NASA slaví. Vydejte se s ní do historie

V červenci 1965 se Edward H. White jako první Američan dostal do volného kosmu. Strávil zde 23 minut.

V červenci 1965 se Edward H. White jako první Američan dostal do volného kosmu. Strávil zde 23 minut.

Foto: NASA

Před 58 lety vznikl americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známější pod zkratkou NASA. Dostal člověka na Měsíc, vyslal sondu až k nejvzdálenější planetě sluneční soustavy a také se zasadil o to, že dnes ovládáme počítač myší a běháme v pohodlných botách.

Americká vládní agentura NASA oficiálně vznikla před 58 lety, když 29. července 1958 tehdejší prezident Dwight D. Eisenhower podepsal „National Aeronautics and Space Act". V NASA se následkem tohoto zákona soustředil veškerý výzkum kosmonautiky i letectví, který dříve spadal pod Národní poradní výbor pro letectví (NACA).

Už o čtyři roky později vyslala NASA na oběžnou dráhu kolem Země prvního Američana (John Glenn obletěl zeměkouli v únoru 1962) a vesmírné závody se Sovětským svazem agentura zakončila triumfálním přistáním na Měsíci v červenci 1969.

Mimochodem, z výzkumu tisíců lidí, kteří pro NASA pracovali, profituje dodnes celý svět. Díky jejich požadavku na snadnější ovládání počítačů se začala používat počítačová myš. Americká vesmírná agentura má zároveň zásluhy na „objevu" absorpční paměťové pěny, která tlumí nárazy běžců v obuvi, stejně jako chránila astronautům hlavy v helmách.

Připomeňte si slavné i méně známé okamžiky 58leté historie NASA v následující fotogalerii:

21. července 1969: Neil Armstrong jako první člověk ze Země vstoupil na povrch Měsíce. A pak vyfotil Buzze Aldrina.

Z archivu NASA: Proleťte se s Apollem 11 znovu na Měsíc