Miloš Zeman, státník, kterého Západ ignoruje. Lépe si vede slovenský Kiska

Ikona doba čtení četba na 11 minut
Miloš Zeman při loňské státní návštěvě Ázerbájdžánu s tamním autoritářským vůdcem Alijevem

Miloš Zeman při loňské státní návštěvě Ázerbájdžánu s tamním autoritářským vůdcem Alijevem

Foto: www.hrad.cz

Prezident Miloš Zeman se zatím nejeví jako úspěšný vývozní artikl České republiky. Dokáže se ve větší míře uplatnit jen na postkomunistickém Balkáně a na méně náročných asijských trzích, ty vyspělé západní o toto „české zboží" projevují minimální zájem. I to lze dovodit z kompletní soupisky nejvýznamnějších zahraničních cest současné hlavy českého státu. V neformálním souboji se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou Zeman nyní jasně prohrává.

Na definitivní hodnocení je příliš brzy, ale po téměř čtyřech letech ve funkci lze na adresu Miloše Zemana říci – čistě z pohledu diplomatického protokolu –, že Českou republiku navenek reprezentuje čím dál méně aktivně. Podstatně méně, než se například věnuje vnitrostátní „diplomacii" v českých regionech.

Nejčastěji Zeman na oficiální zahraniční cesty odlétal roku 2014, v druhém roce mandátu, kdy se mu státnických poct dostalo v osmi zemích. Od té doby jeho činorodost v tomto ohledu povážlivě klesá.

Většina Zemanových cest do ciziny má nyní jen charakter jednodenních pracovních cest (například setkání prezidentů Visegrádské čtyřky). Nejde o vícedenní státní návštěvy či oficiální návštěvy, což jsou pro každou hlavu státu dva protokolárně nejvyšší stupně „přeshraniční turistiky", jejichž součástí bývá vojenská přehlídka či oficiální státní večeře.

Nelze také přehlédnout, že v Zemanově cestovním itineráři je hned několik autoritářských režimů (Čína, Kazachstán, Tadžikistán, Ázerbájdžán), zatímco „klasická" západní demokracie je zatím zastoupena jedinkrát – Francie (viz Významné zahraniční cesty Miloše Zemana).

Významné zahraniční cesty Miloše Zemana (v úřadu od března 2013)

2013

říjen: Izrael (státní návštěva)

2014

duben: Srbsko, Slovinsko (státní návštěvy)
květen: Rumunsko, Moldavsko (státní návštěvy)
září: Francie (oficiální návštěva)
říjen: Čína (státní návštěva)
listopad: Kazachstán, Tadžikistán (oficiální návštěvy)

2015
únor: Jordánsko, Spojené arabské emiráty (oficiální návštěvy)
září: Ázerbájdžán (státní návštěva)

2016
červen: Arménie (státní návštěva), Makedonie (oficiální návštěva)

Zdroj: www.hrad.cz

Zemanovu dosavadní bilanci by nyní mohla lehce vylepšit plánovaná cesta do Portugalska, která se má uskutečnit v polovině prosince. „Nyní se na její organizaci intenzivně pracuje. Podrobnosti zveřejníme tradičně s drobným předstihem," říká pro Dotyk Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

V náhradním termínu se má příští rok uskutečnit i opakovaně odložená cesta do Latinské Ameriky (Kolumbie, Kostarika, Mexiko). Ve hře jsou údajně i další „destinace". „Chystají se i další návštěvy, hovořit o nich budu ale až v okamžiku, kdy budou dokončena diplomatická jednání," zůstává Ovčáček tajemným.

Český prezident se svým francouzským protějškem v září roku 2014. První a zatím poslední oficiální návštěva české hlavy státu v některé ze západních zemích. Vylepší si Miloš Zeman bilanci po nástupu Donalda Trumpa?Zdroj: www.hrad.czČeský prezident se svým francouzským protějškem v září roku 2014. První a zatím poslední oficiální návštěva české hlavy státu v některé ze západních zemí. Vylepší si Miloš Zeman bilanci po nástupu Donalda Trumpa?Autor: www.hrad.cz

Kiska doběhl a předběhl

Dosavadní nepříliš oslnivá Zemanova bilance vynikne zejména ve srovnání s Andrejem Kiskou, nynějším prezidentem nám nejbližšího Slovenska. Ten do úřadu nastoupil 15 měsíců po Zemanovi, jako „no name" evropské a světové politiky. Úvod mandátu měl slabší, byť v něm nechyběly návštěvy okolních zemí a loni v dubnu osobní audience u papeže Františka ve Vatikánu.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST DALŠÍ ČÁST ▶
Část 1/3