Sestupujeme po schodech do suterénu jedné z pražských vil v ulici Pod kaštany. Objekt patří ruské ambasádě, ale kancelářské prostory, které se před námi otevírají, obývá česká firma Mold Vin. Je spoluvlastněna mužem, který nás očekává za oválným stolem s lahví rozpitého koňaku před sebou. I kolem něj je samý alkohol, vyskládaný v osvětlených vitrinách. Vše moldavské provenience.
„Letos dovezeme milion a dvě stě tisíc lahví," chlubí se Zdeněk Zbytek, plukovník ve výslužbě a předlistopadový velitel slánské tankové divize.
„Dostal jsem se k tomu úplnou náhodou. Před lety mě o to požádal můj bývalý spolužák, generál Voronin, prezident Moldavska. Mně bylo hloupé mu nevyhovět, tak jsem to vyzkoušel a dnes jsme velká firma..." libuje si absolvent Vojenské akademie Generálního štábu SSSR, že prezidentské prosbě tehdy vyšel vstříc. Dnes na importu moldavského alkoholu vydělává miliony korun ročně a jde o významnou součást jeho byznysu.
Voronin nebyl jediným prezidentem, který ovlivnil Zbytkovu kariéru. Už v roce 1989 se jako mluvčí armádní generality razantně postavil za Gustáva Husáka a žádal „tvrdé potrestání" všech, kteří hlavu státu „hanobí". I kvůli tomu získal pověst krvelačného kontrarevolucionáře.
Dnes se stejnou rozhodností stojí za prezidentem Milošem Zemanem, jehož nazývá důvěrným přítelem. Aby ne, vždyť prezidentský fotoportrét i s věnováním visí nad Zbytkovou hlavou.
A právě v této kanceláři tři roky pracovala Zemanova manželka Ivana. „Tamhle sedávala, ještě tam po ní zůstal počítač," ukazuje bývalý lampasák k pracovnímu stolu u protější stěny, vzpomíná na společné dovolené a dolévá si další skleničku.
A zrovna u stolu, na němž teď stojí již téměř prázdná lahev moldavského koňaku, prý Zbytek se svým kolegou Masopustem Miloše Zemana přemlouvali, ať svůj boj o Pražský hrad znovu zkusí. „Nejdřív se bránil, bál se dalšího neúspěchu, jaký zažil v roce 2003. Nakonec si ale dal říct a dobře to dopadlo," vidí bývalý důstojník ČSLA i tentokrát výsledek své sázky na prezidenta veskrze pozitivně.
Věří, že kdyby dnes byly volby, Zeman opět vyhraje. Zhoršení jeho zdravotního stavu se nebojí, prý se teď naopak zlepšil a jako na
důkaz volá prezidentovu ošetřujícímu lékaři, který to v hlasitém odposlechu „potvrzuje".
Stydíte se za něco, co jste uvedl ve svém projevu během revoluce 1989? Řekl byste dnes něco jinak?
Akorát bych neříkal soudruzi a soudružky, ale dámy a pánové. Jinak nic.
Řekl jste například, že by měli být vzati k odpovědnosti všichni ti, kteří „hanobí hlavu státu". To jste myslel vážně?
No, a to je přece správné, ne? Nebo vy snad souhlasíte, aby byla hlava státu hanobena?
Jestli se nám prezident nelíbí, tak ho demokraticky odvolejme ve volbách, ale hlavu státu přece nemůžeme hanobit. Co to je? To je chaos! Demokracie je přece o tom, že když si někoho zvolím, tak do doby, než ho demokraticky odvolám, jej respektuji.
Chcete tvrdit, že Gustáv Husák byl demokraticky zvoleným prezidentem?
A nebyl snad? On se snad jmenoval sám? Vždyť stejný parlament, který zvolil Husáka, následně zvolil i Havla. Stejní lidé.
Je to americká provokace
Z vašeho pohledu tedy v listopadu 1989 lidé na ulici hanobili demokraticky zvolené představitele státu?
No ano. Když se někde shromáždí pět tisíc lidí, tak já mám snad poslouchat je a nemám poslouchat ústavou zvoleného prezidenta, vládu a parlament? V každém civilizovaném státě by byl každý takový člověk, který zvolené představitele nerespektuje, potrestán.
Měli by být potrestáni i ti, kteří dnes na náměstích „hanobí" prezidenta Zemana a vystavují mu červenou kartu?
Zákon přesně stanoví, co je to hanobení, tak by mělo být postupováno v souladu se zákonem.
Já nejsem právník, ale třeba, když já o vás, pane redaktore, řeknu, že jste debil, vy mě zažalujete, tak já to prohraju. Copak já vás můžu veřejně hanobit? Já mohu říct, že s vámi nesouhlasím, že mám jiný názor, ale nemůžu říct, že jste debil. Jakým právem mohu říkat, že jste debil! A stejné je to s prezidentem.
Má občan právo veřejně vyjádřit svou hrubou nespokojenost s prezidentem?
Má, ale musí se chovat slušně.
A co když se sám prezident chová neslušně, mluví vulgárně, uráží lidi...?
Co řekl vulgárního?
Promiňte, ale já to rozhodně nebudu opakovat, vy jistě víte, co v posledních Hovorech z Lán řekl.
On pouze přeložil název skupiny Pussy Riot. Podívejte se na YouTube, co jsou zač Pussy Riot.
Uvidíte, jak tam obcují. Tak tohleto je nějaký disent?! Tak to byste, pane redaktore, v mých očích hodně klesl, pokud byste si to také myslel a oceňoval ty ženy jako pan Schwarzenberg. A nebo to, co dělaly v moskevské katedrále Krista Spasitele, považujete také za normální? Představte si, že by to někdo udělal u nás v pražské katedrále svatého Víta. To by se kardinál Duka zbláznil.
Ať jde k Šípku, paní Němcová
Oč je lepší prezident Zeman, když přijde právě do této katolické katedrály opilý a vrávorá nad korunovačními klenoty českých králů? To není znesvěcení chrámu?
To říkáte vy, že byl opilý. Já slyšel pana předsedu Senátu Milana Štěcha, který uvedl, že opilý nebyl. Slyšel jsem také nedávné vyjádření paní Němcové (bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny – pozn. red.), která tvrdí, že opilý byl. Je to tvrzení proti tvrzení, já se ale přikláním k panu Štěchovi. Je to slušný člověk, nemám důvod mu nevěřit.
A jaké máte důvody nevěřit paní Němcové?
Protože ona to řekla po roce a půl. Kdyby byla principiální, tak by od těch klenotů odešla a řekla by, já to tady vedle vopilého prezidenta vodemykat nebudu. Proč to neudělala? Proč tam zůstala? To se bála? Vytáhnout to až teď považuji za ubohost. Ať jde k šípku, paní Němcová.
Nicméně, jak hodnotíte fakt, že významná část občanů považuje svého prezidenta za ostudu České republiky?
Myslíte ty tři tisíce studentů, kteří dostali rozdané nějaké papírky od pracovníků americké ambasády? To považuji za jednoduchou provokaci. Jo, kdyby tam bylo sto tisíc lidí, občanů... Podle mě tam ale byly tak tři až čtyři tisíce perfektně zorganizovaných lidí, kteří to nechali Miloši Zemanovi pocítit. To nebyl masový projev obyvatelstva.
Jak to víte, že to bylo zorganizované americkou ambasádou?
Tak měli jednotné ty červené kartičky... Někdo to vymyslel, nastříhal, někdo to tam přinesl a rozdal, to nebyla spontánní reakce. To byla předem připravená provokace. Uvidíme.
Část lidí s prezidentem Zemanem sice nesouhlasí, ale já jsem přesvědčen, že kdyby dnes znovu byly volby, Miloš Zeman by opět získal většinu. Počkejme si za tři roky, respektujme názor většiny, a té se musíme podřídit. To je přece demokracie, i v USA to tak je.
Chleba se sádlem a cibulí
Co vám na Zemanovi imponuje?
Znám jej velmi důvěrně, deset let, spřátelili jsme se, když byl ještě důchodce z Vysočiny. Byli jsme spolu na dovolených, konferencích... A já vám říkám, že on by nevzal nikdy ani korunu, na rozdíl od jiných politiků za něj můžu dát ruku do ohně. To je jeho princip. Stačí mu chleba se sádlem a s cibulí.
Vidíte, a někteří lidé říkají, že jste mu právě vy ty dovolené a konference – třeba Rusy organizovaný Dialog civilizací na ostrově Rhodos – sponzoroval.
Samozřejmě i na Rhodu jsme spolu byli, stejně jako třeba ve Vídni, ale já mu žádné cesty nesponzoroval. Pokud vím, ty základní věci mu platili organizátoři a on si platil nějaké ty své věci, manželku a tak... Já mu nic neplatil, to bylo férový.
Udělal už Zeman v roli prezidenta podle vás nějakou chybu?
Já osobně bych ta vulgární slova v rádiu asi nepoužil, ale jak jsem uvedl, byl to překlad. Já ho za to pouze přátelsky kritizuji. Říkám mu, Miloši, kdybys byl příště v podobné situaci, tak to nedělej, to se prostě k prezidentovi nehodí.
Ale pro mě je to vlastně banalita, drobná slabost. I mně občas ujede nějaké sprosté slovo.
Jinak proti němu nic nemám. Chová se přirozeně, mluví spatra, nepotřebuje žádné našeptávače jako jiní. Já před ním smekám. A hlavně, nebýt jeho, tak dnes je tu „knížepán", byli bychom kolonií nebo by byly zrušeny Benešovy dekrety.
Jenom umějí kecat...
Jste rád za polistopadovou demokracii?
Jsem rád, ale nejsem rád za chaos a obrovskou korupci, která tady vznikla. Tato země směřuje do propasti. Podmínky pro normální život se stávají neufinancovatelnými. Vždyť tu máme téměř dva miliony exekucí, roste nezaměstnanost.
Nemáme téměř co nabídnout. Chybějí nám technici, konstruktéři, zlaté české ručičky, ale máme filozofy, psychology, manažery, kteří nic neumějí, jenom kecat.
A vy nejste manažer, co jen kecá?
Já jsem především podnikatel, obchodník, který se živí exportem, vyvážíme strojírenské technologie českých firem do Ruska. Já nežiju z kontraktů se státem. To je něco úplně jiného. Prodávám české výrobky, žádné americké nebo švédské. České republice přináším peníze.
A co ten moldavský alkohol kolem nás a jeho import do Česka? Komu tím pomáháte?
Tak zaprvé, já jsem k tomu přišel náhodou a zadruhé, moldavské vinařství je ve srovnání s českým a moravským nebe a dudy. Moravské je strašně roztříštěné, já bohužel na Moravě žádné takové partnery jako v Moldavsku nemám, tam nejsou. Moldavská vína jsou navíc vynikající, kvalitní... A platíme tu daně.
Odpovězte popravdě: uvítal jste to, co se u nás stalo před 25 lety?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že ano. Byl to šok, blesk z čistého nebe. Já byl profesionální voják, a ten musí respektovat ústavu, zákony a své svědomí. Buď respektuji zákony, nebo jsem anarchista. Já vždy respektuji zákony.