NATO bude mít do konce roku superzpravodajce

Armádní generál Petr Pavel je šéfem Vojenského výboru NATO.

Armádní generál Petr Pavel je šéfem Vojenského výboru NATO.

Foto: Jan Rasch

Zpravodajské informace z jednotlivých členských států NATO by se měly soustřeďovat u jednoho člověka, přímo podřízeného generálnímu tajemníkovi aliance.

Do konce letošního roku by centrála Severoatlantické aliance měla mít svého „superzpravodajce". Člověka podřízeného generálnímu tajemníku Jensi Stoltenbergovi, u něhož se budou sbíhat informace tajných služeb z jednotlivých členských států NATO.

Týdeníku Dotyk to řekl generál Petr Pavel, šéf vojenského výboru NATO. „Je předpoklad, že by k tomu mělo dojít po summitu ve Varšavě. Do konce tohoto roku by ta funkce měla být ustanovena," reagoval Pavel na otázku, kdy bude funkce zřízena. Nové funkci je přikládán velký význam zejména v souvislosti s teroristickými hrozbami a možnostmi podnikat proti nim preventivní opatření.

„Vytvoření této funkce směřuje k tomu, aby byla jedna jasná hlava pro zpravodajství, která zabezpečí koordinaci. Tento model funguje v mnoha zemích, které mají více zpravodajských služeb. Třeba v USA je šéf, který zabezpečuje koordinaci všech asi 14 amerických zpravodajských služeb, i ve Francii je národní koordinátor pro zpravodajskou činnost, jenž koordinuje činnost pěti služeb. A podobně i v NATO to bude jedna osoba," sdělil Pavel.

Rozhovor s generálem Petrem Pavlem najdete v nejnovějším vydání týdeníku Dotyk: http://archiv.dotyk.cz/26-2016/3_druhy-muz-nato

Akční letáky