Historie

Nejslavnější vrah historie? Před 130 lety začalo řádění Jacka Rozparovače

31. srpen 2018 četba na 12 minut
Kresba Jacka Rozparovače

Kresba Jacka Rozparovače

Foto: Polize Gazette; Wikimedia

Jméno Jack Rozparovač dodnes vyvolává mrazení v zádech. Zřejmě nejslavnější sériový vrah na světě nebyl nikdy dopaden. Dosud není jasný skutečný počet jeho obětí. Policii se v dopisech vysmíval a dopadení často unikl jen o vlásek. Vydejte se po krvavých stopách brutálního zabijáka do viktoriánského Londýna roku 1888.

Kožená zástěrá měla alibi

V rámci vyšetřování se policie zaměřila na prostitutky ze sousedství. Od nich se dozvěděli o muži s přezdívkou Kožená zástěra („Leather Apron“), který je posledních 12 měsíců vydíral. O několik dní později zveřejnil deník The Star článek o Kožené zástěře, který vyvolal spekulace o antisemitských tendencích ve čtvrti Whitechapel jako možném motivu vraždy.

K druhému činu, který je spojován s osobou Jacka Rozparovače, došlo 8. září 1888 za domem číslo 29 v ulici Hanbury Street. Obětí byla 47letá prostitutka Annie Chapmanová. Stejně jako v prvním případě bylo její hrdlo podříznuté, tělo znetvořené a vrah z něj tentokrát navíc odstranil dělohu.

Jen o dva dny později policie zadržela Johna Pinzera, který byl identifikován jako vyděrač s přezdívkou Kožená zástěra. Muž však měl na oba případy vražd alibi a vyšetřovatelé ho později museli propustit na svobodu.

Jack Rozparovač na scénu

Ve čtvrtek 27. září 1888 obdržela Centrální zpravodajská agentura červeným inkoustem napsaný dopis nazvaný „Drahý šéfe“. Jeho autorem má být pachatel obou vražd. V textu se posmívá vyšetřovatelům a jejich přesvědčení, že se jim podařilo dopadnout pachatele. „Z toho vtipu s Koženou zástěrou jsem dostal záchvat smíchu,“ stojí v dopise.

„Brzy o mně znovu uslyšíte. Schoval jsem si trochu krve z minulé vraždy v lahvi od piva, ale ztuhla a nedá se s ní psát. Doufám, že červený inkoust stačí, ha ha. Příští ženské uříznu uši a pošlu je policii, jen tak pro zábavu. Můj nůž je krásně ostrý, chci se vrátit k dílu co nejdříve,“ píše autor. Na konci dopisu se pak poprvé objevuje jméno Jack Rozparovač.

Novináři ani policie dopisu zprvu nevěnovali velkou pozornost, podobných totiž přicházela celá řada. Vše ale změnil nález dalších těl. Pětačtyřicetiletou Elizabeth Stridovou objevili v neděli 30. září okolo jedné hodiny ranní. Oproti předchozím případům nebylo její tělo znetvořeno. Policie později došla k závěru, že vrah byl vyrušen ještě předtím, než stihl svůj čin dokonat.

Jen o několik hodin později došlo ve čtvrti Whitechapel k dalšímu hrůznému nálezu. Tělo šestačtyřicetileté Catherine Eddowesové bylo doposud nejbrutálněji znetvořeno, ale policisty zřejmě nejvíce zaujalo chybějící pravé ucho. Z jednoho z mnoha dopisů se rázem stala žhavá stopa brutálního vraha.

Jediný svědek

Vražda Elizabeth Stridové přinesla policii i dosud nevídanou vzácnost – svědka. Žid maďarského původu Israel Schwartz vypověděl, že zhruba půl hodiny před oběvem těla si všiml muže, který si povídal se ženou, kterou později identifikoval jako Elizabeth Stridovou.

Podle Schwartze byl muž starý přibližně 30 let, vysoký zhruba 165 centimetrů, měl tmavé vlasy a malý hnědý knír, kulatý obličej a široká ramena. Schwartz uvedl, že se podezřelý nejprve pokusil ženu zatáhnout do boční uličky, následně ji otočil k sobě a shodil na zem.

Schwartz, který si podle svých slov myslel, že jde o případ manželské roztržky a tak z místa činu odešel, tak může být jediným přeživším svědkem, který kdy osobu Jacka Rozparovače na vlastní oči spatřil. Při odchodu z místa spatřil ještě druhého muže, který s prvním podezřelým komunikoval. Přítomnost druhého člověka přitom dodnes mate badatele, kteří se tajemným vraždám snaží přijít na kloub.

Krvavý balíček

V úterý 16. září obdržel předseda skupiny dobrovolníků, kteří se rozhodli případ Jacka Rozparovače řešit na vlastní pěst, George Lusk balíček nadepsaný „Z pekla“, jehož součástí byla ženská ledvina, která podle tehdejších médií patřila jedné z obětí, Catherine Eddowsové.

O dva dny později pak obdržel ještě dopis, který byl podle odborníků napsán stejnou rukou, jako list „Drahý šéfe“. Pravděpodobný vrah v něm informuje, že se chystá na další dvojnásobnou vraždu. Tentokrát však mimo čtvrť Whitechapel, která je podle něj již příliš riskantní. Podobných vzkazů přitom sériový zabiják poslal hned několik.

Akční letáky