Podle údajů uvedených ve 47stránkovém spisu americké armády, který byl vypracován během druhé světové války, užíval Hitler koktejl 74 různých léků a drog včetně látky, která je v současné době běžně známá jako pervitin. Užíval prý rovněž „uklidňující barbituráty, morfium nebo býčí sperma“.
Tyto informace nejsou zcela nové. Metamfetaminy, které se objevily koncem 19. století právě v Německu, užívali během druhé světové války vojáci řady armád jako povzbuzující látku a prostředek proti únavě. Tato droga byla v Německu mezi narkomany oblíbena pod názvem pervitin a také Hitler ji vedle dalších přípravků užíval.
Heinrich Böll, který v roce 1972 získal Nobelovu cenu za literaturu, psal jako mladý voják Wehrmachtu svým blízkým domů bezútěšné a depresivní dopisy. „Nemohli byste mi sehnat nějaký pervitin, abych měl něco do zásoby?" ptal se v jednom svém dopise z roku 1940, jehož obsah byl později uveřejněn v německém časopise Der Spiegel.
Hitlerovi tyto látky zřejmě předepisoval Theodor Morell, nekonvenční lékař, který od roku 1936 vůdce pravidelně denně prohlížel. Údaje uvedené v amerických dokumentech vycházejí z Morellových osobních dopisů.
Informace o tom, že Hitler užíval pervitin, se staly základem parodie na film Pád třetí říše, uveřejněné na YouTube. Nacistický vůdce také údajně užíval nitrožilně aplikované výtažky z býčích varlat jako prostředek na podporu svého libida.
Führer musel navenek působit mužně a – jak se ve zprávě uvádí – držet krok se svojí mnohem mladší milenkou Evou Braunovou. Další medikamenty Hitler užíval jako prostředky proti celé řadě svých chorob a neduhů – od žaludečních křečí až po potenciální bipolární poruchu.
Pod vlivem metamfetaminu byl zřejmě i během svého posledního setkání s italským diktátorem Benitem Mussolinim, které se uskutečnilo v červenci 1943. Jednání bylo údajně napjaté a Hitler uděloval svému protějšku, který měl brzy přijít o moc, po celou dobu kázání a zahrnoval ho výtkami.
Dlouho se tradovalo, že v důsledku zranění, která Hitler utrpěl v bitvě na Sommě, přišel o varle. Během druhé světové války byl v Británii oblíbený popěvek „Hitler jen jednu kouli má“, který sloužil ke všeobecnému zvýšení morálky a Hitlerova obdivovatelka Unity Mitfordová tvrdila, že Hitlerovi do pravého muže přece jen něco schází.
Z amerických záznamů, z nichž čerpá dokument uváděný na Channel 4, však vyplývá, že diktátor nebyl monorchidní (lékařský termín označující muže, který se narodil jen s jedním varletem). Dokumenty rovněž vyvracejí tvrzení, podle kterého byl Hitler predátorský homosexuál, který dal zmasakrovat 150 příznivců, aby uchoval své tajemství.
Hitlerovy vlastní závislosti by však neměly zastínit fakt, že během druhé světové války byly drogy jako metamfetamin užívány na obou bojujících stranách přímo v obrovském rozsahu. Vojákům byly kvůli povzbuzujícím účinkům vydány miliony tablet nejrůznějších narkotik. Pervitin měl v Německu přezdívku Panzerschokolade, což v překladu znamená něco jako pancéřová nebo tanková čokoláda.
© The Washington Post. Všechna práva vyhrazena. Překlad Channel Crossings.