Města duchů. Navštivte reálná místa, kde vám může jít i o život

Hašima. Ostrov u Japonska, který byl kdysi místem s nejvyšší hustotou obyvatel na zemi.

Hašima. Ostrov u Japonska, který byl kdysi místem s nejvyšší hustotou obyvatel na zemi.

Foto: ČTK/AFLO/Kjeld Duits

Pokud jste viděli film o Jamesi Bondovi Skyfall, pak si jistě vybavíte scénu, kdy hlavní záporná postava Raoul Silva nutí agenta 007 sestřelit z hlavy jeho milenky panáka alkoholu. To vše mezi betonovými ruinami budov, ze kterých snad mrazí ještě více, než ze samotné scény. Nejde však o počítačem vytvořené kulisy. Hašima, opuštěný ostrov u břehů Japonska, skutečně existuje. Stejně jako další „města duchů" po celém světě. Tady jsou některá z nich.

Hašima - beton, rez a vlnobití

Vytlučená okna, beton, rez a vlny narážející do železobetonových zdí. Kdysi byla Hašima místo s nejvyšší hustotou obyvatel na zemi (v roce 1959 až 5000 lidí na 6,3 hektaru). Domov dělníků firmy Mitsubishi. Nyní? Ostrov duchů, který z dálky připomíná spíše starou bitevní loď. Betonový obr leží zhruba 15 kilometrů od Nagasaki a svou minulostí se zrovna (ne)chlubí.

Mitsubishi zde instalovalo moderní těžební stroje na uhlí a dělníkům v roce 1916 nechalo vystavět i první z obrovských betonových paneláků. Nešlo ovšem o žádný přepych – rodiny nejprve žily v jednopokojových bytech s předsíňkou, po druhé světové válce naštěstí už ve vícepokojových. Voda byla na ostrov vedena potrubím pod hladinou a první zeleň se zde objevila až v roce 1963 – šlo o zahrady na střechách.

Mezi daňové ráje patří i Lucembursko.

Evropa, daňový ráj to na pohled

Obyvatelé ale nepřišli ani o zábavu. Fungovaly tu obchody, kavárny i školy. Dělníci s rodinami žili na ostrově do roku 1974, kdy byl uhelný důl vypnut a komplex osiřel. Od té doby se z betonového sídliště staly pusté ruiny.

Od roku 2009 je Hašima přístupná i turistům, ovšem zájemci mohou nasát hororovou atmosféru jen na molu, mezi budovy je vstup z bezpečnostních důvodů zakázaný.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/6
DALŠÍ ČÁST ▶