět vrátit, vrchlabší lékaři vedení bývalým senátorem Vladimírem Drymlem navrhují další operaci, staré problémy se údajně vrátily a hrozí znovu silné krvácení. Dryml soudí, že vězení může být pro Janouška hodně riskantní, dokonce naznačuje smrtelně nebezpečné.
Alexandr Novák: úplatky, vředy a mozková příhoda
Trvalo několik let, než se bývalý senátor za ODS a starosta severočeského Chomutova dostal za mříže. Muži odsouzenému na čtyři roky za korupci v cestě do kriminálu dlouho bránily i „vážné zdravotní problémy". Severočeský boss, kdysi označovaný za regionálního kmotra ODS, měl disponovat velmi „bohatým" chorobopisem. Novákův advokát Jan Růžek svého času mimo jiné uvedl, že se Novák léčí s žaludečními vředy a taktéž prodělal mozkovou příhodu. 6. prosince 2012 měl Novák nastoupit do pražské pankrácké věznice. Ten samý den byl ale hospitalizován v teplické nemocnici. Alespoň takové byly oficiální zprávy. Jak se posléze provalilo, v severočeském špitále vůbec neležel, pouze tam měl navštívit svého lékaře v ambulanci.
Loni 2. dubna byl Novák do vězení eskortován. Zatím nejsou žádné zprávy o tom, že by pobyt za mřížemi zdravotně nezvládal. O poměrně dobrém rozpoložení svědčí i fakt, že v kriminále měl pravděpodobně přístup i k počítači. Policie a Vězeňská služba jej našly na teplickém fotbalovém stadionu, kam odsouzený chodil ve vězeňském mundůru uklízet. Jen pro připomenutí, Novák byl potrestán za přijetí čtyřicetimilionového úplatku, který už v roce 1999, kdy byl chomutovským starostou, přistál na jeho rakouském kontě v souvislosti se zmanipulovaným prodejem akcií Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky do rukou německé firmy VNG.
Filip Dvořák: rakovina vlivného radního
Někdejší vlivný pražský radní (1998–2002), v letech 2009 a 2010 starosta Prahy 1, nyní člen výkonné rady ODS. Na konci července 2002, v době, kdy byl kandidátem na nového starostu Prahy 1, odstoupil z funkce radního, následně zrušil svou kandidaturu a na čas odešel z aktivní politiky. Údajně kvůli závažným zdravotním důvodům, které však tehdy neupřesnil. Média Dvořákův odchod považovala za vynucený jinými okolnostmi: strachem z trestního stíhání. Dávala jej do souvislosti s řadou kauz, jež se kolem Dvořáka vyrojily a byly prošetřovány i policií. Hlavním případem, který se právě v době rezignace řešil, byla kauza s plánovaným odkupem privatizovaného obecního bytu v Pařížské ulici od rodiny Oulehlových, budoucích nabyvatelů. K přeprodeji bytu ale nakonec nedošlo, kvůli smrti v rodině privatizátorů.
„Jak se ukázalo, nic nezákonného jsem neudělal, obdobně postupovalo v Praze mnoho jiných občanů, navíc jsem ani nikdy nic nepodepsal. Podcenil jsem ale českou povahu a lidskou zášť, pomstychtivost a také bezskrupulóznost v honu za senzací. To byly moje chyby, za které jsem dostal po zásluze po držce," uvedl Dvořák doslova pro týdeník Dotyk. Vylučuje, že by jeho někdejší odstoupení nějak souviselo s touto kauzou a předkládá informace o svých závažných zdravotních problémech. „V době, kdy jsem rezignoval, jsem byl už čtvrt roku po dvou operacích kvůli rakovině slinných žláz v oblasti horního patra. Měl jsem sdrátovanou pusu, nemohl jsem mluvit a účinně se tak bránit tomu mediálnímu honu," uvádí Dvořák a předkládá i zdravotní dokumentaci z pražské Nemocnice Na Homolce.
David Rath: hospitalizace stíhaného exhejtmana
Lékař, někdejší ministr zdravotnictví a také bývalý středočeský hejtman za ČSSD, jemuž hrozí až 12 let za mřížemi kvůli údajně nezákonnému ovlivňování veřejných zakázek a braní úplatků. Od května 2012 do listopadu 2013 byl David Rath ve vazbě, teď je na svobodě a čeká na soud.
21. října letošního roku měl soudní proces pokračovat, ale Rathův advokát David Černý svého klienta překvapivě omluvil s tím, že je hospitalizován. Líčení bylo přerušeno. Jaké zdravotní komplikace u Davida Ratha nastaly a nakolik mohou být závažné, advokát neupřesnil. Bylo to ale jen pár dnů poté, co zemřel Rathův otec, nelze tedy vyloučit spojitost s touto událostí.
Černý vylučuje, že by u Davida Ratha mohlo jít o nějaký druh obstrukčního jednání. „My jsme žádali pouze o čtyři dny. Vzhledem k tomu, jak dlouho ten proces probíhá, nás těžko může někdo nařknout, že bychom chtěli něco zdržovat," říká advokát pro týdeník Dotyk a podotýká, že existují i další důvody, nikoliv zdravotní a nikoliv na straně jeho klienta, proč muselo být líčení přerušeno. Jedním, ovšem prý nikoliv jediným, je prý i to, že se předseda trestního senátu Robert Pacovský momentálně zabývá jiným případem.
Zdeněk Kratochvíl: psychicky nemocný velkodopravce
V současnosti je generálním ředitelem jihlavské dopravní společnosti ICOM transport (nákladní a autobusová doprava), která je ve vlastnictví jeho rodiny. V minulosti řadu let čelil trestnímu stíhání kvůli údajnému zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářské trestné činnosti. Jeho jméno figurovalo ve vícero kauzách, byl dokonce i ve vazbě, ale stíhání nakonec ukončila kontroverzně vnímaná milost udělená prezidentem Václavem Klausem v roce 2008.
Klaus následně za klíčovou okolnost svého rozhodnutí označil, že sám soud rozhodl o přerušení trestního řízení ze zdravotních důvodů, jelikož Zdeněk Kratochvíl je prý dlouhodobě zdravotně neschopný účastnit se trestního řízení. „K dispozici jsem měl i dobrozdání psychiatra z Jihlavy, který hodnotil prognózu Zdeňka Kratochvíla z psychiatrického hlediska jako mimořádně nepříznivou, i stanovisko psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde byl v únoru 2008 Zdeněk Kratochvíl hospitalizován," uvedl k tomu po udělení milosti tehdejší prezident. Objevily se však i podezřelé informace, že se s Kratochvílem pár dnů před omilostněním v Jihlavě setkal tehdejší ministr vnitra za ODS Ivan Langer (znali se již z dřívějška), i to, že se v minulosti Kratochvíl vícekrát viděl i se samotným Klausem. Podnikatel byl přitom i sponzorem ODS. Klaus ovšem tvrdil, že si při udělování milostí „ničeho z toho nebyl vědom".
Přestože byla prognóza původně „mimořádně nepříznivá", Zdeněk Kratochvíl dnes pravděpodobně bez větších obtíží zvládá řídit jednu z největších středoevropských dopravních firem (týdeník Dotyk se mu dovolal po skončeném obchodním jednání) a v minulosti byl vídán i při řízení auta. „Ano je pravda, že jsem třeba jednou za měsíc sedl do auta, když mi zrovna bylo dobře," připustil k tomu nyní pro týdeník Dotyk podnikatel. Okolnosti celého případu už nechce rozebírat, protože je to pro něj prý stále velmi senzitivní záležitost, kvůli níž například dodnes trpí poruchami spánku.
Jako prapůvod všech svých potíží Kratochvíl uvádí údajné nezákonné jednání vyšetřovatele (šlo o Jiřího Pospíšila, jenž se kdysi neúspěšně ucházel o práci v Kratochvílově firmě ICOM a stál například i za „kriminalizací" manažerů nedalekých Kosteleckých uzenin) a také prý přehlíživé jednání státní zástupkyně.
Kratochvíl tvrdí, že se stal obětí „jihomoravské mafie". To všechno prý vedlo ke stresu, úzkosti a psychickým problémům. „Já vám přeji, aby vás nikdy nic takového nepotkalo," dodává rozechvělým hlasem generální ředitel ICOM transport. Není bez zajímavosti, že ve stejné době se do péče psychiatrů dostal i Kratochvílův kolega Radek Leopold.
Marodi kolem Krejčíře
Radovan Krejčíř: deprese, rakovina a infarkt
Už vícekrát u uprchlého českého miliardáře Radovana Krejčíře, momentálně čekajícího na soud v jihoafrické věznici, lékaři diagnostikovali závažné choroby. Začalo to ještě doma, v roce 2003, kdy byl Krejčíř kvůli procesní chybě poprvé propuštěn z české vazby (tehdy tam pobýval v souvislosti s půlmiliardovým podvodem a aktivitami firmy M5 obchodující s pohonnými hmotami). Psychiatři ve spolupráci s Krejčířovými advokáty (v čele s Tomášem Sokolem) se tehdy v trestním řízení začali ohánět depresí, kterou prý vazební stíhání u podnikatele vyvolává. Špatným psychickým stavem později Sokol zdůvodňoval i Krejčířův útěk ze země.
Jednu takovou lékařskou zprávu, která se posléze ocitla ve spise, vypracoval přední český psychiatr Jan Cimický. Ten si podle vlastních slov už celou věc moc nevybavuje a snaží se její význam bagatelizovat. Hlavně tím, že není soudní znalec, proto jeho názor nemohl nikdy být před soudem brán za bernou minci. „Pravdou je, že jsem se s panem Krejčířem asi dvakrát viděl. Poprvé za mnou přišel se svou maminkou, o niž jsem jako lékař pečoval, když zmizel její manžel (Lambert Krejčíř, unesený a pravděpodobně zabitý na podzim 2002, právě když byl junior ve vazbě – pozn. red.). Možná z toho nějaká lékařská zpráva vznikla, ale je to už dávno, na detaily si fakt nepamatuji," uvedl Cimický pro týdeník Dotyk.
Podle něj i u lidí, jako je Krejčíř, může vazební stíhání vyvolávat úzkostlivé a depresivní stavy. „Více ohroženi jsou obvykle nervově labilní lidé, ale i na takovémto člověku, navenek velmi odolném, může vězení zanechat vážné stopy, ač to zní téměř neuvěřitelně. On možná na tyto situace není vůbec připraven," říká Cimický na adresu Krejčíře, v jehož blízkosti v jihoafrickém exilu zemřelo už dvanáct lidí a vraždy a násilné trestné činy doprovázely i jeho předešlý život v Česku.
Co se týče psychických problémů ve vlasti, měl být Krejčíř podle vzpomínek některých pamětníků dokonce i hospitalizován. Nejdříve v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí, ale jak se ukázalo, na lůžku se vůbec nezdržoval. Posléze měl kvůli nemocné duši pobývat i v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích.
I v Jižní Africe měl zdravotní problémy, ale jiného rázu. Nejdříve u něj jihoafrický urolog slovenského původu Marian Tupy diagnostikoval rakovinu močového měchýře. Posléze se ukázalo, že vše je trochu jinak a Krejčíř s Tupym čelili trestnímu stíhání kvůli mnohamilionovému pojistnému podvodu. Tupy se k němu i přiznal, taktéž k manipulaci se vzorky, prý byl Krejčířem vydírán.
Posléze své doznání Tupy zase odvolal a opět začal tvrdit, že Krejčíř rakovinu má. Už je to tři roky a podnikatel původem z Českého Těšína nadále s touto „rakovinou" žije, byť ve vězení. Tam se navíc patrně dostavily další problémy, tentokrát srdeční. Letos v létě totiž Krejčířův právní zástupce Piet du Plessis prohlásil, že podnikatele za mřížemi pravděpodobně postihl infarkt.
Michal Redl: duševně chorý Krejčířův kumpán
Etabloval se jako podnikatel a syn známého zlínského hoteliéra (spojovaného například s Interhotelem Moskva). Původně byl spoluobviněný v kauzách s Radovanem Krejčířem (podvody kolem firem M5 a Technology Leasing). Byly nalezeny i ručně psané poznámky, které dosvědčují velmi čilou komunikaci mezi Krejčířem a Redlem z doby, kdy byl Krejčíř v české vazbě (policisté nabyli přesvědčení, že motáky putovaly přes Krejčířovy advokáty). Redl například v poznámkách detailně popisoval, jaké další kroky policie plánuje, kdo je odposloucháván, koho již policie vyslechla a koho ještě má vyslechnout.
Redlovi se ale překvapivě podařilo z trestního řízení „vyvléci". Nakonec byl prohlášen za duševně chorého, byť podle informací některých policistů údajně neměl problém řídit auto. Loni měl Redl svědčit v procesu s takzvaným Toflovým gangem. Jeho svědectví bylo nakonec také zamítnuto, protože prý „trpí duševní poruchou a není schopný správně a pravdivě u soudu vypovídat".
Tomáš Pitr: vyhřezlá ploténka, potom útěk
V roce 2006 měl Tomáš Pitr nastoupit do vězení, aby si tam odpykal pětiletý trest za daňové podvody, kterých se měl dopustit už v roce 1994 spolu s dalšími kolegy (Jiří Syrovátka, Miroslav Provod, Milan Jungr a Vratislav Romanovský). O jejich skutečné vině se dodnes vede spor. Třeba Provod, který si na rozdíl od kolegů šel pokorně „sednout" a trest si odkroutil, nadále usiluje o své očištění a odmítl i amnestii prezidenta Klause. Namísto do pankrácké věznice, kam byl povolán, si to Pitr v říjnu 2006 zamířil do střešovické vojenské věznice, kde ulehl na lůžko s údajně vyhřezlou meziobratlovou ploténkou. Autor tohoto článku měl tehdy unikátní příležitost Pitra osobně navštívit a strávit asi hodinu u jeho vzorně upraveného lůžka, pod lahví s infuzí.
Podnikatel tehdy zpod nemocniční přikrývky odmítl dohady, že se ve špitále jen „schovává", aby se vyhnul kriminálu. Záda jej prý bolela už delší dobu, jelikož o několik týdnů dříve upadl při obhlídce „meřárny" (závodu na výrobu metylesteru řepkového oleje) v ústecké Setuze, kterou svého času ovládal se zavražděným bossem Františkem Mrázkem.
Do vězení ale nakonec Pitr stejně nenastoupil. Místo toho utekl do zahraničí a skrýval se na neznámém místě. Dopaden byl až v červenci 2010 ve Švýcarsku. V dubnu 2012 byl převezen zpět do Česka do vazební věznice v Brně. V listopadu téhož roku byl podmínečně propuštěn. Nyní už je zase volný, byť s podmínkou. Věnuje se byznysu a podle některých zdrojů udržuje kontakty například s odsouzeným pražským kmotrem Romanem Janouškem, který právě nyní nastoupil do vězení.
Jiří Syrovátka: s rakovinou na lůžku v Itálii
Na veřejnosti se již dlouhá léta neukázal, podle jeho známých ale nyní žije v Praze. Když se týdeníku Dotyk v minulých dnech podařilo Jiřímu Syrovátkovi dovolat a zkoušel s ním domluvit rozhovor o jeho současném životě, schůzku odmítl. Na otázku, jak se má, odpověděl stroze „mám se dobře" a následně celý telefonát s omluvou ukončil. Pokud se má skutečně dobře, je to veskrze pozitivní zpráva, jelikož byly doby, kdy na tom tento bývalý obchodní partner a kamarád Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka, někdejší číšník původem z Plzně, opravdu velmi špatně. Alespoň podle oficiálních zpráv.
Bylo to v době, kdy měl společně právě s Tomášem Pitrem a dalšími nastoupit do vězení kvůli údajným daňovým podvodům. V té době se objevila informace, že Syrovátka trpí rakovinou tlustého střeva a kvůli této chorobě, s níž se měl léčil na neznámém místě v Itálii, nakonec do vězení ani nikdy nešel. Sám Syrovátka tehdy svou diagnózu potvrdil.
Mnohé by mohlo naznačovat, že Syrovátkovo jednání mohlo být účelové, s cílem vyhnout se trestu (tak jako se trestu vyhýbal parťák a tehdejší kamarád Pitr svým útěkem do zahraničí). Syrovátkovi známí se však podnikatele, jenž se v minulosti etabloval třeba jako vlastník golfového areálu na Karlštejně, zastávají. Říkají, že v jeho případě o fingování nemoci určitě nešlo. „Něco tam určitě muselo být, v té době výrazně zhubl," říká jeden z nich a podobně mluví další.