Nejdřív krátká personální rekapitulace: Ministr dopravy za hnutí ANO Antonín Prachař loni Jana Kroupu, šéfa pražského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhodil. Nový ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok stejného Kroupu vzal zpátky a povýšil jej na generálního ředitele ŘSD. Prachař z ANO loni vyrazil i Jakuba Kopřivu, šéfa ministerských právníků. Ťok z ANO Kopřivu do původní pozice vrátil, a teď z něj v rámci inovované organizační struktury dokonce udělal náměstka.

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO, na adresu svého odcházejícího náměstka Ondřeje Votruby v březnu prohlásila, že kdyby nerezignoval, vymetla by s ním dveře, protože odváděl špatnou práci. Ovšem její vládní kolega Ťok, reprezentující stejné politické hnutí, Votrubu obratem vzal do svého resortu. Udělal z něj také náměstka a svěřil mu v minulých dnech dokonce ten nejnáročnější úkol, s nímž jako nováček nemá sebemenší zkušenosti: vyřešit fatální průšvihy kolem elektronického mýtného systému, kde už vážně hrozí, že stát po roce 2016 přijde o miliardy korun...

Jaký problém?

Vítejte v zemi, kde se stát řídí jako firma. Pokud vám něco z toho připadá jako magořina, nepropadejte panice a zkratkovitým soudům. Lidé, kteří tyto rošády organizují, jsou hvězdy českého podnikatelského a manažerského nebe. Vědí lépe než my, prostí laici, proč to tak musí být. Možná proto, aby si znejistělí státní úředníci daleko více vážili svých teplých místeček a dokázali se v nových podmínkách vyburcovat k maximálním pracovním výkonům.

Zdá se, že všemi mastmi mazaný Dan Ťok, expert na dopravní stavitelství, někdejší dlouholetý šéf firmy Skanska, svou sofistikovanou strategii řízení využívá i jinde. Tak třeba, když loni v prosinci prohlásil, že mýto není takový problém, jaký se z něj dělá. A také, že se s tímto subtilním problémem dokáže vypořádat i bez drahého projektového manažera. V lednu sestavil na ministerstvu „lowcostový" projektový tým, do něhož sezval několik „odborníků" z řad úředníků i zvenčí, přičemž mnozí z nich o rmýtu neměli ani páru. Podle jakých kritérií byli vyhledáni, nikdo netuší, někteří ani nedostali žádnou smlouvu.

Zhruba v polovině února tento tým přestal pracovat, dva jeho členové rezignovali a místo něj se začal potichu sestavovat projektový tým č. 2, aniž by ten první byl už nějak oficiálně zrušen. A to vše pod tichým patronátem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který se na to už asi nemohl dívat a na pomoc Ťokovi vyslal svého krajana, bývalého obchodníka s umělými hnojivy z předlistopadového slovenského Petrimexu a souseda od Průhonic Milana Rusnáka (viz Dotyk 12/2015).

Ovšem ani tento tým, který měl vést Rusnákův bývalý podřízený z telekomunikační firmy GTS Zdeněk Rathauský a jenž má až nápadně vysokou provázanost s lidmi, kteří u Babiše na financích řeší citlivou problematiku elektronické evidence tržeb, dlouho nevydržel. Rathauský totiž v minulých dnech překvapivě funkci složil (aniž by k ní měl jakékoliv oficiální pověření). Prý necítí podporu od ministerských úředníků, že je třeba s mýtným průšvihem doopravdy začít něco dělat. Už se tedy hovoří o tom, že bude sestaven projektový tým č. 3 s „mýtným analfabetem" Votrubou v čele. Příznačné je, že účast v něm už odmítli experti z ČVUT.

Návrat do bodu nula

Mezitím supermanažer Ťok poslal do vlády patnáctistránkový koncept mýta po roce 2016, který se opírá o několik tvrzení, ovšem neobsahuje žádné právní, ekonomické, technické či obchodní analýzy a variantní řešení s kalkulací nákladů a výnosů. Jde o to, co dál s celým výběrem mýta a co dál s technologií za zhruba šest miliard korun, kterou teď spravuje rakouská firma Kapsch a u níž hrozí, že nakonec skončí v kovošrotu.

Být to v nějaké skutečné firmě, každý její majitel by takovou „koncepci" hodil autorovi na hlavu a ukázal mu dveře. Vláda se ale nakonec nad Ťokem slitovala. Není bez zajímavosti, že asi tři hodiny před prvním jednáním kabinetu bylo k tomuto konceptu po asi půlroční pauze svoláno jednání meziresortního Řídicího výboru pro mýto. Bylo ale dopředu jasné, že výbor už na výsledné podobě materiálu nemá šanci cokoliv změnit. Vypadá to tak, že si Ťok z jeho členů dělá blázny.

Kromě jiného se v jeho mýtném pseudokonceptu píše, že ministerský projektový tým byl „posílen", což ve světle aktuálních informací vyznívá jako černý humor. A také je tam napsáno, že bude třeba najít „technicko-organizačního poradce". To je ale pouze kamufláž pro onoho původního „drahého" projektového manažera, o kterém v prosinci Ťok prohlásil, že jej vůbec nepotřebuje. Kolik dalších úskoků a veletočů nám tento manažer, aspirující už na titul ŘSDr., ještě předvede, abychom jeho genialitu dokázali docenit a pochopit pravé důvody zdánlivě nesmyslných řídicích procesů? Jisté je, že tato firma – Česká republika s. r. o. – už toho mnoho nevydrží.