Fotostory

Nováčci na seznamu světového dědictví UNESCO

19. červenec 2016 četba na 1 minutu
Pískovcový Ennedi Massif pozměnily přírodní živly v systém hlubokých kaňonů a přírodních oblouků. Je to zároveň jedna z nejbohatších sbírek nástěnných maleb na Sahaře.

Pískovcový Ennedi Massif pozměnily přírodní živly v systém hlubokých kaňonů a přírodních oblouků. Je to zároveň jedna z nejbohatších sbírek nástěnných maleb na Sahaře.

Foto: © Tilman Lenssen-Erz

Prohlédněte si 21 nových přírodních míst a lidských výtvorů, které Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zapsala před několika dny na seznam přírodního a kulturního dědictví. Bohužel ani jeden z nováčků není z České nebo Slovenské republiky.

Loni 24 nových míst zapsaných na seznam přírodního a kulturního dědictví, letos jen 21. Důvodem je také víkendový puč v Turecku, který narušil naplánované jednání organizace UNESCO v Instanbulu. Původně mělo skončit 20. července, kvůli ozbrojenému konfliktu se závěr jednání přesunul na září do Paříže.

Rovný tucet nových míst přibyl na seznam kulturního dědictví. Pro české turisty jsou nejbližší stavby architekta Le Corbusiera například ve Francii nebo komplex prehistorických kamenných staveb v srdci Andaluzie.

FOTOGALERIE

Trojice megalitických prehistorických kamenných staveb v srdci Andaluzie. Součástí jsou i dvě přírodní památky – Peña de los Enamorados a El Torcal. Ostrovní stát v Karibiku Antigua a Barbuda dostal na seznam místní loděnici a přilehlé archeologické naleziště. Archeologické naleziště Ani najdete v severovýchodní části Turecka, na náhorní plošině sousedící s Arménií. Středověké město zažilo největší rozkvět v 10. a 11. století.

O poznání méně, pouze šest, nových členů bylo připsáno na seznam přírodního dědictví. Je to však pestrá paleta přírodních krás – od pacifického souostroví přes íránskou poušť až k Nebeským horám. 

FOTOGALERIE

Západní část pohoří Ťan-šan (Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán) byla na seznam přidána kvůli bohaté biodiverzitě především místní flóry. Mimochodem název pohoří se překládá jako Nebeské hory nebo Hory duchů. Úspěch pro Súdán: korálový útes Sanganeb v Rudém moři, záliv Dungonab a ostrov Mukkawar dohromady tvoří národní park Mukkawar Island Marine. Mistaken Point – asi 17 kilometrů dlouhý pás útesů na kanadském ostrově Newfoundland je význačný především bohatým výskytem zkamenělin, které mohou být až 580 milionů let staré.

Trojice míst se pak na seznam dědictví pod patronátem UNESCO dostala z obou důvodů, tedy jak pro svou přírodní krásu, tak coby významný doklad lidského úsilí a umu. 

FOTOGALERIE

Pískovcový Ennedi Massif pozměnily přírodní živly v systém hlubokých kaňonů a přírodních oblouků. Je to zároveň jedna z nejbohatších sbírek nástěnných maleb v Sahaře. Pískovcový Ennedi Massif pozměnily přírodní živly v systém hlubokých kaňonů a přírodních oblouků. Je to zároveň jedna z nejbohatších sbírek nástěnných maleb na Sahaře. Národní park Khangchendzonga najdete v himálajském státě Sikkim. Jeho součástí je mimo jiné i třetí nejvyšší hora světa Kančendžanga.