Aplikace nahraná do chytrého telefonu se od ostatních liší tím, že její ikona se nezobrazí na ploše telefonu. Tomu, kdo aplikaci instaloval, přenáší v reálném čase telefonní hovor, umí telefon zapnout tak, aby odposlouchával své okolí, umí číst přicházející a odcházející textové zprávy. Kromě toho se dokáže podívat do historie telefonních hovorů uložené v paměti telefonu a odeslat jejich přehled. Ale nejen to. Z vestavěné GPS dokáže určit polohu telefonu a odesílat tak informace o tom, kde se držitel telefonu nalézá.

Pokud byste se domnívali, že taková aplikace je cenově nedostupná, jste na omylu. Je možné ji pořídit za cenu od několika set do několika tisíc korun. Dražší aplikace zvládají více špionážních funkcí. Jako o všem, i o odposleších telefonů existují webové stránky, kde si zájemci mohou najít potřebné informace. Najdou tu srovnání špionážních aplikací i doporučení, která je nejvhodnější pro tu či onu funkci.

V únoru vystoupil na konferenci společnosti Kaspersky v San Juanu analytik Ang Cui s přednáškou o tom, jak je možné odposlouchávat hovory uskutečňované prostřednictvím internetové telefonie zařízeními Cisco. Tyto telefony používá i americký prezident Barack Obama. Odposlech je dokonce možné aktivovat na základě zvolených klíčových slov.

V Česku se v poslední době rozmohlo používání šifrované telefonie. Když spolu dva lidé hovoří, jejich hovor je přenášen jako šifrovaný. Je-li po cestě zaznamenán, nemůže být rozklíčován bez znalosti hesla. To je sice bezpečný způsob komunikace, ale jen do doby, dokud někdo přístroj neupraví tak, aby kromě zašifrovaného hovoru přenášel současně hovor nešifrovaně i tomu, kdo jej chce odposlouchávat.

Podobně jako telefony lze sledovat i elektronickou poštu a dokumenty v počítačích připojených k internetu. Doby, kdy policie potřebovala na sledované osoby tajné spolupracovníky, je minulostí. Dnešní technologie je bohatě nahradí a ve svém rozsahu a přesnosti předčí.