Od Ježíše až k italské tragédii. Jsou obavy z pátku třináctého oprávněné?

Pověra o pátku třináctého začíná u smrti Ježíše. Ukřižován byl v pátek, na poslední večeři bylo přítomno třináct lidí.

Pověra o pátku třináctého začíná u smrti Ježíše. Ukřižován byl v pátek, na poslední večeři bylo přítomno třináct lidí.

Foto: WikiMedia Commons, CC By-SA 3.0, Andreas Wahra

Den, kterého se někteří lidé bojí jako čert kříže. Pokud jim navíc přes cestu přeběhne černá kočka, převrhne se slánka, popřípadě se blíží úplněk, přečkají jej pouze v neustávající nervozitě. Řeč je o pátku třináctého, který mimochodem znovu nastal právě dnes, 13. července 2018. Proč z něj vůbec máme takový strach a odkud tato pověra vzešla?

Zmíněná znamení, popřípadě i rozbité zrcadlo či průchod pod žebříkem. Lidé už odpradávna věří, že pátek třináctého přináší nekonečný kopec smůly. Je přitom zajímavé, že nikdo vlastně netuší, odkud se vlastně tato pověra vzala.

Jako první bychom se mohli vrátit až k časům Ježíše Krista. Jelikož byl ukřižován v pátek a na jeho poslední večeři bylo přítomno celkem třináct lidí, je dost dobře možné, že datum přinášející smůlu má původ právě zde.

Kromě toho byl pátek dnem, v němž podle Bible Eva podala Adamovi plod ze stromu poznání dobra a zla, což později vedlo k vyhnání obou hříšníků z ráje, anebo Kain ze msty zavraždil svého bratra Ábela, protože Hospodin nepřijal jeho obětní dar.

#clanek|3629810#

Co se číselné symboliky týče, v západním myšlení vyjadřuje celek povětšinou dvanáctka. Tolik je měsíců v roce, znamení zvěrokruhu, vánočních dní (jak uvádí stará koleda z Anglie). V řecké mytologii sedělo na hoře Olympu dvanáct bohů, podle hebrejského Tanachu měl Jákob dvanáct synů…

Je tak zřejmé, že cokoliv, čeho bylo třináct, se vymykalo tak výrazně, že lidé si toto číslo začali automaticky spojovat s neblahou předtuchou. Chammurapiho zákoník, zřejmě nejstarší soubor zákonů v historii pocházející z Babylonu, například v pořadí třináctý zákon úplně vynechal. Náhoda, nebo záměr?

Spolu však číslo i den víceméně nikdy nebyly propojeny – tedy až do devatenáctého století. V Itálii tehdy zemřel skladatel Gioachino Rossini, o němž posléze žurnalista Henry Edwards napsal: „Až do posledních chvil byl obklopen nejbližšími přáteli, a jestli je to pravda, tak stejně jako mnoho dalších Italů věřil, že pátek je smolný den a třináctka smolné číslo. Je pozoruhodné, že zesnul zrovna v pátek 13. listopadu…“

Vzpoura proti třináctce

Jako první se pokoušel mýty a pověry odbourat americký voják William Fowler, jenž založil The Thirteen Club (Klub třináct), aby se onu nešťastnému číslu „postavil“. Členové se potkávali vždy třináctého dne v měsíci, hodovali na třinácti chodech a jídlo bylo u každého stolu servírováno třinácti lidem. Klub během let nabral až 400 nadšenců, mezi nimi dokonce pět prezidentů USA – Ch. Arthura, G. Clevelanda, B. Harrisona, W. McKinleyho a T. Roosevelta.

Jiří Navrátil (druhý zleva) na archivním snímku

Jde o to, co kdo udělal. Ne, co si zapsal estébák, říkal bývalý vězeň Navrátil

K negativní pověsti samotného data přispěl i román Američana Thomase Lawsona, jenž nese přímý název Pátek třináctého. Bezohledný makléř v něm naplno využívá pověr, byť nepodložených, aby v tento den rozšířil zděšení z úpadku na slavné Wall Street. Pátek třináctého se objevuje i v dílech dalších autorů – v Železném králi Maurice Druona, Zrozen v krvi Johna Robinsona či Šifře mistra Leonarda Dana Browna.

Zdroj: Youtube

Abychom nezapomněli – pro strach z pátku třináctého již dnes již existuje i oficiální označení. Zní paraskevidekatriafóbie a obsahuje řecká slova paraskeví (pátek) a dekatreís (třináct). Chronickou obavu ze samotné třináctky pak lékaři nazývají triskaidekafóbií.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/2
DALŠÍ ČÁST ▶