Je to jev v českých poměrech nevídaný. Dceřiná společnost se vzbouřila proti mateřskému holdingu, který ji v minulosti zatížil vysokým dluhem a nevýhodnými smlouvami. Hlavní viníci celé situace, dlouholetí majitelé dolů Zdeněk Bakala a Peter Kadas, však stihli z těžebního byznysu včas zmizet.

Za normálních okolností by mateřská společnost dceru potrestala důkladnou personální čistkou a rebelie by rychle skončila. Jenže OKD se od května nachází v úpadku a hlavní slovo zde nyní má soudem vybraný insolvenční správce Lee Louda. Také on má k nevýhodným smlouvám s mateřskou skupinou New World Resources (NWR) se sídlem v Nizozemsku výhrady.

Na OKD totiž spadla povinnost uhradit dluhopisy a další závazky NWR. „Zcela jistě nelze vzít na lehkou váhu tvrzení dlužníka, že jej skupina NWR přinutila převzít zcela zásadní ručitelský závazek ve výši 10,5 miliardy Kč a poté nezabránila tomu, aby se OKD dostala do úpadkové situace,“ uvedl Lee Louda ve svém vyjádření ke Krajskému soudu v Ostravě.

Autor: Tablet Media

Terčem kritiky jsou také vnitropodnikové půjčky. Mateřský holding vnutil OKD půjčku s úrokem osm procent ročně, přičemž bankovní financování bylo v té době možné sehnat levněji. OKD tak zbytečně na úrocích platí až 600 milionů korun ročně.

Insolvenční správce a šéfové OKD rozehráli odvážnou hru s nejistým výsledkem, která však může vést k miliardovým úsporám. Finanční závazky k mateřskému holdingu chtějí zpochybnit.

Mateřský holding vnutil OKD půjčku s úrokem osm procent ročně, přičemž bankovní financování bylo v té době možné sehnat levněji.

Oficiální postoj vedení OKD je zatím zdrženlivější. „Současný management inicioval zahájení forenzního šetření, které má mimo jiné velmi důkladně prověřit všechny vzájemné vazby mezi OKD a NWR. Z důvodu zajištění maximální objektivity jsme se rozhodli, že až do oficiálního vyhlášení výsledků šetření nebudeme komentovat vztahy mezi mateřskou firmou a OKD,“ uvedl mluvčí těžebního podniku Ivo Čelechovský.

Ze záznamů o průběhu insolvenčního řízení však lze vyčíst konkrétnější informace. Například nespokojenost manažerů OKD s podmínkami odběru energií od společnosti Veolia Průmyslové služby ČR. NWR totiž v polovině roku 2010 odprodalo energetické zdroje a sítě a důlní podnik se stal závislým na externím dodavateli.

Jedná se o jedno z mnoha sporných rozhodnutí z doby, kdy OKD ovládali finančníci Zdeněk Bakala a Peter Kadas. Společnost musí dodavateli energií platit zbytečně vysoké ceny, jež neodpovídají současné tržní realitě.

Krupobití trestních oznámení

Působení bývalých vlastníků a šéfů těžební skupiny může mít i trestněprávní dohru. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality začal prošetřovat podezření na porušení povinností při správě cizího majetku, kterého se měli dopustit bývalí (a možná i současní) členové představenstva a dozorčí rady OKD a mateřské NWR.

Hlavním iniciátorem trestních stíhání je šéf finanční skupiny Arca Capital Pavol Krúpa. Ten se v minulosti neváhal pustit do konfliktu s Tomášem Chrenkem, Petrem Sisákem, Jiřím Písaříkem a mnoha dalšími známými jmény v českém byznysu. Nyní vystupuje v roli poškozeného minoritního akcionáře NWR, kterému minulé kroky šéfů těžební skupiny znehodnotily jeho investici.

Pavol Krúpa upozorňuje na faktické tunelování OKD ze strany vlastníka. „OKD vyplatila v průběhu let 2006 až 2012 na dividendách částku 65,3 miliardy korun, přičemž celkový zisk společnosti během stejného období představoval pouze 34,7 miliardy korun,“ vypočítává Krúpa.

Autor: Tablet Media

Kromě toho podobně jako insolvenční správce a šéfové OKD kritizuje vysávání důlního podniku za pomoci drahých půjček od mateřského holdingu. Upozorňuje též na nákup předražených důlních strojů či zavádějící informaci při uvedení akcií NWR na pražskou a londýnskou burzu v roce 2008. Další trestní oznámení nyní Krúpa připravuje.

Výše zmíněné „hříchy“ se odehrály v desetiletém období, kdy OKD a NWR ovládali byznysmeni Zdeněk Bakala a Peter Kadas. Ti se z těžební branže stáhli letos v březnu, kdy zdarma vrátili své téměř bezcenné akcie NWR.

Kontroly nad majitelem OKD se poté ujali největší věřitelé, kteří při kapitalizaci vyměnili část držených dluhopisů za akcie. Přes 60 procent akcií drží tři finanční investoři z Británie a USA, sdružení v konsorciu Ad Hoc Group. Jejich vláda v podniku však netrvala dlouho. Zadlužené a ztrátové OKD skončilo v insolvenčním řízení a 9. května soud rozhodl o úpadku firmy.

Rekordní bankrot, navíc před volbami

Bez nadsázky lze říci, že podobný bankrot ještě Česko nezažilo. Pro OKD nyní pracuje zhruba 12 tisíc lidí. K nim je třeba přičíst další tisíce pracovních míst v dodavatelských firmách, jejichž existence závisí na zakázkách od OKD. Pro průmyslový region Ostravska a Karvinska může rychlý konec těžby uhlí znamenat pohromu, možná dokonce ekonomický a sociální kolaps.

Pro politiky je to citlivá otázka, vzhledem k blížícímu se termínu krajských a senátních voleb to platí dvojnásob. Sobotkova vláda již v května schválila příspěvek pro propouštěné zaměstnance OKD. Od státu budou dostávat až osm tisíc korun měsíčně, u dlouholetých pracovníků až po dobu tří let.

Podle vyjádření generálního ředitele OKD Dala Ekmarka bude firma letos potřebovat půjčit nejméně 700 milionů korun.

Na pořadu jednání je nyní výše státní pomoci těžebnímu podniku. Podle vyjádření generálního ředitele OKD Dala Ekmarka bude firma letos potřebovat půjčit nejméně 700 milionů korun, jinak nebude mít na výplatu mezd v plné výši. Zatímco ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek je pro, ministr financí Andrej Babiš je ochoten schválit jen zlomek této sumy.

Pozornost se nyní soustředí k datu 10. srpna, kde má podle rozhodnutí soudce Petra Kuly odehrát schůze věřitelů. Ti budou hlasovat, zda povolí představenstvu návrh reorganizace, nebo podnik pošlou do konkurzu. Ve druhém případě by vlastníci i manažeři OKD ztratili vliv na další vývoj.

Autor: OKD

Nadějné vyhlídky

Co bude následovat? Téměř jisté se zdá být uzavření ztrátového dolu Paskov u Frýdku-Místku na přelomu letošního a příštího roku, s čímž souhlasí insolvenční správce Lee Louda. Práci zde ztratí zhruba 1800 zaměstnanců.

OKD však provozuje celkem pět dolů, a ne všechny jsou zralé na brzké zavření. Lze najít přinejmenším dva důkazy pro tvrzení, že těžba černého uhlí v Ostravsko-karvinském revíru může ještě několik let pokračovat.

Tím prvním je obrat na trhu s černým uhlím. Jeho cena na světovém trhu se v lednu odrazila ode dna a od té doby narostla o 20 procent. Těžbě v tuzemsku navíc svědčí oslabování kurzu koruny vůči dolaru.

Druhým důkazem je zájem investorů o převzetí dolů OKD. Vyjádřila jej skupina tuzemských podnikatelů tvořená Petrem Otavou, Petrem Pauknerem a Martinem Ulčákem. O něco později s nabídkou přišel i majitel severočeských hnědouhelných dolů Pavel Tykač, s nímž spolupracuje menšinový akcionář dopravní skupiny AWT René Holeček.