Zatímco se čeští politici až na výjimky vyslovují k poslednímu vývoji rusko-ukrajinských vztahů spíše zdrženlivě, v Polsku se velmi kriticky vyjadřují i politici z levé strany politického spektra. Se zásadním odsouzením a kritikou ruského postoje vystupuje i bývalý sociálně--demokratický prezident Aleksander Kwaśniewski, který v roce 1995 vystřídal Lecha Wałęsu. Kwaśniewski byl předsedou polské sociální demokracie, přejmenované Polské sjednocené dělnické strany, která byla vládnoucí stranou v době komunistického režimu v Polsku. Kwaśniewski byl jejím členem od roku 1977.

Deník Gazeta Wyborcza shrnul televizní vystoupení Aleksandra Kwaśniewského na kanále TVN 24 v úterý 19. března. „Jestli olympiáda měla ukázat nové Rusko, potom anexe Krymu ukázala staré – dokonce velmi staré – Rusko. Takové, jaké známe z minulosti a jakého se oprávněně obáváme," řekl exprezident Kwaśniewski. „Myslím, že Krym jeho touhy neuspokojil, protože jeho opravdovým cílem je vybudování Ruska jako nové supervelmoci.

K tomu potřebuje nejen Krym, ale celou Ukrajinu. V nejbližších týdnech, určitě před ukrajinskými prezidentskými volbami, musíme očekávat stálou permanentní destabilizaci situace," varoval.

Napřed olympiáda, pak anšlus

Kwaśniewski uznal, že Putinův projev před poslanci byl efektní. Byla to jak demonstrace síly, tak propagandistických lží, ale současně šlo o vyvolávání nacionalistických emocí, které jsou nebezpečné. Vypouštění nacionalistického džina z lahve vedlo vždy k neštěstím, upozornil Kwaśniewski. Mnoho Rusů je podle něj dnes šťastných spolu s Putinem, ale cena za dnešní radost může být jak pro ně samotné, tak především pro celý region značně vysoká.

Putin nás přesvědčoval, že chápe důvody lidí, kteří v Kyjevě vyšli do ulic, i když vyslovil politování, že se na jejich stranu prý přidali bandité a fašisti. Putin podle Kwaśniewského uznává, že důvodem protestu byla nespokojenost s Janukovyčem, korupce a chování vlády nerespektující občany. Všechny tyto úvahy musí ovšem Putin vztáhnout i na Rusko, protože ty samé problémy, které způsobily výbuch na Majdanu, jsou ve velké míře – dokonce možná stoprocentně – také problémy Ruské federace, dodává exprezident.

Došlo podle něj k událostem, které by „měly všemi otřást". Jsme svědky anexe, která se uskutečnila absolutně promyšleně a připraveně – co se týče provedení a propagandy, která proces provázela, můžeme říci dokonce perfektně. Jde o anexi, která je v rozporu s mezinárodním právem a v rozporu se závazky, které na sebe Rusko vzalo ve slavném budapešťském memorandu z roku 1994. Vše se odehrává v auře sebejistoty, dokonce můžeme říci neomalenosti. A to si žádá reakci. Nemůžeme to nechat jen tak, protože takové scény z historie známe. Byly státy, v nichž se nejdříve odehrávaly olympiády a následně anšlusy. A to není historie stará 1000 let, ale pouhých několik desítek let, poznamenal Kwaśniewski.

Nejdůležitější je jednota

A co navrhuje? Nezbytné je dospět k dohodě na mezinárodním stanovisku k Rusku a současně dosáhnout shody mezi všemi polskými politiky. Bývalý prezident doslova řekl: „Jsme ve velmi těžké, velmi riskantní situaci. Ovšem zatím je situace pouze riskantní, ale může se změnit na dramatickou a tragickou." Vystoupení Aleksandra Kwaśniewského není náhodné.

Na vážnost situace upozorňuje s nejvyšší naléhavostí už od počátku krize. Názor, že Putinovi nejde o samotný Krym, ale že chce ovládnout celou Ukrajinu, vyslovil už v televizním vystoupení 10. března. Tehdy řekl, že Putin chce dosáhnout fiktivní neutrality Ukrajiny, která se zřekne spojení s Evropskou unií.

Problémem Ukrajiny ovšem podle Kwaśniewského není jen tlak Moskvy, ale rovněž hospodářské potíže, s nimiž se Ukrajina potýká. Na rozdíl od jiných kritiků Ruska Kwaśniewski hodnotí pozitivně reakci Západu. Byla podle něj okamžitá. Zazněl silný úder na poplašný zvon. Naopak Putin podle něj podceňuje ukrajinskou veřejnost stejně, jako ji podcenil při prvním Majdanu v letech 2004 a 2005.

Kwaśniewski se domnívá, že Putin bere západní sankce vážně a že se obává izolace Ruska. Západní reakce podle něj dává najevo, že Západ není bezradný. Z hlediska Polska Kwaśniewski za nejdůležitější považuje jednotu ve věci Ukrajiny. Je to podle něj hodnota sama o sobě. Zatímco Rusko chce mít Ukrajinu ve své sféře vlivu, Poláci musí podporovat ukrajinské proevropské snahy.

Kwaśniewski ovšem jasně říká, že současně s podporou Ukrajiny není možné očekávat dobré vztahy s Ruskem. Říká: „Naděje, že můžeme mít mimořádné vztahy s Ruskem, jsou plané. Určitě ne za současné situace spojené s Ukrajinou." Na závěr Aleksander Kwaśniewski podpořil současné polské vedení: „Vše, co dělá Donald Tusk, je správné. Jednota nás posiluje!"