Poslední hovory: v rukách mladých Kašmířanů se internet stal zbraní

Kašmír

Kašmír

Foto: Shutterstock

Začalo to nahrávkou umírajícího militanta, která se stala rychle virální. Nyní rozzlobená kašmírská mládež pomocí sociálních sítí inspiruje tisíce lidí.


Odcizení a hněv mladých Kašmířanů se v posledních patnácti letech znásobuje. Čísla militantů zůstávají sice malá, veřejné demonstrace se však zvětšují. Minulý měsíc rozzlobený dav vyvedl staršího policistu z nejvýznamnější mešity v Kašmíru a ukamenoval ho k smrti. Mladé ženy poprvé vedou protesty a ukazují, že jsou ochotny nést stejná rizika jako muži. V loňském roce v reakci na nejhorší nepokoje za posledních šest let zabily indické bezpečnostní síly více než devadesát civilistů a zranili stovky dalších. 

Česká Hurricane Factory otevřela v Berlíně další větrný tunel.

Česká firma provozující simulátory volného pádu spustila další v Německu

Zuřivost je nejvíce vidět v obcích, jako je Trenz. V místním domě se Abdul Salam Shafi sklání na tlustý koberec a prohlíží si školní obraz svého vnuka Ubaida. "Studoval na přijímací zkoušku," připomíná Abdul Salam. "Řekl rodině, že se chystá trénovat v Srinagaru a odešel. Nikdy se už nevrátil." Bylo to asi před čtyřmi měsíci, když se jeho fotky objevily na sociální sítí WhatsApp. "Tehdy jsme věděli, že se připojil k mudžáhidům," doplňuje Ubaidův bratr Zubair.

Ubaid Shafi je poslední v nové vlně militantů. Vzdělaní chlapci z rodin střední třídy, jejichž hněv vůči Indii měl být utlumen perspektivami zaměstnání a hmotným bohatstvím. "Chtěl auto: koupili jsme mu auto," říká Abdul Salam. "Chtěl notebook: koupili jsme mu laptop. Dali jsme mu všechno a stále to nestačilo. "

Kašmírský konflikt trvá desetiletí, ale rozšíření smartphonů je kritickým novým faktorem. Poslední významný nárůst protestů v regionu před loňským létem byl v roce 2010. V té době měla podle zprávy policie jen asi čtvrtina Kašmířanů přístup k sociálním sítím. Do roku 2015 se toto číslo zvýšilo na 70 procent.

Seriál Westworld se stal rekordmanem letošních nominací Emmy, má jich rovných 22.

Nominace Emmy ovládly kabelovky a videopůjčovny

"Sociální média zde vytvářejí katastrofu," říká generální ředitel policie v oblasti Džammú a Kašmíru. Odráží tak názor, který je populární mezi místními úřady: "Pákistán používá sociální sítě k vymývání mozků dětem."

S cílem potlačit nové demonstrace v dubnu místní vláda oznámila bezprecedentní zablokování všech sociálních sítí. Facebook, Twitter a dvacet dalších platforem najednou utichlo. Studenti na místní vysoké škole v Pulwamě však byli opět online za pouhých 30 sekund. "Použili jsme VPN (virtuální privátní síť)," chlubí se místní teenager.

"Facebook Live je nejdůležitější aplikace," říká student Amir. Demonstranti použili v dubnu funkci živého vysílání, aby zachytili záběry policejních důstojníků stojících na krku jednoho studenta, zatímco jiný ho bil kovovou hůlkou. Toto video rozpoutalo protesty na vysokých školách v celém Kašmíru, které trvaly celé týdny.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/3
DALŠÍ ČÁST ▶

Akční letáky