„Přidělené 24,4 miliardy korun je vysoká částka, která za kontrolu stojí. Kontroloři se budou zajímat o to, jak efektivně a hospodárně jsou evropské peníze využívány," uvedla pro týdeník Dotyk mluvčí NKÚ Olga Málková.

Při kontrole, která proběhne od září do června příštího roku, bude NKÚ rovněž zjišťovat, zda podpory udělované v regionech jsou v souladu s národním programem cestovního ruchu. Úřad naváže na dvě dřívější prověrky, při kterých zjistil systémové nedostatky. Vadilo mu zejména, že dotační pravidla se neustále měnila a u státního programu nebylo možné vyhodnotit přínos utracených peněz.

Vrchní kontroloři se budou zajímat o přidělování dotací v regionu Jihovýchod (kraj Jihomoravský a Vysočina), který ze svého operačního programu posílá na cestovní ruch pětinu peněz z celkového balíku. Tučné podpory mnohdy pomáhají soukromému byznysu.

Rekordní sumu – přes 330 milionů korun z evropských i národních zdrojů – získala v kraji sociálnědemokratického hejtmana Michala Haška společnost ŽS Real na stavbu akvaparku v Pasohlávkách.

Na inspekci se mohou těšit také v regionech Jihozápad (kraje Jihočeský a Plzeňský), Střední Morava (kraje Olomoucký a Zlínský) a Severovýchod (Královéhradecký a Liberecký kraj). Například posledně jmenovaný region přidělil přes 95 milionů korun soukromému investorovi, firmě Antonie Hotels, na přestavbu ubytovny ve Frýdlantě v Čechách na vícehvězdičkový hotel.

Brusel ale už dříve upozornil, že napříště nechce podporovat cestovní ruch v takové míře jako dosud. A hlavně nemíní financovat projekty, které jsou víc privátně než veřejně prospěšné.