Historie

Leopold Šrom: pohnutý osud stíhacího esa

8. září 2017 četba na 10 minut
Leopold Šrom (vpravo) popisuje vzdušný souboj Františku Burdovi

Leopold Šrom (vpravo) popisuje vzdušný souboj Františku Burdovi

Foto: Wikimedia.org

Na dnešek 8. září vychází sté výročí narození Leopolda Šroma, který se během války stal jedním z československých stíhacích es. Létal v RAF a později v leteckém útvaru zformovaném v Sovětském svazu. Jako mnozí západní letci byl i Leopold Šrom perzekvován komunistickým režimem, později se dočkal rehabilitace, a létáním se uzavřel i jeho osud – přežil válku, ale zahynul při leteckém neštěstí nedaleko Prahy.

Šromovým rodištěm byly Chrlice, dnešní součást Brna. Už jako absolvent odborné elektrotechnické školy byl krátce před svými dvacetinami odveden a 1. října 1937 nastoupil u Leteckého pluku č. 5 v Brně. Základní výcvik ukončil už v polovině prosince a byl zde přijat do poddůstojnické a pilotní školy. Na jaře 1938, již v hodnosti svobodníka, byl Leopold Šrom zařazen do stíhací školy Leteckého pluku č. 4 v Praze.

Jeho intenzívní výcvik pokračoval, pouhý rok od nástupu k vojenskému letectvu se už připravoval v bojové letecké škole VLÚ v Prostějově. Od prosince 1938 do března následujícího roku sloužil u 45. letky Leteckého pluku č.3 na letišti ve Spišské Nové Vsi. Pár dní po obsazení země Němci byl však Leopold Šrom demobilizován a propuštěn z činné služby.

Pryč z protektorátu
Jako mnoho jiných, ani mladý letec Šrom nechtěl sedět v okupovaném Československu s rukama v klíně. V noci ze 14. na 15. června 1939 odešel za hranice a přidal se ke skupině našich letců v Krakově. V táboře v Malých Bronowicích ale nepobyl dlouho a ještě před rychlou porážkou Polska odplul přes Dánsko do Francie. Tady byl nucen vstoupit do Cizinecké legie a krátce sloužil v alžírském Oranu a Blidě. Koncem listopadu se však vrátil do Francie a zařadil se k našim pilotům, kteří se cvičili ve stíhací škole v Chartres.

Francie se vojensky a politicky zhroutila v červnu 1940 a Leopold Šrom tu ještě během tří týdnů stihl vystřídat letecké školy v Bourges a v La Rochelle. Pak odplul do Velké Británie a z přístavu Plymouth putoval do československého leteckého depa v Cosfordu. Začátkem září dostal hodnost četaře a v průběhu dvou měsíců se proškolil ve střemhlavém bombardování v Bensonu a v Sutton Bridge absolvoval stíhací školu.

FOTOGALERIE

Pravá válka začala pro Leopolda Šroma v listopadu 1940. U 245. britské stíhací perutě začal létat jako denní a noční stíhač. Po tři čtvrtě roce přešel k 310. československé stíhací peruti v Martlesham Heathu, kde létal rok. Potom působil jako instruktor v operační výcvikové škole. Na jaře 1942 byl Leopold Šrom povýšen na rotného.

V lednu 1943 se vrátil k 310. peruti, na jaře získal hodnost rotmistra a necelý rok nato, 1. února 1944, dosáhl u britského letectva už důstojnické hodnosti podporučíka. Tehdy také ukončil bojovou činnost ve Velké Británii a spolu s dvacítkou dobrovolníků odplul z Glasgowa, aby se přesunul k prvnímu československému leteckému útvaru v Sovětském svazu.

Na domácím nebi
Šrom se přeškolil na stíhačku Lavočkin La-5FN a začal létat u 128. čs. samostatné stíhací perutě v SSSR. Peruť se brzy změnila na 1. čs. stíhací pluk a podporučík Šrom v něm velel 2. letce. V září a říjnu 1944 se zúčastnil bojů v rámci slovenského povstání. Z tohoto období přiznávají historické anály Šromovi několik sestřelů a také citelné škody na vojenských cílech na zemi, které nepříteli způsobil ostřelováním a střemhlavým bombardováním. V samém závěru války létal Leopold Šrom i v rámci Ostravské operace od 14. dubna 1945 v bojích o Moravskou bránu. V létě 1945 byl povýšen na nadporučíka.

Válečná bilance stíhače Leopolda Šroma je úctyhodná. Byl čtyřikrát vyznamenán Československým válečným křížem 1939, jednou Řádem Slovenského národního povstání I. stupně, třikrát medailí za Chrabrost před nepřítelem a dvakrát Československou vojenskou pamětní medailí Za Zásluhy. Byl rovněž dekorován anglickou War Medal a Defence Medal a sovětskou medaili Za vítězství nad Německem.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/3
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky