Nové účtování tepla v bytech. Lidé řeší, kolik zaplatí

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Ve správcovských firmách bytových domů či teplárenských společnostech se teď rozhodně nenudí. Obyvatelé bytovek či zástupci společenství vlastníků si ověřují, jak bude vypadat letošní vyúčtování, které proběhne poprvé podle nových pravidel.

„K nejčastějším otázkám, které jsme doposud zaznamenali, patří dotaz na to, jak správně stanovit poměr spotřební a základní složky," potvrzuje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista ČR.

Tento ukazatel se mění. Dolní hranice byla posunuta z 60 na 80 procent a horní hranice byla zvýšena ze 140 na 200 procent průměrných nákladů účtovaných v daném období na 1 m2 započitatelné podlahové plochy.

Andrej Babiš.

Sorry jako. Jak Babiš mlží kolem dluhopisů

Přeloženo: I největší šetřil, který se „nechá" vytápět sousedy, zaplatí aspoň 80 procent průměrných nákladů a opačně, kdo přetápí, zaplatí dvojnásobek. Nová pravidla pochválila Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu, podle níž jsou pravidla spravedlivější pro ty, kdo topí s rozumem. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které vyhlášku připravilo, v té souvislosti upozornilo na to, že „šetřilové" poškozovali celý dům. „Pokud se někdo v bloku bytů chová nezodpovědně a v zimě vůbec netopí, využívá tepla sálajícího přes zdi z okolních vytápěných bytů. Horší je situace u bytů rohových, nebo u těch, které se nacházejí úplně pod střechou. Tam při nedostatečném vytápění hrozí plísně, u panelových domů praskliny v omítce v místě spojů panelů," popsala Veronika Vároši z MMR.

První vyúčtování podle nových pravidel přijde do konce dubna (nebo do čtyř měsíců od konce zúčtovacího období).

Ilustrační foto.

Zemědělská půda rekordně zdražila. Skupují ji bývalí „jezeďáci“ i investoři

Spotřební a základní složka. Jak na to
- Základní složka vyjadřuje tu část nákladů, která není závislá na chování příjemců služeb – uživatelů bytů,a rozúčtovává se každému podle tzv. započitatelné podlahové plochy bytu. Patří do toho i společné prostory.

- Spotřební složka pak pokrývá náklady na teplo, které se dostane do bytu, kde ho nájemník může prostřednictvím termostatických hlavic na radiátorech regulovat. Tyto náklady se počítají buď podle údajů z měřičů na přívodu tepla do bytu, nebo poměrových měřičů – indikátorů

- „Obecně je doporučováno (s ohledem na instalovaný typ poměrového měření v objektu) stanovení poměru spotřební a základní složky takto: v případě rozpočtu pomocí indikátorů použít poměr 50 % základní a 50 % spotřební složky, v případě měřičů tepla pak počítat spotřební složku 60 % a základní 40 %," radí Jarmila Trčková. Ideální je postupovat na základě odborného posudku na daný dům.

Zdroj: MMR, ista