Lékárenský řetězec se omluvil za výrok, že levnější antikoncepci lidé zneužijí

Jaroslav Krupka | 22. 7. 2017
Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky.
Ilustrační foto
V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.

"Když je zlevníme, bude to lidi pobízet k jejich nevhodnému používání," prohlásil před časem britský lékarenský řetězec Boots, když ho vyzývali, aby snížil ceny antikoncepčních pilulek. Teď se za tento výrok omluvil. Uvedl, že hledá levnější alternativu.

Firmu Boots, která spadá do portfolia amerického koncernu Walgreens Boots Alliance, kritizovali někteří britští poslanci i tvůrci osvětových zdravotních kampaní za to, že odmítá snížit cenu pohotovostní antikoncepce, takzvaných "pilulek po", prodávaných pod názvem Levonelle.

Dopady pandemie: Prodeje léků loni vzrostly, Češi je více nakupovali on-line
Zdraví

Dopady pandemie: Prodeje léků loni vzrostly, Češi je více nakupovali on-line

Řetězec argumentoval tím, že nižší cena by mohla povzbuzovat lidi k "nevhodnému používání" těchto pilulek". Jeho vyjádření ale vyvolalo bouři pohoršení a také osvětovou donucovací kampaň, která jej měla přimět, aby své stanovisko změnil.

Britská poradenská služba pro těhotné Pregnancy Advisory Service spustila kampaň, v níž vyzvala řetězec, aby cenu pilulek Levonelle snížil. Podle ní je tento antikoncepční přípravek v Británii dražší než v jiných částech Evropy. Kampaň podpořili i poslanci opozičních Labouristů. Řetězec nakonec kapitoloval a za své původní stanovisko se omluvil.

„Pilulka po“ je dostupnější. Ženám přijde i poštou
Události

„Pilulka po“ je dostupnější. Ženám přijde i poštou

"Farmacie a péče o zákazníky jsou základem všeho, co děláme, a je nám skutečně líto, že naše špatně volená slova při vyjádření našeho stanoviska týkajícího se pohotovostní hormonální antikoncepce vyvolala toto nedorozumění. Omlouváme se," uvedl Boots v pátečním prohlášení, které citovala agentura Reuters.

Podle Boots byla cena antikoncepce stanovena na základě nákladů na výrobu léků s přihlédnutím k lékarnické konzultaci. Řetězec se ve svém prohlášení dále zavázal, že se zaměří i na levnější varianty hormonnální antikoncepce, například na generika, která by mu umožnila nabídnout tuto službu levněji a učinit ji trvale dostupnější.

Tagy antikoncepce Evropa Reuters Velká Británie