Novičok je ruský a vraždil už dřív, máme důkazy, tvrdí opoziční moskevský list

Protichemické jednotky v Salisbury

Protichemické jednotky v Salisbury

Foto: ČTK/PA/Andrew Matthews

Už tři týdny hýbe Evropou kauza „Skripal“. Británie viní ruské úřady, že buď ztratily nad jedovatou chemickou látkou kontrolu, nebo se o vraždu bývalého důstojníka GRU samy pokusily. Rusko vinu odmítá. Opoziční deník Novaja Gazeta ale odhalil, že podobná látka zabíjela v Rusku už dřív. A že ji úřady opravdu neuhlídaly.

Bývalý důstojník ruské vojenské zpravodajské služby (GRU) Sergej Skripal byl v Rusku v roce 2006 odsouzen za špionáž a velezradu, protože údajně působil jako dvojitý agent - přestože měl dodávat výzvědné informace Rusku, pracoval také pro Brity. V roce 2010 byl ale propuštěn a díky výměně agentů mezi Ruskem a Británií se mohl usadit v Anglii.

Čtvrtého března 2018 byl ale on i jeho dcera Julia otráveni v britském městě Salisbury. Podle Britů byla k otravě použita jedovatá látka z kategorie chemických zbraní, nazvaná "Novičok", která pochází z Ruska. Ruská vláda i úřady jakoukoli spojitost odmítly.

Stěžejní ruský opoziční list Novaja Gazeta však přinesl tento týden obsáhlý materiál, v němž cituje policejní a soudní spisy z trestního případu vraždy, která byla spáchána v polovině 90. let s využitím obdobné jedovaté látky, vytvořené v laboratoři ruského režimu.

Expert, který s Novičokem dlouhodobě pracoval, novináře ujistil, že látka, jejíž složení se objevilo v dokumentaci salisburského případu, pochází ze skupiny látek takzvaného "systému Novičok".

K výbuchu u Litvínova z roku 1974 došlo těsně po osmé hodině večer. Následky byly tragické.

Nejhorší tragédie od 70. let. Průmyslové havárie stály život mnoho desítek Čechů

Informace o těchto látkách byly po dlouhá léta považovány za státní tajemství. Podle soudu, který v polovině 90. let řešil výše zmíněnou vraždu, neexistuje nikde na světě nic obdobného. Přesto se několik ampulí, obsahujících stovky smrtelných dávek této látky, dostalo do rukou různých kriminálních skupin, včetně teroristických organizací z Čečenska.

"Máme zdokumentováno potvrzení, že trestní stíhání ve věci nezákonné distribuce této látky bylo vedeno jako přísně tajné a že nedošlo k žádnému závěru. Přinejmenším nebyl nijak vážně potrestán člověk, která se podílel na jejím vzniku a později ji podle vyšetřovatelů prodal zločincům. Dál pracoval pro vědecký ústav sloužící ruskému režimu a nyní poskytl coby jeden z tvůrců Novičoku rozhovor ruské státní zpravodajské agentuře pro mezinárodní informace, v němž argumentoval, že Britové mohli otrávit Skripala sami," tvrdí Novaja Gazeta.

Rusko v reakci na britské obvinění uvedlo, že veškerý vývoj chemických zbraní ukončilo v roce 1992 a v roce 2017 zničilo definitivně jejich zásoby. "Na území Ruské federace neprobíhala žádná vědecko-výzkumná činnost pod názvem Novičok," prohlásil stálý zástupce Ruska v OSN Vasilij Nebenzia.

Pavel Šmejkal

Všichni chtěli splnit úkol, říká o parašutistech skupiny Silver A Pavel Šmejkal

"Žádný program na vývoj a výrobu chemických zbraní v Sovětském svazu ani v Rusku nikdy neexistoval," tvrdil i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Stejně tak mluvčí ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharová pro několik televizních stanic zopakovala, že ani v Rusku, ani v bývalém Sovětském svaz nebyly nikdy vyvíjeny chemické látky s přímým nebo kódovým označením "Novičok". 

Novaja Gazeta tento týden předložila čtenářům materiály, podle nichž se tato tvrzení nezakládají na pravdě. 

Skripalovi předcházela vražda Kivelidiho

"Výpovědi soudních znalců i svědků, stejně jako odborníků, kteří měli nějaký vztah k chemickým látkám patřícím do skupiny Novičok, dosvědčují, že s látkou, která je chráněna státním tajemstvím, se v Rusku pracovalo minimálně do roku 1994. A že se stovky smrtelných dávek této látky dostaly do rukou banditů," uvádí Novaja Gazeta s odvoláním na dokumentaci případu víc než dvacet let staré vraždy, k níž došlo v roce 1995.

Podle dokumentů, které ruský opoziční deník zveřejnil, byl v roce 1995 otráven šéf banky Rosbusinessbank Ivan Kivelidi spolu se svou tajemnicí Zarou Ismailovou. Zdravotními problémy ale začal trpět i Kivelidiho osobní strážce a také většina lidí, kteří se z nějakého důvodu ocitli krátce před vraždou nebo po ní v bankéřově kanceláři - návštěvníci, uklízeči, ale dokonce i osm policistů, kteří se při vyšetřování zúčastnili její prohlídky. Všichni se potýkali se zdravotními potížemi různého stupně závažnosti, a to dokonce ještě tři nebo čtyři dny poté, co byl bankéř otráven. 

Lidstvo může podle Hawkinga dlouhodobě přežít za předpokladu, že se mu podaří založit kolonie na jiných planetách.

Zemřel Stephen Hawking. Fyzik, jenž přes své postižení odkryl tajemství vesmíru

Jak upozorňuje Novaja Gazeta, šlo o hodně podobnou situaci jako v případě salisburského případu. Také v případě otravy Skripala a jeho dcery zasáhla neznámá látka nejen tyto dvě oběti, ale i policisty, kteří začali případ vyšetřovat. Jeden se dokonce ocitl ve vážném stavu. 

Podle opozičního deníku existují i další styčné body: při policejním ohledání Kivelidiho pracoviště se ukázalo, že jed byl ukryt pod gumovou krytkou jednoho ze dvou trubkových šroubků, držících pohromadě kryt sluchátka telefonního přístroje. Krytka měla průměr jen něco málo přes pět milimetrů, muselo tedy stačit jen velmi malé množství jedovaté látky. 

Složení této látky zkoumaly nezávisle na sobě tři různé instituce: Kriminalistický ústav ruského ministerstva vnitra, Ústav ekologie a evoluce a Ruská akademie věd. Podle Novoj gazety došly všechny tři k témuž chemickému složení. Akademie věd uvedla, že jde o látku, která patří do třídy vysoce jedovatých sloučenin organického fosforu, používaných při výrobě chemických zbraní. Kriminalistický ústav učinil obdobný závěr s tím, že látka obsahuje ještě fluor.

Klement Gottwald v prosklenné rakvi

Jak umíral Gottwald. Jeho smrt ovlivnila i komunistická mánie všechno utajovat

"Tyto údaje jsme předali odborníkovi v oblasti chemických zbraní Vilovi Mirzajanovovi, který se už dlouho zabývá látkami ze skupiny Novičok a ve své knize zveřejnil jejich složení. Podle jeho názoru látka, která otrávila Kivelidiho, patří do této skupiny," uvedla Novaja Gazeta.

Podle Mirzajanova vytvořil tuto třídu sloučenin talentovaný vědec Pjotr Kirpičev, zaměstnanec Státního technologického ústavu pro organickou syntézu (o tomto ústavu bude ještě řeč). Také Vladimír Uglev, jeden z vědeckých pracovníků, kteří se podíleli na vývoji Novičoku, už dříve uvedl, že "látky této nové skupiny byly vytvořeny ve Státním technologickém ústavu pod Kirpičevovým vědeckým dohledem".

Mirzajanov dále zdůraznil, že určit zemi původu dané látky je v zásadě možné. Při její syntetizaci se totiž používá promotor, chemická látka, která potlačuje nežádoucí procesy. A každá země má svůj vlastní, takže použitý promotor slouží jako svého druhu podpis.

Proč státní agentura měnila titulek?

Deník následně polemizuje s nedávným titulkem už zmíněné státní zpravodajské agentury Ria Novosti. Titulek zněl: "Otrávit Skripala mohli Britové."

Agentura Ria Novosti publikovala pod tímto titulkem na svém webu rozhovor s jedním z vývojářů "Novičoku", profesorem Leonidem Rinkem. Podle Novoj Gazety ale musela do zveřejněného textu rychle sáhnout a změnit jej.

Rudolf II.

Rudolf II. Císař posedlý ďáblem: Příčina jeho smrti je doteď zahalena tajemstvím

"V původní verzi rozhovoru Rink řekl: ´Novičok není látka. Je to označení celého systému používání chemických zbraní´a dále uvedl, že ´systém zavedený v dobách Sovětského svazu nesl označení Novičok-5. Bez číslovky se název Novičok nepoužíval´," citovala Rinka Novaja Gazeta. 

Po zásahu redakce Ria Novostí prý Rinkovo vyjádření najednou vypadalo takto: "Je absurdní mluvit o pojmu Novičok a o projektu s tímto jménem."

Tato nová formulace už totiž neodporovala oficiálnímu stanovisku ruských úřadů, že žádný program ani látka s názvem Novičok neexistuje a že Británie chtěla, slovy ruského ministerstva zahraničí, "rozpoutat bezdůvodnou protiruskou kampaň".

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶