Pivní desítka uvařená z eurodotací

Táňa Králová | 28. 7. 2016

Češi patří mezi největší kritiky Evropské unie. Unijními dotacemi se ale mazaně nechávají hýčkat. Stamiliony korun z Bruselu přitékají i na český národní nápoj. Pivo tak patří k nejvíce dotovaným potravinářským komoditám. Vinaři a likérníci mohou pivovarníkům závidět.

Skoro půl miliardy korun nalily evropské fondy do českých pivovarů během minulého programového období. Dotyk spočítal, že v období 2007–2013, které se protáhlo až do loňska, poslal Brusel do českého pivovarnictví více než 470 milionů korun. Další desítky milionů přidal český rozpočet jako povinnou spoluúčast.
K tomu si můžeme připočíst 211 milionů korun, které šly z evropských fondů na žatecký Chrám chmele a piva, svatostánek pro milovníky pivního moku. Další desítky milionů korun dává EU na reklamu evropsky chráněné značky České pivo, propagované spolu s dalšími tradičními tuzemskými specialitami.
Nejčiperněji se k čerpání unijních zdrojů postavil Pivovar Svijany. Jeho majitelem je Liberecký investiční fond (LIF) rodiny Kučerových. LIF stojí také za pivovary Rohozec a náchodským Primátorem, dalšími zdatnými příjemci evropských dotací. Dohromady tak trojice regionálních pivovarů obdržela 188 milionů korun.

Autor: Dotyk


Unijní dotace pomáhají zejména větším průmyslovým pivovarům. Dosáhnou na ně ale i malé řemeslné pivovárky. Kupříkladu 1. Selský pivovárek z Kroměříže a Křinický pivovar Falkenštejn z Krásné Lípy dostaly po necelých 4 milionech.
Více se dočtete v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.

Tagy Brusel dotace Evropská unie Krásná Lípa Kroměříž pivo pivovar Pivovar Svijany Rohozec