Nováčci na seznamu světového dědictví UNESCO

Lukáš Rozmajzl | 19. 7. 2016
Trojice megalitických prehistorických kamenných staveb v srdci Andaluzie. Součástí jsou i dvě přírodní památky – Peña de los Enamorados a El Torcal.
Ostrovní stát v Karibiku Antigua a Barbuda dostal na seznam místní loděnici a přilehlé archeologické naleziště.
Archeologické naleziště Ani najdete v severovýchodní části Turecka, na náhorní plošině sousedící s Arménií. Středověké město zažilo největší rozkvět v 10. a 11. století.

Prohlédněte si 21 nových přírodních míst a lidských výtvorů, které Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zapsala před několika dny na seznam přírodního a kulturního dědictví. Bohužel ani jeden z nováčků není z České nebo Slovenské republiky.

Loni 24 nových míst zapsaných na seznam přírodního a kulturního dědictví, letos jen 21. Důvodem je také víkendový puč v Turecku, který narušil naplánované jednání organizace UNESCO v Instanbulu. Původně mělo skončit 20. července, kvůli ozbrojenému konfliktu se závěr jednání přesunul na září do Paříže.

Rovný tucet nových míst přibyl na seznam kulturního dědictví. Pro české turisty jsou nejbližší stavby architekta Le Corbusiera například ve Francii nebo komplex prehistorických kamenných staveb v srdci Andaluzie.

O poznání méně, pouze šest, nových členů bylo připsáno na seznam přírodního dědictví. Je to však pestrá paleta přírodních krás – od pacifického souostroví přes íránskou poušť až k Nebeským horám.

Trojice míst se pak na seznam dědictví pod patronátem UNESCO dostala z obou důvodů, tedy jak pro svou přírodní krásu, tak coby významný doklad lidského úsilí a umu.

Tagy Andalusie Francie kulturní dědictví OSN Paříž Slovensko Světové dědictví UNESCO Turecko UNESCO