Odhad Goldman Sachs: Čtyři zlata pro ČR

Medaile váží 500 gramů.

Medaile váží 500 gramů.

Foto: rio2016.com

Jak se dá předpovědět počet medailí, jež získají jednotlivé země na olympiádě? Investiční banka Goldman Sachs to umí. Zlato totiž putuje do zemí, ve kterých panují příznivé růstové faktory. Češi se tak v tomto ohledu nemusí stydět. 

Každé čtyři roky si analytici u Goldman Sachs řeknou, že je třeba si udělat radost průzkumem něčeho jiného než často nudných ekonomických ukazatelů. Takže pravidelně zveřejňují před začátkem olympiády žebříček medailového umístění zemí, ve kterém odhadují počet zlatých medailí i celkový počet medailí jednotlivých zemí.

Američané první, Číňané druzí

V Riu tak budou nejvíce těžit žlutý kov američtí sportovci. Měli by získat 45 nejcennějších medailí a oproti Londýnu si pohorší jen o jednu.

V propočtech ekonomických analytiků vůbec špatně nevychází Česká republika. Bude mít stejně jako před čtyřmi lety čtyři zlata a celkově získá jedenáct medailí, dokonce o jednu více než na úspěšné olympiádě v Londýně 2012.

Nejvíce ze všech zemí si pohorší Rusko, které se potýká s dopingovým skandálem. To by mělo mít o 10 zlatých medailí méně.

Odhad pořadí zemí na LOH v Riu de Janeiro.Zdroj: Goldman Sachs Global Investment ResearchOdhad pořadí zemí na LOH v Riu de JaneiruAutor: Goldman Sachs Global Investment Research

Dvě nejsilnější ekonomiky

Podle banky Goldman Sachs počet zlatých medailí vypovídá také o úrovni dané země. Odhad kovů tak podle analytiků ovlivňují ekonomické, politické a institucionální faktory. „Obecně se dá říci, že zlato putuje tam, kde je nejlepší růstové prostředí,“ uvedla banka ve svém odhadu.

Spojené státy a Čína (rovněž dvě největší ekonomiky světa) si rozdělí mezi sebe nejvíce medailí. Přitom USA dominují v odvětvích, kde se rozděluje nejvíce medailí. V plavání a atletice.

Naopak Čína má výraznou dominanci v některých sportech, jako je stolní tenis, badminton a skoky do vody. Domácí Brazílie by pak měla získat nejvíce medailí ve své historii – dvacet dva.