Poslední hovory: v rukách mladých Kašmířanů se internet stal zbraní

Kašmír

Kašmír

Foto: Shutterstock

Začalo to nahrávkou umírajícího militanta, která se stala rychle virální. Nyní rozzlobená kašmírská mládež pomocí sociálních sítí inspiruje tisíce lidí.

Mladý militant již odpočítával své poslední minuty života. Indické bezpečnostní síly obklíčily jeho dům. Když se zavřel v pokoji, nahrál ještě Muzamil Amin Dar svůj poslední vzkaz.

"O nic se nemusíte bát," říká klidným hlasem své rodině na záznamu. "Dřív nebo později všichni musíme čelit smrti, ne?" Nahrávání končí ve změti výkřiků.

Olga Sommerová.

Doložte zdroj mého výroku, nebo se omluvte, vyzývá Sommerová Klause mladšího

Zabití velitele militantní skupiny Laškar-e-Taiba v říjnu 2012 vypadalo jako každá jiná smrt v historii sedmadvacet let trvajícího povstání, které sužuje indický Kašmír. To, co bylo odlišné, byl následek této události. Dny po Darově posledním rozhovoru se svou rodinou se záznam volání začal šířit online a zanedlouho měl na YouTube desetitisíce shlédnutí. Během několika měsíců se začaly objevovat kopie "posledních hovorů" od jiných umírajících militantů. A nastal trend.

Jednalo se o jedno z prvních užití sociálních médií ve válečném konfliktu. To, co se protiindickým bojovníkům nedařilo několik desetiletí zbraněmi, se jim nyní povedlo pomocí aplikací typu WhatsApp. V rukách mladých Kašmířanů se tak internet stal sám zbraní. Obrazy nesouhlasu se slzným plynem a kulkami v ulicích se nyní šíří online.

Letošní sedmdesáté výročí indické nezávislosti také připomíná začátek kašmírských problémů. Od roku 1947 vedly Indie a Pákistán už tři války o malebné himálajské údolí. Od roku 1989 se pak ozbrojené povstání brání indické vládě, a požaduje sloučení s Pákistánem.

z filmu Valerian a město tisíce planet (nejdražší evropský film stál 180 milionů dolarů, režíroval ho Luc Besson)

Do kin vstupuje nejdražší evropský film všech dob. Může za něj Luc Besson

Po desetiletí špinavé války - s mučením, sexuálním násilím a únosy, se Indii v průběhu nultých let konečně začalo dařit potlačovat povstání. Ale po sobě jdoucí indické administrativy stále nedokázaly zajistit úplný mír.

"Jakmile byli militanti poraženi, zajásali jsme a byli spokojeni se statusem quo," tvrdí bývalý šéf indické zpravodajské služby v rozhovoru pro britský deník Guardian a dodává: "Místo toho jsme měli využít situace a vytvořit politické řešení."

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/3
DALŠÍ ČÁST ▶