Internet

Internet je starší, než si myslíte. První myšlenka se objevila před 55 lety

23. duben 2018 četba na 8 minut
Jeden z otců internetu Vint Cerf

Jeden z otců internetu Vint Cerf

Foto: wikimedia.org (CC BY 3.0)/Veni Markovski

Právě dnes je tomu 55 let od doby, kdy Joseph Carl Robnett Licklider představil svým kolegům memorandum o intergalaktické počítačové síti. Mohlo by se zdát, že mluvíme o sci-fi, a ve své době to skutečně tak působilo. Dnes něco takového vnímáme jako něco samozřejmého. Právě tato myšlenka zosobňuje internet, jak ho známe. 

1984–1995: Rozšíření do celého světa

Pavel Křižanovský, technický ředitel české pobočky společnosti Cisco vysvětluje: „Manželé Leonard Bosack a Sandy Lerner tehdy působili na Standfordově univerzitě v různých odděleních, která měla jinou počítačovou síť a nemohli si tak posílat emaily. Pro nás je dnes podobný problém nepředstavitelný. Aby vyřešili tuto komplikaci, vytvořili svůj první router a položili tak základy pro internet, jak ho známe nyní.“

Na konci 80. let došlo k dalšímu zlomovému bodu v historii internetu. Anglický vědec Tim Berners-Lee navrhl tzv. World Wide Web, tedy prostor, kde lze každou informaci na něm uloženou najít pomocí speciální adresy. Jinými slovy dal světu klasickou zkratku www., kterou dnes zná každý. A v roce 1990 naprogramoval svůj první prohlížeč, který o rok později nabídnul také veřejnosti.

Internet se začal šířit do světa a 13. 2. 1992 se v posluchárně číslo 256 na univerzitě ČVUT připojilo k internetu i Československo. V roce 1994 už internetem globálně prošlo 25,83 TB za měsíc, což odpovídá necelým 5500 DVD.

Ve stejném roce se také objevil první blog, online finanční transakce (koupeno bylo album Ten Summoner's Tales od zpěváka Stinga), první reklamní banner i první hodinky, které dokázaly synchronizovat data s počítačem. O rok později byla spuštěna první sociální síť: – www.classmates.com, což je obdoba českého www.spoluzaci.cz.

Akční letáky