Legendární mašina hokynáře Bajzy. Český klub Harley Davidson oslaví 90 let

Harley Davidson.

Harley Davidson.

Foto: WikiMedia Commons, Public domain, ChiemseeMan

Věděli jste, že nejstarší klub vlastníků a příznivců motocyklů Harley-Davidson na světě působí v Česku? Letos slaví už 90 let od svého založení. Není proto divu, že je také spolupořadatelem oslavy 115. výročí firmy Harley-Davidson, která vypukne už 5. července na Výstavišti v Holešovicích.

Mašina hokynáře Bajzy

V roce 1993 se Harley-Davidson Club Praha stal členem prestižní Federace evropských Harley-Davidson Clubů. Členství v této organizaci umožnilo v roce 2003 uskutečnit v naší zemi dosud největší sraz v historii. Takzvaná Super Rally se konala v roce 100. výročí založení továrny Harley-Davidson. Do Českých Budějovic tehdy přijelo z celé Evropy a dalších kontinentů 9000 návštěvníků na 7000 strojích.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Twitter zablokoval odkazy na některé weby. Ovčáček to srovnává s Protektorátem

V současnosti má Harley-Davidson Club Praha asi 300 členů, a to nejen z metropole. Jsou ve všech koutech republiky i v zahraničí, například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Polsku, ale třeba i v USA. Jejich strojový park obsahuje širokou škálu motocyklů od historických kousků po nejnovější modely. „Já v současné době sedlám motocykl H-D Ultra Classic Electra Glide bílé barvy, z roku 2008, o objemu 1600 ccm,“ chlubí se prezident klubu.

Kříž, na kterém zemřel Ježíš Kristus, se stal symbolem křesťanství

Smrt Ježíše Krista: Jak probíhal trest smrti ukřižováním

Fenomén Harley-Davidson má tedy u nás hluboké kořeny, a to i v literatuře. O motocyklu této značky psal už Karel Poláček v knize Bylo nás pět. „Sice přesně nevím, který typ motocyklu opisoval pan Poláček ve své krásné knize, ale stroj, který si zahrál v televizním seriálu, znám velmi dobře. Jde o model D o obsahu 750 ccm, roku výroby 1930, se sidecarem Aero. V době natáčení motocykl patřil našemu dlouholetému členu Petru Hošťálkovi. Nyní je ve vlastnictví Dana Svobody, rovněž našeho člena, a v současnosti probíhá jeho repase. Motocyklu říkáme jak jinak než Bajza,“ uzavírá Martin Novák.

Ježdění na Harleyi je hlavně o kamarádství

Rozhovor poskytl prezident Harley-Davidson Clubu Praha Martin Novák.

Motorkáři jsou přezdíváni jako dárci orgánů. Jak je na tom s nehodovostí Harley-Davidson?

Tak to jde úplně mimo nás. My jedeme v klidu, kocháme se okolím, nikam se neženeme. I drtivá většina nehod – naštěstí je jich kvůli naší obezřetnosti málo – je zapříčiněna vinou a nepozorností ostatních účastníků silničního provozu. Zkrátka musíme daleko víc předvídat.

Zleva Marek Stoniš a Ivo Mludek v redakci deníku Region v roce 1991

Raději si podřezat žíly než narukovat za komunismu. Máničky se StB neupsaly

Přesto hodně lidí má asi motocykly H-D za těžké a špatně ovladatelné…
To je asi jenom pocit při pohledu na naše masivní stroje. Vůbec nezáleží na fyzické síle řidiče. Důležité je zažít si některá důležitá fyzikální pravidla zejména pokud jde o manipulaci s motocyklem v klidu, nebo v nízké rychlosti. Vždyť na Harleyích jezdí i holky. V našich řadách máme, počítám, tak pět procent harleyaček. O respektu vůči silnému a těžkému stroji je to vždycky a vůbec nezáleží na pohlaví.

Váš klub pořádá množství srazů. Můžete popsat, co se na nich dělá?
Někteří lidé si myslí, že se jen pije alkohol… Jasně, dáme si pivo, samozřejmě, ale, hlavním důvodem je setkávání s kamarády, lidmi stejné krevní skupiny, lidmi, kteří vyznávají stejný styl života jako my. Pořádáme vyjížďky po okolí, bikerské hry a soutěže. Posloucháme muziku, která se nám líbí. Bavíme se o motorkách, sdílíme zkušenosti z cest. Chceme si setkání užít a v neděli odpoledne se v pořádku vrátit domů.

Robert F. Kennedy s Willym Brandtem.

Vražda, jež nedá spát. Před 50 lety byl zastřelen prezidentský kandidát Kennedy

Čím je po vás vlastně Harley-Davidson?
Motocyklům Harley-Davidson a Indian vděčím za to, že jsem poznal velké množství lidí, kteří mají stejnou filozofii jako já, spoustu obětavých, rovných a vytrvalých kamarádů, kteří za mnou stojí v dobách dobrých i těch horších. Poznal jsem volnost v jízdě, při které je sama cesta cílem. Zkrátka ježdění na Harleyi a členství v klubu je hlavně o kamarádství.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶