Nepřátelštější než Česko je jen Saúdská Arábie a Kuvajt

Čím tmavší, tím horší. Česká republika se moc velkou vstřícností k cizincům nevyznačuje.

Čím tmavší, tím horší. Česká republika se moc velkou vstřícností k cizincům nevyznačuje.

Foto: InterNations

O Češích se říká, že k neznámému či odlišnému obecně nejsou zrovna otevření. Jak se v poslední době ukazuje i na pozadí uprchlické krize, platí to také pro lidi z jiných kultur. Potvrzují to data tzv. Expat Indexu pro rok 2016, který zpracovala organizace InterNations a do kterého se zapojilo přes 14 000 respondentů.

V žebříčku 67 zemí z celého světa se Česká republika v „přátelskosti" (Friendliness) svých obyvatel umístila jako 65. – na třetím místě od konce, těsně před předposlední Saúdskou Arábií a posledním Kuvajtem. Nejpřátelštějšími zeměmi byly naopak Tchaj-wan, Uganda a Kostarika.

Čím tmavší, tím horší. Česká republika moc velkou vstřícností k cizincům nevyznačuje.Zdroj: InterNationsČím tmavší, tím horší. Česká republika se moc velkou vstřícností k cizincům nevyznačuje.Autor: InterNations

Úplně dobře nedopadla Česká republika ani v žebříčku zemí podle toho, jak (ne)jednoduché je si v nich najít přítele (Finding Friends). Zde se umístila kousek za půlkou, na 43. příčce. Také jazyk, respektive jak důležité a/nebo složité je naučit se jazyk nové země, se v případě České republiky ukázal jako problém – v tomhle žebříčku se země umístila jen šest míst před koncem.

V celkovém žebříčku, který zohledňuje spoustu dalších faktorů (kvalita ovzduší, veřejné služby, zdravotnictví atd.) si ale Česká republika vedla mnohem lépe, umístila se hned v první desítce zemí. I přesto, že ještě loni byla až dvaadvacátá.

V celkovém pořadí naopak Česko patří do TOP 10.Zdroj: InterNationsV celkovém pořadí naopak Česko patří do TOP 10.Autor: InterNations

Všechny indexy a žebříčky jsou dostupné zde.